• Son ankette MHP'li seçmen sürprizi
  • Osmanlı torunu Nilhan Osmanoğlu'ndan Atatürk çıkışı
  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
  • İğrenç olay ! Öğretmen erkek öğrencisiyle otomobilde yakalandı
  • ''Tavan fiyat yüzünden 20 bin kişi işsiz kalır''
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

AYAKKABI SEKTÖRÜ İLK ÇEYREKTE 195 MİLYON DOLAR İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİ

Ayakkabı Sektörü İlk Çeyrekte 195 Milyon Dolar İhracat Gerçekleştirdi

İlk çeyrekte Fransa başta olmak üzere Almanya, Hollanda, İtalya gibi ülkelere ayakkabı ihracatında artış olduğunu bildiren TASD Başkanı Hüseyin Çetin,...

İlk çeyrekte Fransa başta olmak üzere Almanya, Hollanda, İtalya gibi ülkelere ayakkabı ihracatında artış olduğunu bildiren TASD Başkanı Hüseyin Çetin, "Dünya markaları artık daha çok Türkiye'yi tercih ediyor. Küresel piyasalarda oluşan talebi sektörümüz için fırsata çevirmek istiyoruz" dedi.

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin 2016 yılının ilk çeyreğinde, petrol fiyatlarındaki düşüş, Ruble'deki değer kaybı ve son olarak uçak krizinin etkisiyle Rusya pazarında yaşanan büyük kaybı Avrupa'ya odaklanarak telafi etmeye çalıştıklarını söyledi.

Hüseyin Çetin, 2016'ya 800 milyon dolar ihracat hedefi ile giren ayakkabı sektörünün, yılın ilk çeyreğini 2015'in aynı dönemine göre yüzde 1.5 kayıpla 195 milyon dolardan kapattığını bildirdi. Rusya'nın üç yıl öncesine kadar Türkiye ayakkabı sektörünün en büyük pazarı olduğunu hatırlatan Çetin, bu ülkeye 2014'te 111 milyon dolar olan ihracatın yaşanan gerginlikler ve rublenin değer kaybı nedeniyle geçen yıl 70 milyon dolara gerilediğini bildirdi.

FRANSA'YA AYAKKABI İHRACATI YÜZDE 39 ARTTI

2016'da Rusya pazarında yeniden canlanma beklerken uçak krizinin patladığını belirten Çetin, sözlerine şöyle devam etti: "2015'in ilk çeyreğinde 25,8 milyon dolar olan Rusya'ya ihracatımız bu yılın aynı döneminde yüzde 57 gerileyerek 11,1 milyon dolara indi. Rusya'da üç ayda yaklaşık 15 milyon dolarlık kayba rağmen ilk çeyrekte toplam ayakkabı ihracatımızda geçen yıla göre sadece 3 milyon dolarlık bir gerileme var. Farkın açılmasını başta Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerine ihracatımızı arttırarak önledik. İlk çeyrekte Fransa'ya yüzde 39, Almanya'ya yüzde 7, İtalya'ya yüzde 8, Romanya'ya yüzde 51 ihracat artışı gerçekleştirdik. Özellikle Fransa, Almanya ve İtalya'ya ihracat artışı bize dünya markalarının artık Türkiye'yi tercih ettiklerini gösteriyor. Avrupa'dan talebin ikinci çeyrekten itibaren daha da artacağını tahmin ediyorum. Rusya'daki kaybı Avrupa rüzgarı ile kapatıp 2016'da 800 milyon dolar ihracat hedefimizi yakalayacağız".

2016'NIN İLK İKİ AYINDA İTHALAT YÜZDE 43 ARTTI

İthalat verilerinin bir ay gecikmeli geldiğini hatırlatan Hüseyin çetin yılın ilk iki ayında ayakkabı ithalatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43 artışla 173 milyon dolara çıktığını bildirdi. Çetin, ikinci çeyrekten itibaren ithalatın yavaşlayacağına ve yıl sonunda ihracatla başa baş geleceğine inandığını sözlerine ekledi.

İHA
81
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS