YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

ÇAVUŞOĞLU VE BOZKIR AB YETKİLİLERİYLE BULUŞTU

Çavuşoğlu Ve Bozkır Ab Yetkilileriyle Buluştu

DIŞİŞLERİ Bakanı Çavuşoğlu ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB Dönem Başkanı Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders'in...

DIŞİŞLERİ Bakanı Çavuşoğlu ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB Dönem Başkanı Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders'in liderliğinde, İstanbul'a gelen Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri BakanıMiroslav Lajcak, Fransa'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Sekreteri Harlem Desir ve Portekiz'in Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Sekreteri Margarida Marques'den oluşan heyet ile bir araya geldi. Çırağan Sarayı'ndaki toplantı öncesi Çavuşoğlu ve Koenders basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

"YOĞUN BİR SÜREÇ YAŞIYORUZ. SON ÜÇ AYDA ÜÇ ZİRVE GERÇEKLEŞTİRDİK"

Çavuşoğlu, Volkan Bozkır ile beraber AB'den gelen misafirleri ağırlayacaklarını belirterek, "Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri yeni bir ivmekazandı. Yoğun bir süreç yaşıyoruz. Son üç ayda üç zirve gerçekleştirdik. Siyasi diyalog toplantıları, müzakerelerin tekrar başlaması, fasılların açılacak olması, diğer taraftan vize serbestisi diyaloğunun uygulamaya geçilmesi, geri kabul anlaşmasıyla birlikte ilişkilerimizde yeni bir yoğunluk yaşamamıza sebep oldu" dedi. Ekonomi ve enerji iş birliğiyle Gümrük Birliği Anlaşması'nın güncellenmesi ve iyileştirmesi gibi çok önemli konuları ele alacaklarını kaydeden Bakan Çavuşoğlu, "Tabii ki düzensiz göçü engelleme düzenli ve kontrollü göçü teşvik etme AB-Türkiye arasında önemli bir konu. Bununla ilgili olarak da bir yol haritamız var. 4 Nisan'dan bu tarafa bu uygulanmaya başlandı. Bu uygulamanın nasıl gittiği ve nasıl gideceğine de değerlendireceğiz" şeklinde konuştu.

"TÜRK HALKININ KONUKSEVERLİĞİ 2 MİLYONU AŞKIN MÜLTECİYİ TÜRKİYE'DE BARINDIRMAKLA ZATEN ÖN PLANA ÇIKMIŞTIR"

Konuk Bakan Bert Koenders ise Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin bir dönüm noktası yaşadığını belirterek aylardır çok önemli konularda görüşmeler yapıldığını ifade etti. Koenders, şöyle konuştu: "Ekonomi, dış politika, hukuk gibi konularda ilişkilerimizi derinleştirecek çalışmalarda bulunuyoruz. Şu anda Yunanistan'dan geliyoruz. AB-Türkiye arasındaki ilişkilerin bir kısmı aynı zamanda göç konusuyla da ilgilidir. Öncelikle şunu vurgulamak isterim. Türkiye Cumhuriyeti ve Türk halkının konukseverliği 2 milyonu aşkın mülteciyi Türkiye'de barındırmakla zaten ön plana çıkmıştır. Artık anlaştığımız gibi kaçakçı ekonomisine bir son vermek ve mülteci can kayıplarını önlemek istiyoruz. AB, Türkiye'ye bir anlaşma sunmuş bulunuyor"

AB ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmanın çok olumlu algılandığını kaydeden AB Dönem Bakanı Koenders,"Takvimdeki duruma baktık. İlerleme var. Bu anlaşma iyi bir ivme ile başladı. Türkiye'de bulunmamızın bir sebebi de aynı zamanda yeniden yerleştirmeyi görüşmek ve daha kanuni bir şekilde Suriye'den Türkiye'ye ve daha sonra Avrupa Birliği'ne Suriyelilerin gidişini sağlamaktır. Burada ayrıca bizleri ilgilendiren uluslararası konuları da görüşeceğiz" Açıklamaların ardından toplantı basına kapalı gerçekleştirildi.

(FOTOĞRAF)

DHA
27

Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS