ABD'Lİ GAZETECİNİN TÜRKİYE'YE GİRİŞİ ENGELLENDİ

ABD'li gazetecinin Türkiye'ye girişi engellendi

ABD'li gazeteci Lapeska, Atatürk Havalimanı'nda geri çevrildi.

Lapeska Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Türkiye'ye girişim engellendi ve AtatürkHavalimanı'nda Şikago uçağında bekletiliyorum. Bir ülkeye girişin bir kez engellenince, bu ülke için daha sonra yazacağın her şeye kuşkuyla mı bakılacak? Bu senin suçun değil Türkiye" dedi.

Lapeska Instagram hesabından da aprondan bir fotoğraf yayınladı ve şöyle yazdı:

"İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan girişim engellendi ve Şikago uçağına bindirildim. Bu seni son görüşüm olmayacak Türkiye. Size olan sevgim derin; Türkiye'de tanıdığım hayat ve sevgi dolu insanlar sizlere çok teşekkür ederim. Sağlıcakla kal İstanbul."

Lapeska, ABD'de yayımlanan The National, The Atlantic gibi yayın organlarına haber yapıyor ve makale yazıyor.

Türkiye kökenli Hollandalı köşe yazarı Ebru Umar da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle önceki gece Kuşadası'nda gözaltına alındıktan sonra, yurt dışına çıkış yasağı konularak dün serbest bırakıldı.

Umar, son olarak Metro gazetesindeki köşesinde Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu'nun "muhbirlik çağrısı" üzerine sert bir yazı kaleme almıştı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin dün gece Umar'ı telefonla aradığı belirtilirken HollandaDışişleri Bakanlığı, gözaltı ile ilgili gelişmelerin yakından takip edildiğini açıkladı. Siyasi partiler ve Hollanda gazeteciler Sendikası, Umar'ın gözaltına alınmasını kınadı.

Ebru Umar, gözaltı kararını Cumartesi gecesi Twitter hesabından duyurdu. "Ve polis kapıda. Şaka değil" diye yazan Umar, Hollanda basınına Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili Twitter mesajları nedeniyle gözaltına alındığını söyledi.

210
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS