YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

BAŞBAKAN YARDIMCI ELVAN: TARIMI GÜÇLENDİREN CİDDİ ÇALIŞMALAR YAPTIK (3)

Başbakan Yardımcı Elvan: Tarımı Güçlendiren Ciddi Çalışmalar Yaptık (3)

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Mersin İl...

ÇEKLERE KAREKOD UYGULAMASI GELİYOR

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Mersin İl Koordinatörlüğü tarafından desteklenen ve yatırım desteği alan tesislere temsili açılışı ve çek verme törenine katıldı.

Törende bir konuşan Bakan Çelik, "Türkiye bu kadar zor bir coğrafyada, zor şartlara rağmen yüzde 4 oranında büyümeyi başarabilen bir ülkedir. Tarım sektöründe ise yüzde 7,6 büyümeyi gerçekleştirebilen bir ülkedir. Bu noktada özellikle tarım sektörü alanında bu büyümenin devam etmesi gerekiyor. Çünkü nüfusumuzun büyük bir oranının kırsal kesimde olduğunu hepimiz biliyoruz" dedi.

Hükümet olarak 13-14 yıldır tarıma çok ciddi destekler verdiklerini anlatan Başbakan Yardımcısı Lütfü Elvan da Türkiye'nin bir yanında sıkıntılar yaşanırken, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde büyümenin durma noktasına geldiğini söyledi. Elvan, Türkiye'nin her şeye rağmen büyümeye ve güçlenmeye devam ettiğini kaydederek, şunları söyledi:

"Coğrafik açıdan, stratejik yön itibariyle, insan kaynakları açısından ülkemizin çok önemli bir potansiyeli var. Türkiye halen dünyanın önemli cazibe merkezlerinden biri konumundadır. 13- 14 yıl önce yıllık ülkemize gelen yabancı sermaye miktarı ortalama 1 milyar dolardı. 2015 yılında 16,6 milyar dolar, bu 16 katlık artış söz konusudur. Biz hükümet olarak bununla yetinmiyoruz. Bir taraftan reformlarımızı yaparken diğer taraftan yatırım ortamlarının iyileştirilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dünyada şu anda çok az sayıda ülkenin reform yapma aşamasında olduğunu göreceksiniz. Türkiye reform alanındaki kararlılığını sürdürüyor. Yatırım ortamının iyileştirilmesi hem yabancı sermeyenin ülkeye çekilmesi ve hem de ülkemizdeki daha fazla yatırım yapmasına imkan sağlama açısından son derece önemlidir. Önümüzdeki günlerde TBMM'ye yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik önemli bir paketi getireceğiz. Yatırımcıların yüzünü güldürecek düzenlemelerimizi olacak. Türkiye'yi daha iyi noktaya getirebilmek için neler yapılması gerektiği noktasında çalışıyoruz."

Yatırım ortamının iyileştirilmesi çerçevesinde iş dünyasında çekler nedeni ile çok sık şikayete aldıklarını da anlatan Elvan, "Artık çeklerde ilaçta olduğu gibi karekod uygulamasına geçeceğiz. Dolayısıyla geçmişte yaşanan bazı iş dünyamızı, iş adamlarımızı kandırmaya çalışanların önüne bu şekilde geçmiş olacağız. Bununla ilgili çalışmalar tamamlandı. Yatırım ortamının iyileştirilmesi çerçevesinde bu yapacağımız düzenleme ile yakında görme imkanına kavuşacaksınız" dedi.

FOTOĞRAFLI

DHA
25
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS