• Bulgaristan, Milletvekili Aziz Babuşçu’ya ’giriş yasağı’ koydu
  • Yunanistan adalardaki sivillere silah eğitimine başladı
  • İngiliz Parlamentosu’ndan şok Türkiye raporu
  • Ailesiyle birlikte sokakta kalınca
  • CHP'den sürpriz erken seçim iddiası

''ATATÜRK VAR, ERDOĞAN NEDEN YOK ?''

''Atatürk var, Erdoğan neden yok ?''

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Roma'daki bir Türk kültür merkezinde, II. Mahmud tarafından "paşa" unvanı verilen ve Mehter'in kaldırılmasının ardından...

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Roma'daki bir Türk kültür merkezinde, II. Mahmud tarafından "paşa" unvanı verilen ve Mehter'in kaldırılmasının ardından kurulan Batı tipi askeri bando Mızıka-yı Hümayun'un başına getirilen İtaylan Giuseppe Donizetti'ye ilişkin etkinlik düzenlenmesine tepki gösterdi. İsmail Kahraman, Roma'daki temaslarının son gününde Yunus Emre Enstitüsü Roma Kültür Merkezi'ni ziyaret etti. Burada beraberindeki milletvekili heyeti ile birlikte İtalya'da yaşayan vatandaşlarla bir araya gelen Karaman, enstitü müdiresi Sevim Aktaş'tan, Türk kültürünü ve sanatını tanıtma amaçlı yapılan faaliyetlerle ilgili bilgiler aldı.

FOTOĞRAF VE YUNUS EMRE TEPKİSİ

Enstitüye ev sahipliği yapan yaklaşık 500 yıllık Lancellotti Sarayı'nı çok beğenen İsmail Kahraman, Atatürk'ün fotoğrafının yer aldığı salona geldiğinde, "Neden burada devlet başkanımızın da fotoğrafı yok" diye sordu. Enstitüye adı verilen Yunus Emre'ye ilişkin herhangi bir faaliyet yapılmadığını öğrenince de tepkisini ortaya koyan Kahraman, "Kültürümüzü satmalıyız ve öz kültürümüzü tanıtmalıyız. Tarihimize yabancı olmayacağız. Yunus Emre'ye, onun felsefesine, inancımıza sahip çıkacağız" diyerek, manevi önderlere ilişkin de etkinlikler yapılması gerektiğini dile getirdi.

DONIZETTI PAŞA ELEŞTİRİSİ

İsmail Kahraman, Türkiye'yi 19. yüzyılda batı müziği ile tanıştıran ve II. Mahmud tarafından kendisine "paşa" unvanı verilen İtalyan müzisyen Giuseppe Donizetti'yle ilgili bir etkinliğin söz konusu enstitüde düzenlenmiş olmasını da eleştirdi. II. Mahmud'un, Donizetti'yi davet edip, Mehter'i ortadan kaldırarak, batı kültürünü getirmek için Mızıka-yı Hümayun'u (Mûsikâ-i Hümâyûn) kurduğunu hatırlatan Kahraman, tepkisini şöyle ortaya koydu "Donizetti bir İtalyan'dır ve ona paşa unvanı verilmiştir. Ne yazık ki Harbiye'de her akşam saat 18.00'da Fransız Marşı Marseillaise okunurdu, Osmanlı marşı değil. Düşünün, yılların Mehter'ini kaldırıyoruz, yerine Mızıka-yı Hümayun'u kuruyoruz. Niye Çünkü batılılaşıyoruz. Bu bizim kültürümüze ait bir gelişme değildir." Mozart'ın da Türklerden ilham alarak, Türk Marşı'nı bestelemiş olduğu hatırlatılan Kahraman buna, "Mozart başka. O bir Avusturyalı ve onu getirip kendi paşamız yapıp, bizleştirmedik" sözleriyle karşılık verdi.

"ÖNÜMÜZÜ KESEMEYECEKLER"

Türkiye'nin, büyük cihan devletinin mirasçısı olduğunu da söyleyen Kahraman, kendilerinin taklitçi olmadıklarını ve buna ihtiyaç duymadıklarını da sözlerine ekledi. TBMM Başkanı, benliklerine sahip olmalarını istemeyenlerin, önlerini kesmeye çalıştığını da savunarak, "Kesemeyecekler" dedi. II. Mahmud, Avrupa standartlarında bir ordu olan Asakir-i Mansure-i Muhammediye'nin yapısına uymadığı gerekçesi ile Mehterhane-i Hümayun'u kaldırıp, yerine Mızıka-yı Hümayun'u kurmuştu. Mızıka-yı Hümayun'un kuruluşunda başına, 17 Eylül 1828'de padişahın daveti üzerine İtalya'dan İstanbul'a gelen Giuseppe Donizetti getirilmişti. Donizetti, gemi ile gelirken yanında Batı Avrupa tipi bir askeri bando için gerekli müziksel çalgıları da birlikte getirmişti. 28 yıl boyunca Osmanlı Devleti'ne hizmet eden ve İstanbul'da vefat eden Donizetti'ye sırasıyla miralay, (albay) ve mirliva (tuğgeneral) rütbesi ile paşa unvanı verilmişti.

DHA
2243
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS