• İstanbul 9°
 • Ankara 3°
 • İzmir 8°
 • Adana 11°
 • Antalya 10°
 • Bursa 8°
 • Diyarbakır 5°
 • BIST: 83.282
 • Altın: 86,019
 • Dolar: 2,2225
 • Euro: 2,7535
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

5. TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLİK, MİMARLIK VE ŞEHİRCİLİK KURULTAYI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Türk dünyası içerisinde beraberce girişimlerde bulunmak üzere yakaladığımız başarı, bu girişimleri mimarlıkta da hayata geçirebilmemiz için teşvik edici bir unsur olacaktır” dedi.- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Türk dünyası içerisinde beraberce girişimlerde bulunmak üzere yakaladığımız başarı, bu girişimleri mimarlıkta da hayata geçirebilmemiz için teşvik edici bir unsur olacaktır” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde düzenlenen 5. Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, organizasyon ile birlikte Trabzon'da tarihi bir gün yaşandığını belirterek, çok değerli bilim ve devlet adamlarının görüşlerini kurultayda dile getirdiğini söyledi. Kurultayın Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın desteğiyle düzenlendiğini ifade eden Bayraktar, “Mimar Sinan'ın torunları olarak Türk dünyasının mimarlık ve mühendislik eserlerinin ortaya konulacağı bu kurultayın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Milletlerin ve medeniyetlerin düşüncelerinin yansımaları olan şehirler ve mimarlık örneklerinin bir kısmı günümüze kadar taşınmıştır. Bizlerin sahip olduğu medeniyette Orta Asya'dan Hindistan'a, İran'dan Kuzey Afrika'ya, Avrupa'dan Anadolu coğrafyasına birçok devlet kuran ecdadımızın temel felsefesi Ertuğrul Gazi'nin dediği, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ düsturu olmuştur. Bu çerçevede Türk İslam medeniyetinin ortaya koyduğu düşünce sistemi ve hayat tarzı insanlara ve tüm tabiat varlıklarına Allah'ın kudretini, ilmini ve iradesini yansıtan bir kainat tablosu sunmaktadır” diye konuştu.

Türk dünyasındaki şehirlerin ve mimari eserlerin canlı ve cansız varlıkların uyum içerisinde olmalarını gözeterek inşa edildiğini vurgulayan Bakan Bayraktar, şöyle devam etti:

“Medeniyetimizin izlerinin olduğu bütün coğrafyalarda bu düşüncelerimizi yansıtan binlerce esere rastlamak mümkündür. Mimarlarımız ve mühendislerimiz Edirne'den Semerkant'a, Bişkek'ten Aşkabat'a kadar Türk dünyasındaki birçok şehirde Türk İslam sanatının en güzel örneklerini inşa etmişlerdir. Türklerin dünya mimari mirasına hediye ettikleri Süleymaniye, Selimiye, Çifte Minare, İshakpaşa Sarayı ve Taç Mahal ile takdire şayandır. Kendi medeniyetimiz ile hayat tarzımızı, mimarlık ve mühendislik düşüncelerimizi yarınlara taşımak için çok daha çalışmamız gerektiği muhakkaktır. Bu çalışmalarımızda bize yön verecek kuruluşlara ihtiyacımız var. Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği şimdiye kadar gerçekleştirmiş olduğu Türk Dünyası Şehircilik Kurultayı ile medeniyetimiz ve mimarimizin korunarak yarınlara aktarılması konusunda önemli bir görev ifa etmiştir.”

“SADECE BARINMA DEĞİL, MODERN HAYATIN GEREKTİRDİĞİ MEKANLAR OLUŞTURACAĞIZ”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak Türkiye'de sağlam, güvenli ve sağlıklı yapılar oluşturmak için kentsel dönüşüm çalışmalarına başladıklarını vurgulayan Bakan Bayraktar, şehirleri ve yapıları yeniden dizayn ederken tarihi dokuya ve estetiğe önem vereceklerini kaydetti. Bakan Bayraktar, şöyle devam etti:

“Sadece barınma değil, modern hayatın gerektirdiği mekanlar oluşturacağız. Gayemiz gelecek nesillere modern, temiz ve çevreye duyarlı yaşanılır şehirler bırakabilmektir. Son yıllarda istikrarlı gelişme ve kalkınması ile örnek alınan ülkemiz, kentsel dönüşüm seferberliği ile komşularımıza ve diğer ülkelere örnek olacaktır. Hedeflerimize ulaştığımızda ülkemiz örnek kentleri ve marka şehirleriyle çevre şartlarının oluştuğu hayat alanlarıyla ve tarihi dokusuyla bir cazibe merkezi haline gelecektir. Bu büyük projemizi, yüzlerce yıllık medeniyetimizden ilham alarak bugün ki anlayışımıza uyarlayarak ve büyük usta Mimar Sinan'ı rehber alarak yürüteceğiz. Bu kapsamda 1 ay önce İstanbul'da bitirdiğimiz Mimar Sinan Camii Türkiye'nin dördüncü büyük camisidir. Mimar Sinan'ın eserlerinden ilham alarak yeni bir konseptle yapılan salonları ve otoparklarıyla tamamen İslami bir merkez konumunda halkımızın hizmetine sunulmuştur. Burada bu projenin inşa edilmesinde bizlere büyük destek veren saygıdeğer Başbakanımıza da bir Trabzonlu olarak teşekkür etmeyi görev biliyorum.”

Kurultay ile ecdadın mimarlık ve mühendislik harikası eserlerinin yeniden yaşatılması temennisinde bulunan Bakan Bayraktar, “Türk dünyası içerisinde beraberce girişimlerde bulunmak üzere yakaladığımız başarı, bu girişimleri mimarlıkta da hayata geçirebilmemiz için teşvik edici bir unsur olacaktır. Dilde, işte ve fikirde birlik anlayışından hareketle uygulanacak bu girişimler, ülkelerimiz ve vatandaşlarımız arasındaki mevcut yakınlığı ve dostluğu perçinleyecektir. Mevcut işbirliği alanlarımızı genişletmek suretiyle mimari eserler ve bunların muhafaza restorasyonuna ilişkin çalışmalar, ilişkilerimizin daha geniş bir satıhta ilerlemesine katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

“SON 10 YILDA 5 MİLYON KONUT YAPILDI”

Avrupa'da ve dünyada son yıllarda meydana gelen ekonomik krize rağmen Türkiye'nin ekonomik istikrar ve güçlü duruşu ile herkesin hayranlıkla izlediği bir ülke konumuna geldiğini anlatan Bakan Bayraktar, tarafsız bir gözle bakıldığında Türkiye'nin siyaset, ekonomik ve her alanda onurlu bir gelişme içerisinde olduğunun görüldüğünü söyledi. Bakan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Ülkemizde son 10 yılda 5 milyon konut imalatı gerçekleştirilmiş olup, bunun 500 bini kamu aracılığı ile, 4,5 milyonu ise özel sektör tarafından yapılmıştır. Bu hızlı gelişme mühendislik, mimarlık, alt yapı ve yurt dışı müteahhitlik hizmetleri uygulamalarında bize büyük tecrübeler kazandırdı. Burada kazandığımız bilgi ve tecrübeyi Türk dünyasındaki tüm kardeş ülkelerle paylaşmak ve yapacakları çalışmalarda onlarla birlikte olmak Türkiye için bir görevdir. Günümüzde Türk mimarlığı çağdaş ve cesur örneklerden geleneksel yaklaşımlara kadar geniş bir yelpazeyi kapsamakta ve her geçen gün kendisini geliştirmektedir. Kurumsal ve uygulamalı mimarlık alanlarıyla Türk dünyası içerisinde bilgi alışverişinin yoğunlaştırılması, Türk dünyasında mimarlığın gelişmesinde büyük katkı sağlayacaktır. Aynı şekilde üniversiteler arasında öğrenci değişimi ve akademisyen yardımlaşması hem dil hem de fikir birliğinin sağlanmasında son derece önemlidir.”

“PROJELERE BAKANLIK OLARAK DESTEK SAĞLAYACAĞIZ”

Bakan Bayraktar, kurultayda finale kalan projelerde dereceye giren mimari eserler olacağını anımsatarak, “Bu projelerle Türk İslam mimarisinin seçkin örneklerini tekrar uygulama imkanı bulacağız. Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları'nın tarihimize yakışan kentler ve yapıların oluşmasına büyük katkı sağlayacağı aşikardır. Bu konularda uygulanacak tüm projelere bakanlığımız tarafından gerekli destek sağlanacaktır” ifadelerini kullandı.

Kurultayda Türk Mühendisler ve Mimarlar Birliği tarafından Trabzon Zağnos Vadisi Projesi ile Mimar Sinan Özel Ödülü'ne layık görülen Bayraktar'a, bir cami maketi hediye edildi.

Kaynak: DHA

107

Güncel Kategorisinden Haberler
 • Esenyurt'ta silahlı kavga: 1 ağır yaralı

  Esenyurt'ta iki grup arasında çıkan tartışmanın silahlı kavgaya dönüşmesi sonucu 1 kişi uzun namlulu silahla vurularak ağır yaralandı. Olay, saat 23.00 sıralarında, Merkez Mahallesi 1173. Sokak üzerinde meydana geldi. İddiaya göre, iki...

 • Esenyurtta Silahlı Kavga; 1 Kişi Ağır Yaralı

  Esenyurt'ta Silahlı Kavga; 1 Kişi Ağır Yaralı

  ESENYURT'ta, iki grup arasında tartışma çıktı. Tartışmanın silahlı kavgaya dönüşmesi sonucu 1 kişi uzun namlulu silahla vurularak ağır yaralandı. Edinilen bilgiye göre, olay saat 23.00 sıralarında Merkez Mahallesi 1173. Sokak üzerinde...

 • Kosovalı 400 Türk Eğitimci, Öğretmenler Günü Dolayısıyla Düzenlenen Seminere...

  TÜRKİYE Cumhuriyeti tarafından kurulan ve Kosova'nın değişik bölgelerinde faal olan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle Prizren'de eğitim semineri düzenledi. Seminere Kosova genelinde Türkçe eğitim veren...

 • İtfaiye Aracı Otomobile Çarptı: 3 Yaralı

  İtfaiye Aracı Otomobile Çarptı: 3 Yaralı

  DÜZCE'de, kaza ihbarıyla yola çıkan itfaiye aracı önüne çıkan otomobile çarptı. İtfaiye aracının arkasından gelen kaza kırım ekibi otomobildeki yaralıları dışarı çıkarırken, yaralanan 3 kişi tedavi altına alındı.Kaza saat 23.30...

 • Yaralı özel harekat polisi Ankara’ya getirildi

  Siirt’in Baykan ilçesinde zırhlı aracın devrilmesi sonucu yaralanan 3 özel harekat polisinden biri Ankara’ya getirildi.3 özel harekat polisinin bulunduğu zırhlı araç, dün öğle saatlerinde Veysel Karani beldesi Haydar Köprüsü mevkisinde...

 • Tunus'ta cumhurbaşkanlığı seçimi

  Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, adaylardan Es-Sibsi önde gidiyor

 • Almanya'da Çoğu Türk Üç Bin Kişi İşini Kaybedecek

  ALMANYA'da ortaya çıkan hijyen skandalının ardından Burger King, 89 şubesini kapatma kararı aldı. Bu karar yaklaşık üç bin kişiyi işsiz bırakacak.Dev restoran zinciri Burger King'in Almanya'da 89 şubesini kapatacak olması, aralarında çok...

 • Aydınlatma Direğini Deviren Otomobil Takla Attı: 1 Ölü

  Aydınlatma Direğini Deviren Otomobil Takla Attı: 1 Ölü

  - İZMİR'in Bayraklı İlçesi'nde, henüz belirlenemeyen bir nedenle direksiyon hakimiyetini kaybeden Ali Coşkun, otomobille yol kenarındaki aydınlatma direğini devirip takla attıktan sonra ağaca çarparak durabildi. Kazada 34 yaşındaki Ali Coşkun...

Bu Tarz Benim'de bu hafta kim elendi?''Yolda suratıma tükürenler oldu''Erdoğan'dan bomba Gülen çıkışı !
Erdoğan 2015'te bunu yapmakta kararlı !Yüzlerce askeri sanık yapan parmak iziErdoğan konuştu, Küba'ya yaradı !
İşçilere çok önemli hak !İstenmeyen mesaja ilk ceza 25 bin TLMerkez sağ da yeni parti kuruyor !
Haber3Group © 2001-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS