• Viyana'da Türk Büyükelçiliği’ne çirkin pankart!
  • Hakkari'de sızma girişimi: 1 asker şehit, 4 yaralı
  • Türk hacker'lar Apple'a hayatının şokunu yaşattı
  • Kılıçdaroğlu'ndan TSK çıkışı: Beni derinden yaraladı
  • Hakan Şükür'ün orada ne işi vardı ?

ALTERNATİF ÜRÜN DİYE DİKTİLER, ŞİMDİ KAPIŞ KAPIŞ GİDİYOR

Alternatif ürün diye diktiler, şimdi kapış kapış gidiyor

Yozgat'ta bir porje kapsamında ekilen çilek, gelir getirmeye başlayınca üretici sayısı 30'a çıktı.

Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Çiğdemli beldesinde "Alternatif Ürün Projesi" çerçevesinde 2011 yılında 2 çiftçi tarafından ekimine başlanılan çilek, gelir getirmeye başlayınca üretici sayısı 30'a ulaştı. Kokusu, rengi, büyüklüğü ve hormonsuz olmasıyla dikkati çeken yediveren çileğinin hasadı, mayıs ayında başlayıp ekim ayı sonuna kadar devam ediyor.

TARLADA KİLOSU 6 LİRAYA SATILIYOR

Pazar sıkıntısı olmayan yediveren çileği, tarlada kilogramı 6 liradan satılıyor.

Çiğdemli Belediye Başkanı İsmail Biçer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çiftçileri alternatif ürünlere yönlendirerek tarımsal çeşitliliği artırmak istediklerini belirtti. Biçer, "Çilek, Çiğdemli'de alternatif ürün olarak vatandaşın ev ekonomisine ve Çiğdemli'ye katkı sağlayan bir ürün. Çiğdemli bundan sonra çilekle anılacak. Gelecek yıllarda ekim alanlarını daha da yaygınlaştırmayı düşünüyoruz." dedi.

Beldede birçok çiftçinin çilek üretimi yapmaya başladığını ifade eden Biçer, şunları söyledi:

"Dekar başına 4 ton civarında ürün alınması üzerine çiftçilerimiz çilek üretiminin karlı bir iş olduğunu gördü, talepler artmaya başladı. 6 dönümlük çilek ekimi yapılan alan, bu yıl 46 dönüme yükseldi. Gelen talepler üzerine İl Özel İdaresinden 2014 yılı bütçesinden aktarılan kaynak doğrultusunda bu yıl 46 dekar alana 2 bin 550 kilo plastik malç, 240 bin adet fide dikimi yapılarak, çilek bahçeleri oluşturuldu. Gelecekte Çiğdemli beldemiz çileğin merkezi konumuna gelecek."

6 AY BOYUNCA ÜRÜN ALINIYOR

Çilek üreticisi Osman Yeşilay da önceki yıllarda ektiği buğday ve diğer ürünlere göre çileğin ekonomik getirisinin çok daha yüksek olduğunu söyledi.

Yeşilay, 2,5 dönüm alana çilek ektiğini ve 5-6 ton ürün almayı beklediğini ifade etti.

Çilek hasadının mayıs ayında başlayıp ekim sonuna kadar devam ettiğini anlatan Yeşilay, "Sonbahara kadar sürekli ürün alıyoruz. Bebek gibi besliyoruz. Çok lezzetli organik hiçbir ilaç katkısı yok. Tarlada kilosunu 6 liraya satıyoruz, rağbet çok yetiştiremiyoruz. Hiç bir ürün bu kadar vermez. Çok karlı ve pazar sorunu yok." dedi.

1192
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS