YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

AB İLE İMZALANAN GERİ KABUL ANLAŞMASI

Ab İle İmzalanan Geri Kabul Anlaşması

Dikili'ye gelen teknedeki 44 göçmenin işlemleri tamamlanarak kamplara transfer edildi

İZMİR (AA) - Türkiye-Avrupa Birliği (AB) mutabakatı temelinde gerçekleşen sığınmacı geri kabulü ve değişimi çerçevesinde Yunanistan'dan gönderilen ikinci göçmen grubunun bir bölümü, Dikili'deki kabul noktasındaki işlemlerinin ardından kamplara transfer edildi.

Anlaşma çerçevesinde 20 Mart sonrası Yunanistan'a geçen ve iadesi yapılacak olan erkeklerden oluşan 44 kişilik göçmen grubu, Midilli Adası'ndan "Lesvos" adlı tekneyle Dikili Limanı'na getirildi. Teknenin limana yanaşması sırasında sahil güvenlik botları eşlik etti.

Limanda isimleri okunarak sırayla tekneden indirilen göçmenlerin, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ekiplerinin kurduğu çadırlarda parmak izleri alınarak kayıt işlemleri yapıldı. Göçmenler daha sonra sağlık taramasından geçirildi ve bazı göçmenlerin eksik olan aşıları tamamlandı.

Türk Kızılayı tarafından iki öğünlük kumanya dağıtılan göçmenler, eşyalarıyla x-ray cihazından geçirilip otobüslere bindirilerek Kırklareli'ndeki kampa gönderildi.

- İkinci tekne Dikili açıklarında

Dikili kabul noktasına ikinci grup göçmenleri taşıyan Nazlı Jale adlı ikinci tekne de Dikili açıklarına geldi.

Bugün iadesi planlanan göçmenlerden bazılarının, gemi Midilli Adası'ndan ayrılmadan iltica talebinde bulundukları, talepleri değerlendirilmek üzere tekrar adaya götürüldükleri için sayılarda farklılıklar oluştuğu öğrenildi.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bugün Midilli Adası'ndan Pakistan, Hindistan, Tunus, Bangladeş, Filistin, Mısır ve Irak uyruklu toplam 123 göçmenin Dikili Limanı'na giriş yapması bekleniyor.

- Ülkemizde savaş var

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) mutabakatı temelinde gerçekleşen sığınmacı geri kabulü ve değişimi çerçevesinde Yunanistan'dan gönderilen Pakistan uyruklu Ömer Abbas, ülkesindeki savaş nedeniyle Avrupa'ya gitmek istediğini belirtti.

Pakistan'dan Yunanistan'a 1,5 ayda ulaştığını aktaran Abbas, "9 gündür Yunanistan'daydım, savaştan kaçtım, ailem Pakistan'da onların yanına gideceğim." dedi.

Düzensiz göç ve insan kaçakçılığı ile mücadele amacıyla Türkiye ile AB arasında 18 Mart'ta Brüksel'de mutabakata varılmıştı. Türkiye, 4 Nisan'da başlayan uygulamaya göre, kendi topraklarından Yunan adalarına geçtiği kanıtlanan göçmenleri geri kabul ediyor. Bu kimselerden Suriyeli olmayanların Türkiye tarafından ülkelerine iade edilmesi için işlem yapılıyor. Suriyeli olanlar ise Türkiye'deki kamplara yerleştiriliyor ve her birine karşılık kayıtlı Suriyeli sığınmacılardan biri AB ülkelerine gönderiliyor. Değişimi yapılacak Suriyeli sığınmacı sayısı ilk etapta 72 bin kişi olarak öngörülüyor. Geri kabul ve değişim işlemlerinin masrafları AB tarafından karşılanıyor.

AA
31

Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS