• 50 milyonluk vurgun
  • Hükümetten Galatasaray'a sert tepki
  • Erdoğan'dan sürpriz AB çıkışı
  • Terör örgütü İsviçre'de Erdoğan'ı hedef gösterdi
  • Merkel'i zorlayan Erdoğan sorusu
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU KATAR'DA AÇIKLAMA YAPTI !

Başbakan Davutoğlu Katar'da açıklama yaptı !

Başbakan sıfatıyla ilk kez Katar'a ziyarette bulunan Davutoğlu, Katar Üniversitesi'nde önemli açıklamalarda bulundu.

Resmi ziyaret için Katar'a giden Başbakan Ahmet Davutoğlu Türk-Katar İş Forumu'nda iş insanlarına seslendikten sonra Katar Üniversitesi'nde konuştu.

Davutoğlu'nun konuşmasının önemli satırbaşları şöyle:

Bu salondaki gençler Yemen'deki, tahrir Meydanı'ndaki gençelerin düşüncelerini paylaşıyor. bu gençlerin bir hayali vardı: onurlu ve insan haklarına saygılı bir yaşam, saygı ve onur isteyen bir neslin ortaya çıkması. Ama bu hayaller Esad rejimi gibi otokratik eğilimler ve DAEŞ gibi örgütler sebebiyle başarısız oldu.

AYDINLAR KAÇIYOR

Şimdi değerlendirme yapma zamanı, neler yanlış yapıldı, gelecekte neler yapmalıyız? Geçmişte medeniyetin olduğu ülkeler artık tahribat şehirleri haline geldi. Aydınlar kaçıyor, bizim sorumluluğumuz var. Geçen hafta Merkel ile ziyaretimizde yeni doğan bebekleri gördük. Bu bebekler Suriye'yi görmedi.

BİZE HUZUR GETİRECEK BİR YOL BULMALIYIZ

Türkçe konuşuyorlar. Yeni ortaya çıkan sorunlara müdahale etmemiz gerek. Bunun bir yönünde de psikolojik sorunlar. Kötümser psikolojinin politikalarımıza ya da düşünme tarzımıza etki etmesine izin vermemeliyiz. Bu kötümser psikolojiyi kabul etmemeliyiz, bize huzur getirecek bir yol bulmalıyız.

ODAKLANMAMIZ GEREKEN ŞEY DİYALOG

Odaklanmamız gereken şey en üst düzeyde siyasi dialoğun olması. Böylece önyargı geliştirmek yerine dostane dialog kurabiliyor olabileceğiz.Hepimiz Avrupa Birliği'nin nasıl ortaya çıktığını izledik. AB liderleri ile üç zirve toplantısı ve birçok toplantı gerçekleştirdim. Pek çok farklı görüş var ama her ay toplanıyorlar, uzlaşmaya varamadıkların birbirlerini suçlamak yerine birbirleri ile konuşuyorlar.

MÜSLÜMAN LİDERLER BİRBİRLERİNİ GÖRMÜYOR

Bazı Müslüman liderler onyıllarca birbirlerini görmüyor. Bizim birbirimizle görüşmemiz gerek. Bu bağlamda Katar-Türkiye diyaloğu bir örnek. Bunun tüm bölgede gerçekleşmesini istiyoruz.

TERÖRE KARŞI ORTAK GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINMALI

Güvenlik bağlamında büyük sorunlar ile karşı karşıyayız. Devlet arası sorunlardan bahsetmiyoruz, bu olsa kiminle görüşeceğinizi bilirsiniz. Ama devletlerin içinde tehditler var, hibrid savaş tehdidi var. Teröre karşı ortak güvenlik görüşü benimsenmeli.

Bölgemizde iki istikrar bölgesi var; Türkiye ve Körfez. Bizler kriz bölgelerinden gelecek güvenlik tehditlerine karşı kendimizi savunmaya almak istiyoruz. Bu gerek DAEŞ gerekse PKK olabilir. Daha iyi bir güvenlik ortamı için birlikte çalışmalıyız.

YENİ ANLAŞMALAR İMZALIYORUZ

Türkiye ve Katar ilişkileri açısından geçen yıl çok önemli bir adım attık bir askeri anlaşma imzaladık ve ortak askeri tatbikat kararı aldık ve gerçekleştirdik. Bugün de savunma bakanlarımız bir anlaşma imzaladılar. Savunma konusundaki işbirliklerine ilave olarak Suriye, Irak ve Lübnan'daki durumlar ile ilgili olarak da aynı görüşe sahibiz.

AA
842
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS