• Erdoğan'dan sürpriz AB çıkışı
  • Terör örgütü İsviçre'de Erdoğan'ı hedef gösterdi
  • Merkel'i zorlayan Erdoğan sorusu
  • Bulgaristan, Milletvekili Aziz Babuşçu’ya ’giriş yasağı’ koydu
  • Yunanistan adalardaki sivillere silah eğitimine başladı
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

AK PARTİLİ BAYBATUR: “MİLLETVEKİLİ OLMAK SUÇ İŞLEME HÜRRİYETİ TANIMAZ”

Ak Partili Baybatur: “Milletvekili Olmak Suç İşleme Hürriyeti Tanımaz”

AK Parti'nin 316 imzayla TBMM Başkanlığı'na sunduğu dokunulmazlıkların kaldırılmasını öngören Anayasa değişikliği teklifine ilişkin konuşan Güvenlik,...

AK Parti'nin 316 imzayla TBMM Başkanlığı'na sunduğu dokunulmazlıkların kaldırılmasını öngören Anayasa değişikliği teklifine ilişkin konuşan Güvenlik, İstihbarat ve Milli Savunma Komisyonları Üyesi AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, teklifin sadece terörü destekleyen milletvekillerini değil, fezlekesi bulunan tüm milletvekillerini kapsadığını söyledi. Dokunulmazlık zırhı altında terörü ve teröristi övmenin, desteklemenin asla kabul edilemez olduğunu vurgulayan Baybatur, "Milletvekili olmak suç işleme hürriyeti anlamına gelmez. Eğer hukuk dışı hareket edenler varsa dokunulmazlıkları kaldırılarak yargı önüne çıkarılır" dedi.

Türkiye tarihinin en büyük ve en kapsamlı terörle mücadelesi yürütülürken bazı milletvekillerinin teröre ve teröristlere fiili manada destek ve yardımları ile şiddet çağrılarını gerekçe gösteren AK Parti, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması için harekete geçti. Mevcut fezlekelerin tamamında tek seferde dokunulmazlıkların kaldırılmasını öngören Anayasa değişikliği teklifini değerlendiren Güvenlik, İstihbarat ve Milli Savunma Komisyonları Üyesi AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur HDP'yi işaret ederek, "Malum siyasi partinin terörist cenazelerine katılmaları, teröristlere bomba taşımaları, silah taşımaları, güvelik güçlerimizin yapacak olduğu operasyonlarda canlı kalkan olarak sabote etme girişimleri millet vicdanında asla kabul edilemez" dedi.

AK Parti'nin gücünü milletten alan ve milletin istekleri doğrultusunda hareket eden bir siyasi parti olduğunu belirten Baybatur, hangi siyasi partiden olursa olsun devletin bekasına, milletin canına, malına kastedip dokunulmazlık zırhının arkasına saklanan kim varsa hakim önüne çıkarılması gerektiğini söyledi.

FEZLEKESİ BULUNAN HERKESİ KAPSIYOR

Anayasa teklifinin sadece terörü destekleyen milletvekillerini değil değişik suçlardan fezlekesi bulunan tüm milletvekillerini kapsadığını kaydeden Baybatur, "AK Parti grubu olarak biz bu konuda çok netiz. Milletvekili olmak suç işleme hürriyeti anlamına gelmez. Eğer hukuk dışı hareket edenler varsa dokunulmazlıkları kaldırılarak yargı önüne çıkarılır" dedi.

Dokunulmazlıklar konusu gündeme geldiğinde ana muhalefetin konuyu sulandırmaya çalıştığını da anımsatan Baybatur, AK Parti'nin hangi partiden olursa olsun suç işleyen ne kadar milletvekili varsa tamamının dokunulmazlığının kaldırılması yönünde teklif vererek bu manada ne kadar samimi olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. Sürecin işleyişine ilişkinde bilgi veren Baybatur, TBMM Başkanlığı'na sundukları Anayasa değişikliği teklifinin ilk olarak Meclis Anayasa Komisyonu'nda görüşüleceğini ardından Meclis Genel Kurulu'na gönderilerek oylanacağını ifade etti. Baybatur, 367 kabul oyunun çıkması halinde teklifin doğrudan yasalaşacağını 330-367 oy arasında kalınması halinde ise referanduma gidileceğini sözlerini ekledi.

İHA
73
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS