• Dursun Özbek'ten Hakan Şükür ve Arif Erdem açıklaması
  • İstanbul'da taksici dehşeti
  • Bakan kıdem tazminatı için yeni tarih verdi
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan ''Hayır'' çadırında
  • Marketlerde ve mağazalarda naylon poşet devri bitiyor

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ İÇİN TARİH BELLİ OLDU

1915 Çanakkale Köprüsü için tarih belli oldu

1915 Çanakkale Köprüsü için ilk kazma 2017'de vurulacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan "1915 Çanakkale Köprüsü ve otoyol kesimine ilişkin ön proje çalışmalarında son aşamaya geldik. 1915 Çanakkale Köprüsü'nün ihale ilanına bu ay sonuna kadar çıkacağız. 2017 yılı Ocak ayında ise teklifleri alacağız" dedi. Arslan ayrıca, YİD modeliyle ihale edilmesi planlanan köprüde, ilk kazmanın 18 Mart 2017'de vurulacağını söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme  Bakanı Ahmet Arslan, 1915 Çanakkale Köprüsü ve otoyol kesimine ilişkin ön proje  çalışmalarında son aşamaya gelindiğini söyledi.

Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edilmesi planlanan köprünün  ihale ilanına bu ay sonuna kadar çıkacaklarını dile getiren Arslan,  "2017 yılı  Ocak ayında teklifleri alacağız. 1915 Çanakkale Köprüsü'nde ilk kazmayı 18 Mart  2017'de vuracağız." dedi.

Bakan Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 352 kilometre  uzunluğunda olması planlanan  Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Gelibolu-Balıkesir-Savaştepe Otoyolu'nun, ilk etapta  Malkara-Gelibolu-1915 Çanakkale Köprüsü ve Çanakkale bağlantısını sağlayacak olan  yaklaşık 100 kilometrelik kısmı için ihaleye çıkılacağını bildirdi.

1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü’nü de içinde barındıran projenin Marmara  Otoyol Ringi’nin son halkası olacağını belirten Arslan, şöyle konuştu:

"Uluslararası ana ulaşım koridorlarının üzerinde yer alan Türkiye,  bölgesel ve kıtalararası ticarette bir köprü konumunda. Ülkemizin bu konumunu  kullanabilmesi amacıyla İstanbul-İzmir Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve  Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir-Savaştepe Otoyolu projeleri ile Marmara  Denizi'ni otoyollarla çeviriyoruz. Yaptığımız plana göre,  Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir-Savaştepe Otoyolu, Kınalı tarafından TEM'e,  Balıkesir'in batısından ise Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'na bağlanacak."

'BÖLGE EKONOMİSİNİ BÜYÜTECEK'

Arslan, otoyol projesi kapsamında Çanakkale Boğaz Köprüsü'nün yanı  sıra toplam 31 adet viyadük, 5 adet tünel, 30 adet köprülü kavşakla 143 alt ve  üst geçit köprüsü yapacaklarını ifade etti.

1915 Çanakkale Köprüsü'nün yapımına büyük önem verdiklerini vurgulayan  Arslan, "1915 Çanakkale Köprüsü'nün süreçlerini başlattık, bu sene içinde ihaleye  çıkacağız ve 18 Mart 2017’de ilk kazmayı vuracağız. Köprünün tek fonksiyonu  sadece Gelibolu'dan Lapseki'ye geçiş sağlamak değil. O köprü, Avrupa'dan gelen,  Ege'ye ve Batı Akdeniz'e inecek yük hareketinin İstanbul'a girmeden hemen  inebilmesini, seyahat süresinin çok kısalmasını sağlayacak." diye konuştu.

Köprünün, bölgedeki vatandaşların yaşam standardını da yükselteceğini  belirten Arslan, bölgedeki ticaret ve ekonominin büyümesine de katkı  sağlayacağını kaydetti. Arslan, "İşte bu öneminden dolayı bir an önce bu projeyi  başlatmak istiyoruz." dedi.

'1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ GELİBOLU-LAPSEKİ ARASINDA YAPILACAK'

Arslan, Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir-Savaştepe Otoyolu'nun ilk  etabı olan Malkara-Gelibolu-1915 Çanakkale Köprüsü ve Çanakkale bağlantısını  sağlayacak olan yaklaşık 100 kilometrelik kısmı için ihaleye çıkılacağını  yineleyerek, şunları kaydetti:

"Projenin en zorlu ayağı olan 1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili  güzergahın üzerinde çalıştık ve bu çalışmaları da tamamladık. Köprü, Gelibolu ile  Lapseki arasında yapılacak. 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü'nün de dahil olduğu  otoyolu, YİD modeliyle yapmak için Yüksek Planlama Kurulu kararı alındı. İhale  çalışmalarına başladık ve bu ay sonuna kadar ihale ilanına çıkacağız. 2017 yılı  Ocak ayında ise teklifleri alacağız. Otoyolun tamamının yapım süresini 5 yıl  olarak planlıyoruz. Projenin kalbi olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün yapımını da 18 Mart 2017'de başlatmayı hedefliyoruz."

AA
2366
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS