• Bir kenti karıştıran olay ! Suriyeli sandılar ama...
  • Sonar'ın anketinden ''Hayır'' çıktı
  • Sinan Oğan'ın toplantısında arbede çıktı
  • Devlet Bahçeli: ''Ülkücüyüm diyen...''
  • Erdoğan'dan yine olay olacak ''Hayır'' çıkışı
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

ÇAVUŞOĞLU: TERÖRİZM VE AŞIRI AKIMLAR İSTİKRARIMIZI HEDEF ALIYOR

Çavuşoğlu: Terörizm Ve Aşırı Akımlar İstikrarımızı Hedef Alıyor

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,"İç savaşlar ve silahlı çatışmalar barış ve huzurumuzu tehdit ediyor. Terörizm ve aşırıcı akımlar istikrarımızı...

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,"İç savaşlar ve silahlı çatışmalar barış ve huzurumuzu tehdit ediyor. Terörizm ve aşırıcı akımlar istikrarımızı hedef alıyor" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, İstanbul Kongre Merkezi'nde, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. İslam Zirvesi öncesinde, Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'nda üye ülkelerin temsilcileriyle bir araya geldi. Çavuşoğlu toplantıda bir konuşma yaparak,

Bu yılki İslam Zirvesi temasını "Adalet ve Barış için Birlik ve Dayanışma" olarak belirlediklerini ifade eden Çavuşoğlu, zirve sonunda yayımlanacak nihai bildirinin barış, güvenlik, istikrar ve refahı etkileyen sorunlara yönelik ortak tutumu, küresel meseleler karşısındaki duruşu yansıtacağını belitti.

Çavuşoğlu, "Kardeş kavgaları büyük acılara yol açıyor. Mezhepçilik ümmetimizi bölüyor. İç savaşlar ve silahlı çatışmalar barış ve huzurumuzu tehdit ediyor. Terörizm ve aşırıcı akımlar istikrarımızı hedef alıyor. Sonuçta en büyük zararı masum Müslümanlar görüyor. Bu durumu kabul edemeyiz. Bu tablo karşısında sessiz kalamayız" dedi.

" KALICI BARIŞIN TEK YOLUNUN 1967 SINIRLARI"

Çavuşoğlu, Filistin halkının maruz kaldığı zulmün bölgedeki sorunların temelinde biri olduğunu ifade ederek, "Bir milletin, namluların gölgesinde yaşamaya mahkum edilmesi tüm insanlık için bir utanç kaynağıdır. Filistinlilerin kendi devletlerinden mahrum bırakılmalarının hiçbir haklı gerekçesi olmaz. Kalıcı barışın tek yolunun 1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin'dir" dedi. Çavuşoğlu, 137 ülkenin Filistin devletini tanıdığını hatırlatarak bu sayıyı artırmak için birlikte çalışılması gerektiğini belirtti.

"YUKARI KARABAĞ KONUSUNDA BİR TEMAS GRUBU OLUŞTURULMASI SON DERECE ÖNEMLİ"

Bakan Çavuşoğlu, Ermenistan'ın Yukarı Karabağ işgali devam ettiği müddetçe çatışma riskini süreceğini, ihtilafın ilgili BM kararları, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü, egemenliği ve uluslararası tanınmış sınırları çerçevesinde bir an evvel çözüme kavuşturulması gerektiğini ifade etti. Bu konuda İİT'nin de girişimlerde bulunması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, "Bu bağlamda Yukarı Karabağ konusunda bir temas grubu oluşturulması son derece önemli bir adım olacaktır. Kıdemli Memurlar Toplantısı'nda bu temas grubunun oluşturulması kararı alınmıştır. Bu temas grubuna katılmak isteyen ülkelere özellikle burada çağrıda bulunmak istiyoruz, isimlerini yazdırabilirler" diye konuştu.

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ'NE DESTEK ÇAĞRISI

Çavuşoğlu, Kıbrıs sorunu konusunda 2015 Mayıs'tan beri taraflar arasındaki müzakerelerin sürdüğünü belirterek, "Önemli bir fırsat yakaladık. Bundan yararlanılmasını ümit ediyoruz çünkü bu aynı zamanda son fırsattır" dedi. Çavuşoğlu, üye ülkeleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne destek vermeye çağırdı.

(FOTOĞRAF)

DHA
57
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS