YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

BAKAN ÜNAL: UÇAKLARA YAKIT DESTEĞİ EYLÜL'E KADAR UZATILDI (2)

Bakan Ünal: Uçaklara Yakıt Desteği Eylül'e Kadar Uzatıldı (2)

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Kahramanmaraş'ta beraberindeki milletvekilleriyle 2007'de ev tadilatları ve kaçak kazılar sırasında tesadüfen bulunan...

GERMENİCİA KAZI ALANLARINI İNCELEDİ

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Kahramanmaraş'ta beraberindeki milletvekilleriyle 2007'de ev tadilatları ve kaçak kazılar sırasında tesadüfen bulunan Germenicia Antik Kenti'ni gezip kazı çalışmaları ile mozaikleri inceledi.

Bakan Ünal, burada yaptığı açıklamada önümüzdeki 2 yıl içerisinde bölgede geniş bir alanda kamulaştırma yapılacağını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Yaklaşık 30'a yakın parsel kamulaştırmaya tabi tutulmuş durumda. Biliyorsunuz burası çok geniş bir alan. Dolayısıyla burası bir antik kent olarak şehir merkezinin olduğu, aynı şekilde diğer antik tiyatronun olduğu ve diğer kutsal mekanların da olduğu kısımlar kazılarla ortaya çıkacaktır. Ancak öncelikli olarak mozaikleri ortaya çıkarıyoruz. Hatay'dan başlayıp Hatay, Şanlıurfa, Gaziantep, ve Kahramanmaraş ile devam eden uzun bir mozaik yolu var. Burada Germenicia Antik Kenti'ndeki mozaiklerin bir özelliği de o günkü mimari yapıya dair, mimari dokuya dair bize net resimler veriyor olması. Tabi günlük, sosyal yaşama dair bir fikir veriyor olması önemli. İnşallah önümüzdeki 2 yıl, daha geniş bir alanda kamulaştırmayı gerçekleştirip daha büyük ve geniş bir alanı ortaya çıkarmayı planlıyoruz. Hedefimiz, buradaki yapıyı ve diğer taraftan mozaikleri tamamıyla ortaya çıkarmak."

FOTOĞRAFLI

DHA
20
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS