• İstanbul 11°
 • Ankara 6°
 • İzmir 15°
 • Adana 17°
 • Antalya 17°
 • Bursa 12°
 • Diyarbakır 10°
 • BIST: 80.260
 • Altın: 99,780
 • Dolar: 2,5895
 • Euro: 2,8615
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN: (4)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “İşte 25’idi. Ne oldu bir şey oldu mu? Yarın 26’sı gene bir şey olmayacak. Her şey yolunda gidiyor. Bunlar gezi olaylarıyla da bunu yapmak istediler. Başaramadılar. 17 Aralıkta bunu yapmak istediler gene başaramadılar. 25 Ar
- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “İşte 25’idi. Ne oldu bir şey oldu mu? Yarın 26’sı gene bir şey olmayacak. Her şey yolunda gidiyor. Bunlar gezi olaylarıyla da bunu yapmak istediler. Başaramadılar. 17 Aralıkta bunu yapmak istediler gene başaramadılar. 25 Aralık’ta gene başaramadılar. Şimdi de 25 Mart’tı ortaya attılar gene başaramadılar. Başaramayacaklar. Türkiye güçlü. Millet bölünmez Türkiye yenilmez bizim hedefimiz bu” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NTV özel yayınında Oğuz Haksever’in sorularını cevaplandırdı. İstanbul, Ankara, İzmir ‘deki seçim yarışıyla ilgili soru üzerine Erdoğan, “Yani bu üçünde de adaylarımız, partimiz sağ olsun başa oynuyorlar ve başarılı olacaklarına inanıyorum. Şuanda gelen kamuoyu araştırmaları bunlar çok çok olumlu. Millet iradesine sahip çıktığını çok açık net gösteriyor. İzmir’deki miting muhteşem. Ankara hakeza öyle. Dün akşam geç saatlerde mitinglerimi yaptım. Trabzon, ordu ikisi de muhteşemdi. Akşam Keçiören ilçesinde bir miting yaptım. Yaklaşık 20-25 bin kişi resmi rakam. Oradan Yenimahalle’ye geçtim. Yenimahalle’de de bir miting yaptım. Orada yine 20-25 bin kişi. Bunlar bu saatlerde oluyor bir düşünün yani. Saat 7-8-9 o civarlarda. Sizlerde belki izlediniz. Bunlar bir şeyi gösteriyor. Üzüm salkımı gibi camlardan balkonlardan herkes işi takip ediyor. Bu seçimin başka bir özelliği var. Bir yerel seçim değil aslında. Bu bir genel seçim havasına girdi aslında. Niye? İşte bu ahlaki olmayan siyaset anlayışıyla oldu bu iş. Eğer ahlaki bir süreç olsaydı bu işe girerken inanıyorum ki çok daha belki dozu düşük olarak böyle bir seçimi gerçekleştire bilirdik. Ama bu dozu farklı bir yere götürdüler. Şimdi millet bunu genel seçime döndürdü. Bu mantık, bu anlayış milletimizle bizim şahsımızla da bütünleşti. Şimdi herkes tabi inanıyorum tabi ulusal ve uluslararası yorumcular Pazar akşamı çıkacak neticeleri gördükten sonra değerlendirmelerini buna göre yapacaklar. Türkiye’de ne oldu? Yerelde Ahmet, Mehmet, Hasan, Hüseyin kazandı demeyecekler” dedi.

“AK Parti’nin sizin yerel yönetim vizyonu bir ortak vizyonu var gibi geldi. Yeni Türkiye Yeni Sarıyer deniyor bunu bize açar mısınız?” sorusu üzerine Erdoğan şunları söyledi:

“Türkiye yıllar yılı bir mantık, bir anlayışla yönetim biçimiyle maalesef ilkel bir idareyle başbaşa kaldı. Biz AK Parti olarak bir defa bu ilkelliği geride bırakan yani Gazi Mustafa Kemal’in muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak diye koyduğu hedefi yakalayalım istedik. Bu noktada belediye başkanlığımdan başlayan bir süreçte şimdi İstanbul’da yaşıyorsunuz İstanbul bir değişim, dönüşüm yaşadı mı? Yaşadı. Ben CHP’li bir belediyeden aldım. O zaman İstanbul da çöp dağları vardı. İstanbul’da susuzluk vardı. İstanbul’da hava kirliliği vardı. İstanbul o haliyle bizim hedef noktamız da eski İstanbul’du. Şimdi eski İstanbul’u ne yaptık. Çöp dağlarını kaldırdık. Hava kirliliğini yok ettik ve susuzluğu giderdik. Nasıl gidersiniz? Bakın ben önceki CHP’li belediye başkanı yağmur bombası atmak suretiyle su temin edeceğini zannediyordu. Başaramadı. Lüzumsuz paralar gitti. Yalova’dan tankerle su getireceğini söyledi. Halbuki o getirdiği su sadece Kuruçeşme’ye yetmezdi. Fakat biz 180 kilometreden Istranca Dağların tüneller açarak İstanbul’a su getirdik. Hedef 2040’idi. Bununla da kalmadık Melen çayını bu noktada değerlendik ve İstanbul’a su getirdik. Bununla da kalmadık birde boğazın altından biz alternatif geçişler yaptık. Olur ya Terkos girdiğinde biz Ömerli’den karşı taraftan su aktarırız. Karşı taraf sıkıntıya düştüğünde buradan ve dev bir tüneli ayrıca Kadir bey inşa etti. O da var. Bakanı bütün bunların yanında İstanbul’un şuanda bu geçti buna rağmen herhangi bir sıkıntı İstanbul yaşamadı. Yeni bir adım atıyoruz. Kadir bey bu işi daha da arttırdı geliştirdi. Bakın bugün İzmir’de vahşi depolama var çöpte. Modern depolama yok. Ama bizde depolama moderndir.

Bunlar sıradan olaylar değil. Su konusunda bu adımı atarken biz bu rahatlamayı getirirken aynı şeyi Ankara’da da yaptık. Ankara yine bu noktada hamdolsun su sıkıntısı ortadan kalktı. Bakın şimdi Gerede suyunu Ankara’ya taşıyoruz. Onun çalışması yapılıyor. Burası Başkent burada susuzluk diye bir şey olamaz. Zaman zaman borular patlar onlar giderilir. Anında olacak şeyler… Bunu yaptık. Fakat İzmir’in suyunu İzmir halledemedi. Biz Gördes Barajı’nı yaptık. İzmir’in suyunu merkezi yönetim olarak biz hallettik. İzmir belediyesi değil. Halbuki büyükşehir belediyelerinin kendisinin halletmesi gerekir. Biz hallettik. Niye orada da benim vatandaşım var. Onun su sıkıntısı çekmemesi lazım. Bu adımları attık. Şimdi burada atılan adımlar o geçmiş hal eski Türkiye’dir. Susuzluğun olduğu dönem eski Türkiye’dir. Hava kirliliğinin olduğu dönem eski Türkiye’dir. Aynı şekilde çöp dağlarının olduğu il, ilçe neresi olursa olsun eski ildir, eski ilçedir. Ama yeni Türkiye’de modern dünya neyi yaşıyorsa bizde onu yaşacağız.”

“TÜP GEÇİT YAPIYORUZ ORADAN DA OTOMOBİLLER GEÇECEK”

“Başbakan olduğumda Türkiye’de 9 il doğalgaz kullanıyordu” diyen Erdoğan “Doğalgaz ne demektir biliyor musunuz? Doğalgaz ailenin kendi evinde bir defa huzur bulmasıdır. Nasıl? Ne olacak ya kömürle sınırken bir odayı ısıtırsın. Diğer odaları ısıtamazsın. Külü var pisliği var. Allah göstermesi başka tehlikeleri var. Birde evlerin hanımlarının en büyük çilesi iner bodrumdan bunu taşıyacak, şudur budur… Fakat 9 ilden şuanda biz 72 ile çıktık. 9 ilimiz kaldı. Şimdi bu 9 ilimizi de halledeceğiz. 81 ilin 81’inde de doğal gaz olacak. Ve ondan sonrada bazı ilçelere doğruda oralara doğru yöneleceğiz. Yeni Türkiye budur. Yeni Türkiye’de susuzluk olamaz. Yeni Türkiye’de hava kirliliği olamaz. İşte doğalgaz varsa kirliliği olmaz. Yeni Türkiye’de çöp dağları olamaz. Yeni Türkiye bütün yollarıyla cumhuriyet tarihi 79 sene 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapıldı. Ama biz 12 senede 17 bin kilometre bölünmüş yol yaptık. Dağları deldik ya… Cumhuriyet tarihinde 83 tane tünel ama 12 senede 112 tünel açtık. Hala yoğun bir şekilde devam eden tünellerimiz var. Yüksek Hızlı Tren diyoruz. Eski Türkiye’de biliyorsunuz çuf çuf çuf giden trenler. Ama şimdi artık yüksek hızlı tren diyoruz. Ankara-Eskişehir bitti. Eskişehir-İstanbul etabının da şuanda test sürüşleri yapılıyor. Ankara-Konya aynı şekilde bitti. Ankara-Sivas bitiyor. Aynı şekilde Konya-Eskişehir bitti. Bunlar hep yüksek hızlı tren ve mevcut raylı sistemimizi yeniliyoruz. Ama kendi imkanlarımızla yeniliyoruz. Eskiden Kardemir 10 metre uzunluğunda ray üretirdi ama şimdi yani unutmadıysak 70 metre uzunluğunda ray üretiyor. Bu raylarda eskisi gibi artık öyle takır takır değil. Hepsi kaynakları yapılıyor bu şekilde. Yeni Türkiye’de Marmaray var. Şimdi yani denizin 62 metre derinliğinden böyle bir sistemin kurulacağını kim hayal edebilirdi? Abdulmecid hayal etti. Bizde o hayali gerçekleştirdik. Bakın şimdi onun biraz daha güneyinden tüp geçit yapıyoruz oradan da otomobiller geçecek. Önümüzde yılsonuna kadar oda bitiyor. 3. Köprü yapıyoruz. Yavuz Sultan Köprüsü… Bakın aynı özellikle gitmiyoruz. Birinci ve ikinci köprünün özelliği birbirine yakındı. Ama 3. Köprüde farkılılk var. 4 gidiş 4 geliş olacak ortadan da tren gidecek. Şimdi bunlar yeni Türkiye. Çünkü biz muasır medeniyet seviyesini yakalayacaksak böyle yakalayabiliriz. Onun için burada özellikle yeni Türkiye’de bizim yerel yönetim anlayışımızı şu başlıkla izah ettik. Büyük medeniyet yolunda insan, demokrasi, şehir.’ Bu istikamette çerçeveleyerek yola devam ediyoruz ve sağol bütün arkadaşlarım gerek kabinede gerek yerel yönetimlerde çok farklı projeler hayata geçiriyorlar” dedi.

“LİDER OLAMADILAR”

Diğer parti liderlerini takip ettiğini söyleyen Erdoğan, “Bunlar lider değil zaten genel başkan. Lider olamadılar. Lider olmak başka bir şey. Genel başkan olursun ve onlar dikkat ediyorum ben çok enteresan projeyle konuşmuyorlar. Planlarla konuşmuyorlar. Sadece hakaret ediyorlar. Ya gerilim siyaseti ya hakaret. Siyasetleri bu. Arkadaş ne yapacaksan onu anlat ya. Gerçek yerel seçim bu. Yerel seçim o ilde ne yapacaksınız onu anlatın. Yok… Kadir Bey bizim kanal İstanbul çılgın projemize muadil kendisi bir proje başlattı. Umkapanı köprüsünü kaldırmak suretiyle orada Haliç’in altından bir tüp geçitle karşısından karşıya geçmek. Yani mesele bu. Senin bir aşkın var mı? Bir heyecanın, coşkun var mı? Böyle hakaretle filan bu iş yapılmaz. Ama bizde bu yok” dedi.

25 MART İDDİALARI

25 Mart iddialarıyla ilgili Erdoğan, şunları söyledi:

“Burada tabi iki görünen gerçek şu. Bunların hepsi hayal. Bakanı bu ülkenin ekonomisini sarsmak isteyenler bir yandandır. Biz bir yandayız. Bu güne kadar 12 yıl oldu bu kalemler aynı şeyi yazdılar. ‘Bunlar yönetemez, bunların kadrosu yok. Bunlar battı, bitti’ hep bunu söylediler. Biz geldiğimizde bu ülkenin milli geliri 230 milyar dolardı. Ama şimdi 12 senede 79 sene 230 milyar dolar 12 senede biz üzenine 590 milyar dolar ilave ettik. Şuanda bizim 820 milyar dolar milli gelirimiz var. Biz bakın hiçbir zaman mali disiplinden taviz vermedik. Aynı kararlılıkla işi götürdük. İstikrar hiçbir zaman asla taviz vermediğimiz bir konu oldu. Güven taviz vermediğimiz bir konu oldu. Bunla buraya geldik. Şimdi bunlar 25 Mart 25 Mart diyerek bu istikrarı, bu güveni sarsmanın gayreti içerisindeler. İşte bir tanesi köşe yazarlarından ‘bu hafta bir kaos haftası olacak’ diyor. Kusura bakmayanı belki biraz ağır olacak ama bu gerçek bu ülkeye bu ülkenin insanlarına karşı bir ahlaksızlıktır. Yani sen bu ülkenin kaosunda kendine hayat mı arıyorsun? Böyle bir şeyi nasıl yazarsın ya… Biz bu ülkemizi seviyorsak. Bu ülkemizin aşığıysak bunlar değil biz daha iyi neler yapabiliriz bunu konuşmamız lazım. Bunlar tabi yatıyorlar, kalkıyorlar kaos üzere. 12 yıldır bunu söylediniz ve Türkiye dünyada, dünya ekonomileri arasında 26. Sıradayken 17. Sıraya geldi. Şuanda biz G-20’nin üyesi olduk. Durup dururken bizi G-20 üyesi yapmadılar ki. Bizim bu ekonomik durumumuzu görerek G-20 üyesi yaptılar. Ve bütün her şeyle karşımızda olmalarına rağmen bakıyorsunuz derecelendirme kuruluşları bile belli şeyleri artık saklayamıyorlar. İster istemez Türkiye yükseliyor. Rakamlar ortada. Göreve geldiğimiz de Türkiye’nin borcu yüzde 73’dü. Ama şuanda yüzde 35. Bakın nereden nereye geldik. Enflasyon 30’du. Şuanda yüzde 8. Buradayız. Devletin borçlanma faizi yüzde 63’dü. Şuanda 10, buraya düştü. Yani bunlar Türkiye’nin ne kadar güvenilir olduğunu gösteriyor. Utanmadan diyor ki kaçıyor para. Ne kaçıyor ya. Tam aksine giriyor. Kaçan maçan yok. Bu güçlü bir ekonomiye sahip bir Türkiye var. Bakanı bugün yine dinledim. Ocak ve Şubat aylarında küresel sermayeden Türkiye’ye gelip gayrimenkul alma noktasında artış var. Şimdi burası insanları ürküten bir ülke olmuş olsa bu yatırımları Türkiye de yapmazlar. Otomobil satışları artıyor. Piyasada hareketlilik devam ediyor. Biz bu tür yaklaşımları ülkemizin geleceği için, ülkemizin menfaatleri için çok çirkin yaklaşımlar olarak görüyoruz. Fakat onlar ne yaparlarsa yapsınlar biz işimizi biliyoruz ve halkımız hiç bu tür şeylere aldırış etmesin. İşte 25’idi. Ne oldu bir şey oldu mu? Yarın 26’sı gene bir şey olmayacak. Her şey yolunda gidiyor. Bunlar gezi olaylarıyla da bunu yapmak istediler. Başaramadılar. 17 Aralıkta bunu yapmak istediler gene başaramadılar. 25 Aralık’ta gene başaramadılar. Şimdi de 25 Mart’tı ortaya attılar gene başaramadılar. Başaramayacaklar. Türkiye güçlü. Millet bölünmez Türkiye yenilmez bizim hedefimiz bu.”

İHA
38


* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
Güncel Kategorisinden Haberler
 • Üzerinde 871 adet ecstasy hap ele geçirilen şahıs tutuklandı

  Üzerinde 871 adet ecstasy hap ele geçirilen şahıs tutuklandı

  Denizli İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri düzenlediği bir operasyonda iki kişiyi gözaltına alındı. Şahısların üzerinden 871 adet ecstasy hap ele geçirildi. Mahkemeye sevk edilen şüphelilerden birisi tutuklanarak cezaevine gönderildi. CİHAN

 • Adliye önünde haber yapması engellenen gazeteciye, direnme suçundan dava açıldı

  Adliye önünde haber yapması engellenen gazeteciye, 'direnme suçu'ndan dava açıldı

  Adliye dışında eski Genelkurmay Başkanı'nı görüntüleyip haber yapmak isterken güvenlik görevlilerince sert müdahale ile engellenen gazeteciye 'direnme suçu'ndan dava açıldı. Olayın yaşandığı gün İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi...

 • Sağlıkçılar, sendikaya üye sayısının üç katı dilekçe topladı

  Sağlıkçılar, sendikaya üye sayısının üç katı dilekçe topladı

  Türk Sağlık-Sen Manisa Şubesi, döner sermaye ve ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması ile ilgili başlatılan dilekçe kampanyası kapsamında 5 bin dilekçe topladı. Dilekçe sayısı yaklaşık 2 bin 300 üyeye sahip olan sendikanın üye sayısından...

 • Doğu Perinçek: AKP, ABD'nin güdümünde bir savaş çetesi

  Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, AK Parti’nin dış politikasını eleştirdi. Perinçek, “AKP iktidarı, artık ABD’nin güdümünde bir savaş çetesi olduğunu bütün dünyaya ilan etmiş bulunuyor. Vatan Partisi olarak, Türkiye'mizi...

 • Marmara Gölü, her yönüyle ekosisteme kazandırılacak

  Manisa’nın Gölmarmara ilçesindeki Marmara Gölü’nde yapılan bilimsel çalışmalarla, gölün her yönüyle ekosisteme kazandırılacağı bildirildi.Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ)...

 • Uyku apnesi Türkiyede her beş kişiden birinde görülüyor

  Uyku apnesi Türkiye'de her beş kişiden birinde görülüyor

  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özen Kaçmaz Başoğlu ve Doç. Dr. Mehmet Sezai Taşbakan öncülüğünde, uyku apnesine dikkat çekmek için halk bilgilendirme toplantısı yapılacak....

 • "Askerî apoletlerin yerine AK Parti apoletleri geçecek"

  HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, AK Parti Grubu'na hitaben, "EMASYA'yı kaldırdık diye övünüyorsunuz değil mi, EMASYA'yı? Askerî apoletlerin yerine şimdi sivil apoletleri kendiniz getiriyorsunuz, farkında mısınız? Bunun için söz alıyorsunuz,...

 • Erzuruma kar yağdı

  Erzurum'a kar yağdı

  Erzurum'a akşam saatlerinde kar düştü. Karla birlikte şehir merkezinde yoğun sis etkili oldu.Doğu Anadolu Bölgesi ve Erzurum Karadeniz üzerinden gelen alçak basıncın etkisi altına girdi. Bölgede bütün illerde gece saatlerine kadar kar yağışı...


Atatürk'e savaş açan Hilafet'çilere tokat gibi yanıt !Kadına şiddetin sorumlularını AK Partililer bulmuş !Kanal İstanbul için karar veriliyor !
ABD Büyükelçisi'ne saldırıMeclis'te ortalık yine karıştı!İsrail'in Mavi Marmara oyunu !
Tuba Büyüküstün, Angelina gibi kampta !'Yan baktın' kavgası kanlı bittiFenerbahçe derbi için moral depoladı !
Haber3Group © 2001-2015 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS