• İngiliz Parlamentosu’ndan şok Türkiye raporu
  • Ailesiyle birlikte sokakta kalınca
  • CHP'den sürpriz erken seçim iddiası
  • Amerika-Rusya PYD ile kol kola
  • Sosyal medyada linç ettiler
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

BÜYÜKÇEKMECE DE AZİZ SANCAR’A YOĞUN İLGİ

Büyükçekmece de Aziz Sancar’a yoğun ilgi

Nobel ödüllü Profesör Aziz Sancar, Büyükçekmece Belediyesi tarafından adının verileceği Bilim Parkı Projesini inceledi. “Prof. Dr. Aziz Sancar Nobel Parkı”na Sancar’ın heykelinin de dikileceği öğrenildi.

2015 Nobel Kimya ödülüne layık görülen Prof. Dr. Aziz Sancar, Büyükçekmece Belediyesi tarafından adının verileceği “Prof. Dr. Aziz Sancar Nobel Parkı” Projesini yerinde inceledi.

Kalabalıkta zorlukla ilerleyebildi

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün davetlisi olarak eşi Gwen Sancar ile birlikte parkın projesini inceleyen Sancar’a ilgi bir hayli yoğundu. Programa katılan vatandaşlar Sancar’ı görmek için birbirleriyle yarışırken, Sancar oluşturulan güvenlik koridorunda zorlukla ilerleyebildi. Yaşanan izdiham nedeniyle programın gerçekleştiği alana alkışlar ve tezahüratlar eşliğinde gelen Sancar’ın yakasında Atatürk ve Türk bayrağı rozetleri dikkat çekti.

Sancar’ın heykeli yapılacak

Programda konuşma yapan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Sancar’ın ödül aldıktan sonra Türkiye’deki ilk ziyaretini Anıtkabir’de yaptığını ve ödülünü de Anıtkabir’e teslim ettiğini hatırlattı. Başkan Akgün,"Prof. Dr. Aziz Sancar Nobel Parkı" ile ilgili bilgiler verirken, bu parka Aziz Sancar’ın bir heykelinin de yapılacağını kaydetti. Heykeli yapacak sanatçıyı ve heykelin maketini takdim eden başkan Akgün, Sancar’a bir de sürpriz yaptı. Başkan Akgün, Sancar’ın ilkokul 4’üncü sınıf karnesinin bir örneğini programa katılan vatandaşlara gösterdi.

“Kadınlarımıza borçluyuz”

Adının bir bilim parkına verilmesinden onur duyduğunu belirten Sancar ise, kız çocukları ve kadınların eğitimine vurgu yaptı. Büyükçekmece Belediyesi ve halkına sonsuz şükranlarını sunduğunu belirten Sancar, “Son 3 haftadır Türkiye’deyim. Birçok yerde konuştum, bir çok üniversitede ders verdim. Çok ilgi gördüm, çok takdir gördüm. Duygularımı ifade etmek zor, çok duygulandım. Özellikle gençlerimizin heyecanı beni çok duygulandırdı. Çünkü onlar bizim geleceğimiz, umudumuz. 7’den 70’e kadar genç kızlarımız ve hanımlarımızın Türkiye’ye Atatürk’e bağlılığı beni çok duygulandırdı. Biz bu vatanı daha çok kızlarımıza ve kadınlarımıza borçluyuz. Çok sağolun, hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Kararın örneği takdim edildi

Başkan Akgün konuşmaların ardından, “Prof. Dr. Aziz Sancar Nobel Parkı"projesinin belediye meclis kararının bir suretini Sancar’a takdim etti. Sancar, yine aynı coşku ve tezahüratlarla program alanından ayrıldı.

154
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS