• Bulgaristan, Milletvekili Aziz Babuşçu’ya ’giriş yasağı’ koydu
  • Yunanistan adalardaki sivillere silah eğitimine başladı
  • İngiliz Parlamentosu’ndan şok Türkiye raporu
  • Ailesiyle birlikte sokakta kalınca
  • CHP'den sürpriz erken seçim iddiası

AK PARTİ'DE KONGRE SONRASI OY ORANI DÜŞER Mİ ?

AK Parti'de kongre sonrası oy oranı düşer mi ?

Kulislerde ve siyasi televizyon programlarında "AK Parti'de kongre sonrası oy oranı düşer mi" sorusu da oldukça tartışılıyor. İşte detaylar...

AK Parti'de 22 Mayıs'ta yapılacak olağanüstü kongre için hazırlıklar bugün başlıyor. Genel sekreterlik, teşkilat ve seçim işleri başkanlıkları toplanarak 'Sivil Tertip Komitesi' oluşturacak. Komite, kongreye ilişkin çalışmaları koordine edecek, kongrenin ana çerçevesini çizecek ve iş bölümü yapacak. Kongrede Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kararını açıkladığı basın toplantısında vurgu yaptığı 'dava ruhu' hakim olacak. AK Parti'nin şimdiye kadar her kongresinin örnek kongre olduğunu belirten parti yönetimi, “Bu kongre de dava ruhuna yakışır şekilde olacak” değerlendirmesinde bulunuyor. Birlik-beraberlik vurgusunun hakim olacağı şölende AK Parti'nin 'tek aday geleneği' devam edecek. Partinin kurucusu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın değerlendirmelerine büyük önem veren parti yönetimi, tek aday geleneğinin birçok polemiği de önlediğine vurgu yapıyor.

MESAJI OKUNACAK

AK Parti kaynakları, milletin oy vermediği bir ismin başbakan olmayacağını belirterek, genel başkan ve başbakanın kendi içlerinden birisinin olacağını kaydediyor. Kongrede AK Parti'nin kurucu genel başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı okunacak. Ayrıca AK Parti'nin dava şuurunu gösteren videolar yayınlanacak. Kongreye Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri ile Türk Cumhuriyetlerinin de aralarında bulunduğu 30'dan fazla ülkeden yüzlerce seçkin isim davet edilecek.

1468 DELEGE OY KULLANACAK

Ayrıca siyasi partiler, sivil toplum kuruluşu, sendikalar ve meslek odaları temsilcilerine de davet gidecek. HDP'ye ise kongre daveti gönderilmeyeceği konuşuluyor. Partideki çalışma grupları, kongreye katılacak delege sayısının tespiti için de çalışmalarını sürdürüyor. Yaklaşık 1468 delegenin 2'nci Olağanüstü Büyük Kongre'de oy kullanması bekleniyor.

Başka partide olsa kıyamet kopardı

GENAR Genel Müdürü İhsan Aktaş, AK Parti kongresini yorumladı. Kamuoyunda AK Parti'ye dönük algı konusunda bir değişiklik olmadığını belirten Aktaş, “Çünkü vatandaşın Sayın Cumhurbaşkanı ile kurmuş olduğu bir iletişim var, ona güveniyor” dedi. “Başbakanlık değişimi Türkiye'nin herhangi bir partisinde olmuş olsaydı kıyamet kopardı”diyen Aktaş, şunları söyledi: “Siyasette ve toplumun genelinde şöyle bir şey oluştu: Tayyip Erdoğan'ın yapmış olduğu tasarruflar eninde sonunda bir mantığa, makullüğe oturuyor. Ağırlıklı olarak sayın Erdoğan'ın gücünden, karizmasından bahsedilir, benim kanaatim Erdoğan'ın siyasetteki en başarılı tarafı 'makul iş yapması'. Bir adım attığı zaman bunun partiye makul gelmesi, sokağa makul gelmesi ve oy verenlere makul gelmesi...”

Yeni Şafak
1500
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS