• İstanbul 27°
  • Ankara 27°
  • İzmir 35°
  • Adana 33°
  • Antalya 32°
  • Bursa 25°
  • Diyarbakır 37°
  • BIST: 81.432
  • Altın: 597,39
  • Dolar: 2,1605
  • Euro: 2,8475
Çeyrek altın fiyatı ne kadar? Altın fiyatları yükselebilir

ÇEYREK ALTIN FİYATI NE KADAR? ALTIN FİYATLARI YÜKSELEBİLİR

Altın fiyatları 'nın düşmesinden dolayı altın talepleri karşılamalarda sıkıntı yaşanıyor.ALTIN FİYATLARI YÜKSELEBİLİR

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asaf Savaş Akat, "İnsanlar altını servet depolamak için alıyor. Altın piyasasında fiyatı da onlar belirliyor. Altın büyük bir ihtimalle tekrar biraz toparlanır" dedi.

Balıkesir Sanayi Odası tarafından Bandırma Ticaret Borsası'nda "Türkiye ekonomisindeki son gelişmeler" konulu bir konferans düzenlendi. Konferansın açılış konuşmasını yapan Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Ahmet Kula, odanın 2009-2013 yılları arasındaki faaliyetlerini anlattı. Kula’nın konuşmasının ardından kürsüye gelen Prof. Dr. Asaf Savaş Akat, Türk ekonomisini 1920’li yıllardan günümüze dönemler halinde çeşitli verilerle masaya yatırdı.

17 NİSAN ALTIN FİYATLARI

Çeyrek altın: 130 TL (Alış) 138 tl (Satış)

Yarım atlın:  254 TL (Alış) 274 TL (satış)

Altın Gramı: 79.20 TL (Alış)  80.20 TL (Satış)

AK Parti hükümetinin ekonomi politikalarını başarılı bulduğunu söyleyen Akat, en büyük tehlikenin ise ihracat açığı olduğuna işaret etti. Konferans sonrasında kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Akat, Türkiye'de altının takıdan çok bir yatırım aracı olarak görüldüğünü belirterek, "Altını alanlar oralarına buralarına takmak için almıyor. Altın tamamen bir servet tutma şekli olarak görülüyor. İnsanlar sadece ve sadece altını servet depolamak için alıyor. Altın piyasasında fiyatı da onlar belirliyor" dedi.

"Önemli miktarda altına spekülatif yatırım yapıldı" diyen Akat, “Altın büyük bir ihtimalle tekrar biraz toparlanır. Ben bunu kalıcı görmüyorum ama sihir bozulmuştur” şeklinde konuştu.

Zonguldak’ın Kdz. Ereğli, Alaplı, Ormanlı ve Çevresi Kuyumcular Derneği Başkanı İhsan Yazıcıoğlu, altın fiyatlarının düşmesi ve vatandaşların yoğun nedeniyle talebi karşılama noktasında sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Kdz. Ereğli, Alaplı, Ormanlı ve Çevresi Kuyumcular Derneği Başkanı İhsan Yazıcıoğlu, altın fiyatlarının düşmesi ve vatandaşların yoğun nedeniyle karşılama noktasında sıkıntı yaşadıklarını bununda vatandaşlar tarafından yanlış algılandığını söyledi.

Vatandaşların altın fiyatlarının düşmesi ile kuyumculara akın ettiğini, bununda İstanbul altın rafinerisinde talebi karşılayamama noktasına getirdiğini belirten Yazıcıoğlu, “Altın fiyatları şu anda son iki yılın en dip seviyesinde inmiş durumda. Tabi ki halkımız da bu seviyelerde altını almak adına son üç gündür yoğun talep göstermekte. Bu olay Türkiye’nin her yerinde yaşanmaktadır. Bu yaşanan yoğunluk ise İstanbul altın rafinerisinde talebi karşılayamama noktasına getirdi. Hem çeyrek, yarım, cumhuriyet ve bilezik olmak üzere yoğun bir taleple karşı karşıyayız. İnsanlarımız bu fırsatı kaçırmamak adına kuyumculara akın ettiler. Bu bizleri sevindiriyor. Bir şekilde şöyle bir üzüntümüz var. Biz bu yoğun talebi şu anda karşılayamıyoruz. Diğer kuyumcu arkadaşlarımızda aynı sıkıntı içerisindeler" dedi.

YANLIŞ ANLAŞILMALARA SEBEP

Düşen altın piyasası sonucu artan talebin karşılanamamasının yanlış anlaşılmalara da sebep olduğu belirten Yazıcıoğlu, bu tür söylentilere aldırış edilmemesi konusunda da uyardı. Bir kaç gün içerisinde talebi karşılamaya başlayacaklarını anlatan Yazıcıoğlu, şöyle devam etti:

"Bu durum, halk tarafından yanlış anlaşılabiliyoruz. Vatandaşlarımız altın fiyatlarının düşmesi nedeniyle altın satmak istemiyor şeklinde bazı duyumlar alıyoruz. Kesinlikle vatandaşımız bunlara aldırış etmesin, kuyumcunun en önemli birinci vazifesi müşterisini dükkandan dışarıya boş çevirmemektir. Müşterisinin taleplerini yerine getirmesidir. Bizim bu konuda en büyük sıkıntımız darphanenin ihtiyacını karşılayamamasıdır. Bu sıkıntı sadece Kdz. Ereğli’de değil Türkiye genelinde de yaşanmaktadır. Küçük altın, yarım altın, cumhuriyet altını eksikliği hissediliyor. Ama bu sıkıntı geçici bir sıkıntıdır. Aldığımız bilgiler doğrultusunda bir iki gün içerisinde tekrardan ziynet altını, çeyrek altın ve cumhuriyet altını piyasaya sürüldüğünde müşterilerimizin ihtiyacını karşılayacağız.”

1773
Diğer Kategorisinden Haberler

Haber3Group © 2001-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS