BM'DEN, SURİYE'YE TIBBİ YARDIMLARIN ENGELLENMESİNE TEPKİ

Bm'den, Suriye'ye Tıbbi Yardımların Engellenmesine Tepki

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Haq:- "Tıbbi yardım ve tedaviye ulaşmak uluslararası hukuk altında korunan temel insan hakkıdır."- "BM olarak başta Suriye otoriteleri olmak üzere tüm taraflara, yardım konvoylarının kuşatma altındaki bölgelere tıbbi mal

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, Suriye'de tüm bölgelere sağlık malzemelerinin ulaştırılması çağrısı yaptıklarını söyledi.

Haq, basına yaptığı açıklamada, BM olarak Dünya Sağlık Günü dolayısıyla Suriye'deki taraflara insanların sağlık haklarına saygı gösterme çağrısı yaptıklarını söyledi.

"Tıbbi yardım ve tedaviye ulaşmak uluslararası hukuk altında korunan temel insan hakkıdır." ifadelerini kullanan Haq, Suriye otoritelerinin, yardım konvoylarındaki ilaç ve ameliyat malzemelerinin geçişini engellemeyi sürdürdüğünü belirtti.

Bu tutumun can kayıplarına ve acılara neden olduğunu ifade eden Haq, "Büyük çoğunluğu Suriye rejimi tarafından olmak üzere 2016 yılında 80 binden fazla tedavi malzemesi yardım konvoylarından çıkarıldı. BM olarak başta Suriye otoriteleri olmak üzere tüm taraflara yardım konvoylarının kuşatma altındaki bölgelere tıbbi malzeme ulaştırmasına izin verme çağrısı yapıyoruz." dedi.

Kuşatılan bölgelerde acil tıbbi müdahaleye ihtiyacı olan kişilerin tahliyesinin engellenmesinin de kabul edilemeyeceğini vurgulayan Haq, BM'nin, Suriye'de kuşatma altındaki 4,6 milyon kişiye şartsız ve engelsiz yardım ulaştırılmasının sağlanmasını talep ettiğini dile getirdi.AA
26
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS