• PKK'da büyük çatlak
  • Kurtulmuş'tan evlilik programlarıyla ilgili yeni açıklama
  • Kan donduran vahşet: 84 kadına tecavüz etmiş !
  • FETÖ, Betternet uygulamasıyla haberleşiyor
  • İstanbul'daki özel hastanede skandal görüntü
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

BEŞÇEŞMELER “YONTUBEZEK” TEKNİĞİ İLE DÖNÜŞTÜ

Beşçeşmeler “yontubezek” tekniği ile dönüştü

Maltepe’nin 600 yıllık tarihi Beşçeşmeler semtindeki değişim, tüm hızıyla devam ediyor.

Maltepe Belediyesi, ilçenin tarihi mekanlarının en önemlisi olan Beşçeşmeler ve çevresinde dönüşüm projesini büyük bir titizlikle uygulamaya devam ediyor.  “Beşçeşmeler Meydanı ve Yakın Çevresini Düzenleme Projesi” adı altında   başlatılan dönüşüm çalışmaları kapsamında, İstasyon ve Küçükyalı Caddesi, Eski Belediye, Karaağaç, İmam Ali, Mahallenin Muhtarları, Beşçeşmeler ve Fırın sokakta çalışmalar yapıldı. Maltepe’ye toplamda bin 750 metrekarelik sanat eseri kazandırılırken, kanalizasyon çalışması sonrası, yerel sanatçılar tarafından Beşçeşmeler’in zemini rengarenk desenlerle boyandı. Beşçeşmeler ve çevresinin tarihi değerlerine uygun olarak yeniden düzenlemesini sağlamak ve alanda sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmeleri hızlandırmak amacıyla gerçekleştirilen proje dahilinde, alana bin 700 metrekaresi kandıra, 300 metrekaresi Antalya limra taşı olmak üzere 2 bin metrekare özel taş, 300 metre oluk taşı döşendi ve 33 adet aydınlatma direği dikildi.

YONTUBEZEK TEKNİĞİ KULLANILDI

Bu çalışmaların yanı sıra Beşçeşmeler’in zemini, heykeltıraş Güner Yener ve 30 kişilik sanatçı ekibi tarafından 3 bin 600 adet doğal taş kullanılarak, 6 ay gibi bir çalışma zarfında, özel bir sanat tekniği olan “yontubezek” ile süslendi. Ayrıca tarihi mekanın ortasında yer alan ağaç, andezit bahçe bordürü ve kompozit ağaç bordürü ile koruma altına alınarak toprak takviyesi yapıldı. Yine meydandaki ulaşımı kapatacak şekilde konuşlanan dükkanların önüne 35 cm yüksekliğinde “ahşap deck”ler yapılarak, meydana rahat bir nefes aldırıldı ve proje kapsamında zarar görmüş işçi heykeli de tamir edilerek yerine konuldu.

Yapılan çalışmalar sonrası bölgenin sosyo-kültürel yapısı değişirken, esnaflar da kazançlarını arttırdı. Ayrıca Beşçeşmeler’in kültür ve sanat etkinlikleriyle buluşmasının amaçlandığı çalışmalar meyvelerini verdi ve alanda Bosna Sancak Kültür Festivali başta olmak üzere birçok festival düzenlendi. İlçenin aynı alan içerisinde yer alan tarihi çeşmelerinden 287 yıllık Feyzullah Efendi Çeşmesi ve Beşçeşmeler de aslına uygun olarak restore edilirken, önümüzdeki aylarda  yapılacak çalışmalarla da, binaların dış cephelerinin giydirilmesi hedefleniyor.

“CAZİBE MERKEZİ OLACAK”

Çalışmalarla ilgili bir açıklama yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Beşçeşmeler başta olmak üzere, bu bölgenin çevresindeki alanları cazibe merkezi haline getirip, kültür-sanat etkinliklerine açmayı planlıyoruz. Bu konuda gerekli kurumlarla işbirliğimiz devam ediyor. Burası tarihi bir alanımız.  Maltepe’yi bu çalışmalarla birlikte dünya kültürlerine açarak, ilçemizi hak ettiği güzelliklere ulaştırmak amacındayız” dedi.

YONTUBEZEK NEDİR?

Yontubezek, özel üretilmiş solvent içermeyen UV dayanıklılığı olan çevre dostu sürtünmeye, darbeye ve eksi/artı 150 derece ısıya dayanıklı, cam kadar parlak olmamasına karşın kaymayan, üzerine basıldığında vakumlama özelliği olan kimyasal kullanılarak yapılan özel bir sanat tekniği olarak biliniyor. Tekniğin mucidi heykeltıraş Güner Yener, bu tekniği ilk kez Beşçeşmeler Meydanı’nda kullandı. Bu yönüyle ilk kez kamusal alanda uygulanan ‘’Yontubezek Tekniği’’ dünyanın hiçbir yerinde yapılmamış örnek bir sanat eseri niteliği olarak tanımlanıyor. 

275
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS