• Erdoğan'dan sürpriz AB çıkışı
  • Terör örgütü İsviçre'de Erdoğan'ı hedef gösterdi
  • Merkel'i zorlayan Erdoğan sorusu
  • Bulgaristan, Milletvekili Aziz Babuşçu’ya ’giriş yasağı’ koydu
  • Yunanistan adalardaki sivillere silah eğitimine başladı
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

ANITKABİR DE ÖZELLEŞTİRİLDİ

Anıtkabir de özelleştirildi

Anıtkabir'de yıllardır askerler tarafından işletilen kafeterya 3 yıllığına kiralandı.

Yıllardır askerler tarafından işletilen ve geliri Anıtkabir için harcanan kafeterya, özel bir şirkete kiralandı. Askeri yetkililer, yeni yönetmeliğe göre hareket ettiklerini söyledi Kafeteryayı kiralayan şirketin sahibi 3 yıllığına en iyi teklifi verdiğini belirtti

Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk'ün haberine göre Ankara'ya geldiğinde mutlaka Anıtkabir'e giden ve kafeteryasında çay içen İzmirli Sıla A. son gidişinde kafeteryada önemli değişiklikler olduğunu fark edince sevindi. Ancak, işletmenin askerlerden alınıp özel bir şirkete verildiğini öğrendi. Anıtkabir yetkililerinden de bilgi alan Sıla A., özelleştirmeye karşı “Anıtkabir tehlike altında” adıyla Facebook sayfasında imza kampanyası başlattı. Şu ana kadar 993 kişi kampanya için imza attı. Yorum yapanlar da “Atamız'ın rant kapısı olarak kullanılmasını istemiyoruz”, “Anıtkabir işletmesi, özelleştirilmemesi gereken, tüm Türk ulusuna ait kutsal bir mekandır” görüşlerini aktardı.

VATANDAŞ DURUMUN FARKINDA DEĞİL

Yeni menüye göre, bir bardak çay 1.50, kahve 2, nescafe 4, meyve suyu, ayran, simit 1.25, sütlü tatlı 8 ve tost 4 lira. Askerlerin işlettiği dönemde ise fiyatların daha düşük olduğu belirtildi ve içerde işletmeyle ilgili herhangi bir not bulunmadığı için yurttaşlar, kafeteryanın yine askerler tarafından işletildiğini sanıyor. Firma da ürünlerin ve fiyatlarının yazılı olduğu “menü”nün kapağına ve iç kısımlarına “Anıtkabir Komutanlığı” yazıp, özelleştirme olduğunu gizlemeye çalışıyor.

Askeri yetkililer Kantin Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle işletmelerin, işletme kısmının kiraya verilebileceğini, bunun ilk uygulamalarının da başladığını belirtti.

Anıtkabir kafeteryasını işletmeye başlayan MNU Gıda firmasının sahibi Uğur Güner, kafeteryayı 3 yıllığına en iyi teklifi vererek kiraladığını belirtti. Güner, şunları söyledi: “Karlı bir iş değil. Eğer isteyen varsa hemen devredebilirim.” Lübnanlılar tarafından alınan Özsüt'ün, binlerce bayisinden biri olduğunu kaydeden Güner, “Başka markaların da bayiliğini yapıyorum” dedi.

Sözcü
3611
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS