• Şehidi pasta yaptılar
  • Bakan'dan kıdem tazminatı açıklaması
  • TSK PKK'ya bomba yağdırdı
  • Antalya'da Milli zafer !
  • ''Cinci hoca'' insaları böyle kandırdı !
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

BANKACILIK SEKTÖRÜNDE TOPLAM KREDİLER YÜZDE 15 ARTTI

Bankacılık Sektöründe Toplam Krediler Yüzde 15 Arttı

BDDK, bankacılık sektörünün 2016 yılı ilk çeyreğine ait geçici sonuçlarına göre, 1 Nisan 2016 itibariyle, toplam krediler bir önceki yılın aynı...

BDDK, bankacılık sektörünün 2016 yılı ilk çeyreğine ait geçici sonuçlarına göre, 1 Nisan 2016 itibariyle, toplam krediler bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15 oranında artarak 1 trilyon 540 milyar lira oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), ilk çeyreğine ait geçici sonuçları haftalık verilerinde açıkladı. Açıklanan verilere göre, 1 Nisan 2016 itibariyle, toplam krediler bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15 oranında artarak 1 trilyon 54 milyar lira oldu. Toplam mevduat ise yıllık bazda yüzde 14 oranında büyüyerek 1 trilyon 200 milyar lira oldu. Toplam mevduatın yüzde 43'lük bölümünü YP mevduat oluşturdu. Sektör mevduatlarının yüzde 59'luk bölümünün gerçek kişilere ait olduğu açıklandı.

KREDİ BÜYÜME HIZI, SABİT KURLARLA YAVAŞLAMAYA DEVAM ETTİ

2016 yılı Mart ayı itibariyle, sabit kurlarla yıllık bazda, krediler yüzde 12 oranında arttı. TL krediler yüzde 13, yabancı para krediler ise 9 oranında büyüdü.

Ticari krediler yüzde 12 oranında artarken, bireysel kredilerdeki artış ise yüzde 7 oldu.

BİREYSEL KREDİLER REEL BAZDA AZALDI

Reel olarak, krediler yıllık olarak yüzde 7 artarken, ticari krediler yüzde 10 oranında büyümüş, bireysel krediler ise yüzde 1 oranında daraldı. Reel büyüme, TL kredilerde yüzde 5, YP kredilerde yüzde 12 oldu. Reel artış toplam mevduatta yüzde 6 olurken, TL mevduat yüzde 1, YP mevduat yüzde 12 oranında arttı.

KREDİ VE MEVDUAT BÜYÜMESİ ARASINDAKİ FARK AZALDI

Kredi ile mevduat büyümesi arasındaki fark, 2010 yılından sonra ilk kez 3 puanın altına inmiştir. Kredi mevduat büyüme farkı TL'de 3,7 puan, yabancı parada ise sıfır düzeyinde oldu. Bireysel kredilerin toplam krediler içindeki payı azalmaya devam etmiş ve Mart 2016 itibarıyla yüzde 25 oldu.

TAHSİLİ GECİKMİŞ ALACAK ORANI YÜZDE 3,3 OLDU

Tahsili gecikmiş alacaklar, özel karşılık öncesi yüzde 35, özel karşılık sonrası yüzde 28 oranında büyüdü. Sektör geçen seneye göre iki kat daha fazla özel karşılık ayırdı. Tahsili gecikmiş alacak/kredi oranı 2015 yılının ilk çeyreğinde yüzde 2,8 iken bu yıl yüzde 3,3 oldu. Kredi kartında ve KOBİ kredilerinde artış daha fazla oldu.

SABİT KURLARLA MEVDUAT ARTIŞ HIZI YÜZDE 9 OLDU

Yılın ilk çeyreğinde, sabit kurlarla ve yıllık bazda, mevduat yüzde 9 oranında artarken, hem TL hem YP mevduat yüzde 9 oranında büyüdü. Gerçek kişi mevduat artış hızı yüzde 11, ticari mevduat artış hızı ise yüzde 9 düzeyinde gerçekleşti. Gerçek kişilerin yabancı para mevduat artışı TL mevduattan daha fazla oldu. Bunda bankaların swap işlemlerinin etkisi olduğu tahmin edildi. Repo işlemleri ve yurtdışından borçlanma yoluyla sağlanan kaynaklarda da yavaşlama görüldü.

İHA
27
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS