• Sinan Oğan'ın toplantısında arbede çıktı
  • Devlet Bahçeli: ''Ülkücüyüm diyen...''
  • Erdoğan'dan yine olay olacak ''Hayır'' çıkışı
  • PKK'ya darbe üstüne darbe ! 33 terörist öldürüldü
  • 3 milyon mülteci Türkiye yolunda !
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

AĞAÇLAR KESİLMEKTEN KURTULUYOR

Ağaçlar Kesilmekten Kurtuluyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, 1 adet Ağaç Sökme ve Dikme Makinesi, 1 adet Kazıcı Yükleyici Loader, 1 adet lastik...

Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, 1 adet Ağaç Sökme ve Dikme Makinesi, 1 adet Kazıcı Yükleyici Loader, 1 adet lastik tekerlekli ekskavatör alarak tarımda ve diğer alanlarda kullanılmak üzere 1 milyon 127 bin TL değerinde yatırım yaptı.

Tanıtım etkinliğine Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Salih Tufan ve davetliler katıldı. Muğla'da Seydikemer'den Bodrum'a kadar il genelinde hizmet verecek Ağaç Sökme-Dikme makinesinin ağaçların korunması ve nakledilmesi için kullanılacağını, ayrıca ilçelerde yeni yapılacak parklara yetişkin ağaçların dikilmesini sağlayacağını söyleyen Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Salih Tufan "Muğla Büyükşehir Belediyesi araç envanterine eklediğimiz dönerli tip ağaç sökme-dikme makinemiz açı olarak 360 derece dönebilmekte ve dikim, söküm yapılacak ağaca her açıdan yaklaşabilmektedir. Üzerinde 4 adet bıçak yardımı ile 155 santimetre çukur derinliğine inebilen aracımız 230 santimetreye kadar çukur ağzı açabilmektedir. Aracın üzerine alınan ağacı taşıma yüksekliği ise 450 santimetredir. Muğla ili genelinde birçok alanda kullanacağımız aracımızı ilçe belediyelerimizden talep geldiğinde de aracımız ilçelerimizde hizmet verecek. Aracımız Muğla'ya hayırlı olsun" dedi.

Bir fidana, bir ağaca, çevreye büyük önem verdiklerini, ağaç sökme, dikme makinesi ile ağaçların kesilmeden taşınabileceğini söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, "Muğla yüzde 68 orman varlığı ile yeşilin her tonunu coğrafyasında barındıran ender illerimizden. Bir fidanı, bir ağacı, doğayı korumak ve geleceğe daha yaşanır bir çevre bırakmak için her türlü hizmeti ve yatırımı Muğla için yapıyoruz. Biz başka yerlerden söküp 10-15 yıllık ağaçları buraya getirdik. Çünkü bir çam ağacının belli bir boya gelmesi için çok uzun süre gerekiyor. Yani yeni fidan diktiğimizde onun büyük bir hale gelmesi 25-30 sene oluyor. Açtığımız yerlerde de yeni büyük ağaçları dikmek suretiyle küçücük fidanın tutup tutmayacağı ve 30 yıl bekleyerek bu hale gelmesini değil ağaçlarla hemen bezenebilmesini sağlayacağız" dedi.

Konuşmaların ardından Ağaç Sökme makinası taşınacak olan ağaç için önce çukur alanı açarak daha sonra ağaç dikimini gerçekleştirdi.

İHA
82
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS