BM SURİYE ÖZEL TEMSİLCİSİ DE MİSTURA İRAN'DA

Bm Suriye Özel Temsilcisi De Mistura İran'da

De Mistura, Tahran'da İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abdullahiyan'la görüştü

TAHRAN (AA) - İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, "Suriye'de siyasi çözüme yaklaşmamızı memnuniyetle karşılıyoruz.", "Görüşmelerde terörist grupların listesi konusu henüz belirsizliğini koruyan konulardan biri olmaya devam ediyor." dedi.

İran'ın resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, başkent Tahran'da Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura'yla bir araya gelen Abdullahiyan, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "BM Suriye Özel Temsilcisi ile Suriye'deki siyasi süreç hakkında önemli bir görüşme yaptık. Bazı var olan endişeleri gündeme getirdik." ifadelerini kullandı.

Abdullahiyan, "Endişe uyandıran konulardan biri, bu ülkede son günlerde silahlı örgütlerin sorumsuzca artışıdır. Bir diğer endişe verici konu, ülkenin siyasi gidişatına zarar verebilecek olan ateşkesin ihlali meselesiydi. Çeşitli kuruluşlar tarafından yapılan insani yardımların dağıtımında seçici davranılması, sorun oluşturan konular arasında yer alıyor." açıklamasında bulundu.

De Mistura'nın çabalarından övgüyle söz eden Abdullahiyan şunları söyledi:

"Suriye'de siyasi çözüme yaklaşmamızı memnuniyetle karşılıyoruz. Bütün bölgesel ve uluslararası tarafların terörizmle ciddi mücadele ve siyasi gidişatı güçlendirme konusunda önemli adımlar atmalarını ümit ediyoruz. Suriye ve halkının aleyhine olacak girişimlerden de vazgeçmelerini ümit ediyoruz. Şu ana kadar ki çabalarda ilerleme kaydedilmiştir. Bunun devamı için terörizmle mücadele güçlendirilmeli ve diyalog görüşmeleri Suriye halkının gerçek temsilcileriyle Esed hükümetinin temsilcileri arasında gerçekleştirilmelidir."

Abdullahiyan, "İkili görüşmemizde Sayın De Mistura, BM yetkilileri ile terörist grupların arasında bir irtibatın olmadığını söyledi. Fakat bu görüşmelerde ve siyasi süreçte terörist grupların listesi konusu, henüz belirsizliğini koruyan konulardan biri olmaya devam ediyor." ifadesini kullandı.

Suriye barış görüşmelerinin ikinci turu yarın Cenevre'de düzenlenecek.

AA
58
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS