• İstanbul 16°
 • Ankara 8°
 • İzmir 15°
 • Adana 15°
 • Antalya 16°
 • Bursa 16°
 • Diyarbakır 9°
 • BIST: 79.417
 • Altın: 590,89
 • Dolar: 2,2335
 • Euro: 2,8285
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle
3. Yeni Sağlık Uygulama Tebliği Toplantısı Antalya’da Başladı

3. YENİ SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİ TOPLANTISI ANTALYA’DA BAŞLADI

Yeni 2013 yılı Sağlık Uygulama Tebliği Toplantısı’nın 3’üncüsü, Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Beldibi beldesinde başladı. Özel Hastaneler Ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Dr. Reşat Bahat, biometrik kimlik doğrulamanın 1 Aralık'ta faaliyete- Yeni 2013 yılı Sağlık Uygulama Tebliği Toplantısı’nın 3’üncüsü, Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Beldibi beldesinde başladı. Özel Hastaneler Ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Dr. Reşat Bahat, biometrik kimlik doğrulamanın 1 Aralık'ta faaliyete geçeceğini söyledi.

Özel Hastaneler Ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD), Özel Hastaneler Platformu Derneği ve Akdeniz Sağlık İşletmeleri Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği 5 gün sürecek toplantıya, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) da destek verdi. Toplantıda kamu hastanelerinin batmak gibi bir durumunun olmadığını söyleyen OHSAD Başkanı Dr. Reşat Bahat, böylesi bir durumda özel hastaneler olarak kamu hastaneleriyle başedebilme güçlerinin olmadığını ifade etti. Bahat, "Ben ilk defa bu dönemde bu kadar ümitliyim. Biz hiçbir zaman bu kadar anlaşılmamıştık, onu belirtmek istiyorum. Büyük hırsızlar camları elmas yüzükle hep aynı yere vurarak kırarmış, ben aynı şeyleri ısrarla 5,5 yıldır söylüyorum. Benden sonrakiler de söyleyecek ama biz bu camı kıracağız. Bu camı kıramazsak karşı tarafa geçemeyiz. Güzellikler, yenilikler karşı tarafta. Bu tarafın işi bitti" dedi.

Özellikle 8 yıldır artmayan sağlık uygulama tekniği fiyatlarının düzenlenemediğinde işin üstesinden gelmenin zor olacağını belirten Bahat, "Fark alınamayan kalemlerin sayısının payı çok büyük.Adam gibi bir hastanede, iyi bir hastanede verdiğiniz hizmet cirosunun yüzde 50’sinden fark alamazsınız. Bir de rekabeti düşünürseniz. Rekabetten halk yararlanır, tüketici faydalanır. Bu çok bir şeydir. Buna karşı çıkmıyoruz ama böyle bir rekabetin içinde bizim gücümüz düşük. Hasta bulmak, hastaları iyi doktor, iyi hemşirelerle tedavi etmek, maliyet muhasebesinden ben uzatmayacağım darılacaklar ama kamu sektörüyle yarışmak çok kolay bir şey değil. Hiçbir kamu hastanesi batmayla karşı karşıya değil. Kamu hastaneleri batmaz. Batmayan bir yerde çok fazla maliyet probleminiz yoktur. Yani bir şekilde haciz korkunuz yoksa batmazsınız. Özellikle erişkin yoğun bakımlar berbat denilecek düzeyde. Tabi ki kötü kullanım vardır. Zaten yoğun bakımlarda maliyetle ilgili sıkıntımız vardı. Bir de bu haftanın ilk günü bilmem ne faturaları denince yoğun bakımlar yüzde 12-18’lik bir fiyat indirimi olmuş oldu. Bu şekliyle hastaları doğru tedavi etmek pek mümkün değil" şeklinde konuştu.

Acilleri vatandaşların kötü niyetle kullandığını ifade eden Dr. Bahat, hastanelerin en önemli yerinin aciller olduğunu belirtti. Bahat, "Acillerden yüzde 30-40 acil girişi olabilir. Vatandaş kötü kullanıyor olabilir. Özel sektör kötü kullanıyor olabilir. Kötü kullanımın önünü azaltalım. Dünya ortalaması ile bunu sınırlayalım. Dünya ortalamasının üstüne daha az para verelim. Ama dünya ortalamasına bakan hastanelere bugünkünün üç katı para verelim ki hastayı almak için yırtınsın. Bir hastanenin en önemli yeri acildir. Acil olmayan bir yere gittiğiniz her yerde tedavi olabilirsiniz. Doktor, hastane seçme hakkınız var. Yurt dışında bile doktor seçebilirsiniz. Ama acil hastaların çaresizce başvurduğu yerlerdir. Acili iyi olmayan, iyi hastane değildir. Kamu dahil aciller iyi değil. İyi bir acilde size 200’üncü sıra verilmez" dedi.

“BİOMETRİK KİMLİK DOĞRULAMA 1 ARALIK'TA”

Biometrik kimlik doğrulamanın 1 Aralık'ta faaliyete geçeceğini dile getiren Dr. Reşat Bahat, "Biometrik kimlik doğrulama ile ilgili sanıyorum 1 Aralık'ta bir kaos olacak. Bu kaosu engellememiz gerekecek. Çünkü kurumların bazıları olayın ya ciddiyetini kavrayamadı ya da başka bir şey oldu. Özellikle parmak damar izindeki arkadaşlarımız cihazları almamıza rağmen Sosyal Güvenlik’ten halen provizyon alamadılar. Ama biz bunları sözlü de olsa Sosyal Güvenlik’e sorduk. Birbirleriyle çok fazla artıları olmadığını, akredite olduklarını bize iletmişlerdi" şeklinde konuştu.

Dünya sağlık turizminde Türkiye’nin ilk 5 içinde olduğunu dile getiren Sağlık İşletmeleri Federasyonu (SİF) Genel Başkanı Dr. Mehmet Altuğ ise, sürdürülebilirliğin önemine vurgu yaptı. Dr. Altuğ, "Herkesi tatmin etmese de cezalarla ilgili bir adım atılmış oldu. Eğer yönetmeliklere, tüzüklere, yazılı olan sözleşmelere bakarsak aynısını uygularsak yine çok ciddi sıkıntı yaşarız. Orada mutlaka iyi niyetli olunması gerekir. Şu an cezalar gönderilmeye başlandı. Cezalarda savunmalara dikkat edilmesi bir kenara, cezalara bakılmıyor bile. Ve aynı şekilde yüzde 20 bir önceki ayın cirosu dikkate alınıp, cezalar yazılıp gönderiliyor. Dünya sağlık turizminde dünyada sayılan ilk 5, bazı kaynaklara göre ilk 10 ülkesi arasında girmiş bulunmaktayız. Bu durum bizim için çok önemli. Bu konuda hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız, hem Sosyal Güvenlik Kurumu hem de Sağlık Bakanlığımızın mutlaka çok payları var. Bu durumun devam etmesi gerekir. Ancak korkarım bizim insanımız 3-5 yıl sonra başka ülkelere gidebilir. Çünkü bu fiyatlarla sürdürülebilirliğimizi sürdürmemiz mümkün değil" dedi.

Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Opr. Dr. Tonguç Sugüneş de, "Vatandaşın sağlığa erişilebilirliği belli bir noktanın üstüne geldi. Erişilebilirliği kolaylaştırdık çok güzel ama aynı noktada sürdürülebilirliği ve denetlenebilirliği bugünlerde daha çok konuşmalıyız. Denetimlerimizde sektörden kişileri şeffaflık anlamında kurgulayacağız" ifadelerini kullandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı Mustafa Kuruca ise, Türkiye’nin genç nüfusuna dikkat çekti. Kuruca, "Burada özellikle sağlık anlamında karşılaştırma yaptığımızda bu karşılaştırma yaptığımız ülkelere göre genç. Yani pasif nüfus anlamında genç halen ülkemizde 18 yaş altı 23 milyon genç ve çocuğumuz var. 65 yaş üstü pasif nüfusu baz aldığımızda toplam nüfusa oranı halen yüzde 7’lerde, bu bugünlerde bizim avantajımız hem genç nüfus olması hem nüfusun yaşlı olmaması" şeklinde konuştu.

“HEDEFİMİZ 2023’TE KENDİ İLACIMIZI ÜRETMEK”

Hedeflerinin Türkiye’nin 100’üncü yılı olan 2023 yılında kendi ilaçların üretmek olduğunu ifade eden Kuruca, "Gelirinizden daha fazla harcama yapıyorsanız bir gün bir yerde bir yerlere toslayacaksınız. Yaşadığınız o geçici dönemlik refah ve kısmen mutluluğun acısını çok daha fazla ödemek durumunda kalacaksınız. Onun için kararları alırken bunu göz ardı etmeyiniz. İlaç alımlarında neredeyiz, nereden geldik, nereye doğru gidiyoruz. Demek ki ilaç endüstrisinin öngördüğünün Sosyal Güvenlik Kurumu 15 bin 600 ödeme yapıyorsa ilaca, kişilerin özel harcamaları da ilave edilince yaklaşık 20 milyar TL harcamaya denk geliyor. Demek ki endüstrinin öngördüğü 40 milyarın yarısıdır bu. Tam bu noktada biz ülkemiz için, 2023 ülkemizin 100’ncü kuruluş yıldönümünde hedeflenen kendi uçağını yapabilen, kendi aracını üretebilen, aynı zamanda da kendi ilacını üreten bir ülke olmak durumundayız. Bunu doğru kurgulayıp bu hedefi ortaya koymalıyız. 2023’te olmayabilir ama 2033’te mutlaka olması gerekir" şeklinde konuştu.

İHA
13
Güncel Kategorisinden Haberler
 • Rtük Başkanı: "Trt’nin Galatasaray Maçını Canlı Vermesi İlgi Alanımız...

  RTÜK Başkanı Davut Dursun, Galatasaray-Borussia Dortmund maçının bir kısmının, TRT Spor'un internet sitesinde canlı olarak yayınlanmasına ticaret hukuku çerçevesinde incelenmesi gerektiğini belirterek, "Yaşanan olay RTÜK’ün ilgi alanı değil" dedi.

 • Hak-iş, Kılıçdaroğlu’nun İddialarını Yalanladı

  Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 'HAK-İŞ’in 39. Kuruluş yıl dönümünde ödül alan yönetmenin Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun önünde dayak yediği' iddiasını yalanladı.

 • Kısa Devre Yapan Televizyon Yangın Çıkardı: 3 Yaralı

  Kısa Devre Yapan Televizyon Yangın Çıkardı: 3 Yaralı

  İZMİR'in Konak İlçesi'nde, bir evin mutfağında bulunan televizyonun kısa devre yapması sonucu çıkan yangında 3 kişi dumandan etkilendi.Olay, bugün saat 06.00 sıralarında Betonyol Semti, Şehit Kemal Keser Sokak 52 numarada meydana geldi. 71...

 • Denize Düşen Balıkçı Öldü

  BALIKESİR'in Erdek İlçesi'nde denize düşen balıkçı boğularak öldü.Bir balıkçı balıkçı teknesinde tayfa, evli ve 2 çocuk babası 49 yaşındaki Yaşar Karasu, Paşalimanı Adası açıklarında ağları toplarken dengesini yitirince denize...

 • Eskişehirde Masaj Salonlarına Polis Operasyonu

  Eskişehir'de Masaj Salonlarına Polis Operasyonu

  ESKİŞEHİR Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin fuhuş yapıldığı gerekçesiyle masaj salonlarına yönelik düzenlediği operasyonda 3 kadın gözaltına alındı.Asayiş Şubesi ekipleri kent merkezindeki 15 masaj salonuna eş zamanlı operasyon düzenledi....

 • Cem Yılmaz'a düğününde Nikah Masası'nı isteme bu ayrılık şarkısı dedim...

  Ümit Besen, altı yıllık bir aradan sonra ‘Ümit Besen 2014’ adlı albümünü müzikseverlerle buluşturdu. Dillere pelesenk olan birçok şarkıya imza atan sanatçı, dışarıdan neşeli ve sempatik görünse de aslında içine kapanık ve duygusal...

 • Antalya'yı Dolu Vurdu

  Antalya’nın Kumluca İlçesine bağlı Mavikent Mahallesinde akşam saat 21 30 sıralarında meydana gelen fırtına, ve yağmur’un dolu yağışına dönüşmesi seralara ve portakal bahçelerine zarar verdi

 • Kuşadası’nda Şiddetli Yağmurun Etkisi Sürüyor

  Kuşadası’nı yarım saatte göle çeviren şiddetli yağmurun ardından belediye ekipleri temizlik çalışması yaptı.


IŞİD, Kobani sokaklarındaTrabzonlu genç Kobani'de öldürüldüCüneyt Özdemir CNN Türk'e veda etti
Tehlikeli plan: Güvenli ve uçuşa yasak bölgeERDOĞAN AÇIKLADI: 150 PEŞMERGE 1.300 ÖSOBeşiktaş Galatasaray'ın rekorunu kırdı !
Davutoğlu açıkladı: AK Parti'de flaş karar !F.Bahçe'ye şike davasında şok !Validebağ Korusu’nun çevresinde 26 cami var
Haber3Group © 2001-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS