• İstanbul 23°
  • Ankara 25°
  • İzmir 23°
  • Adana 27°
  • Antalya 26°
  • Bursa 20°
  • Diyarbakır 27°
  • BIST: 80.825
  • Altın: 596,15
  • Dolar: 2,1555
  • Euro: 2,8325
Çeyrek altın ne kadar? Altın fiyatları bugün nasıl? Artış devam edecek mi

ÇEYREK ALTIN NE KADAR? ALTIN FİYATLARI BUGÜN NASIL? ARTIŞ DEVAM EDECEK Mİ

Kapalıçarşı'da pazartesi günü kapanışı itibariyle altının gramı 84,08 liradan, çeyrek altın 137,48 liradan ve Cumhuriyet altını ise 580 liradan işlem görüyordu.Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1430,20 dolara kaldı yükseldi.

Saat 9:10 itibariyle altının onsu 1427,85 dolardan işlem görüyor.

Kapalıçarşı'da pazartesi günü kapanışı itibariyle altının gramı 84,08 liradan, çeyrek altın 137,48 liradan ve Cumhuriyet altını ise 580 liradan işlem görüyordu.

Geçtiğimiz günlerde altının düşmesi sonucu talebin arttığı çeyrek altın, bu hafta yine yükselişe geçti. Darphanelerin altın vermemesi sonucu zor durumda kalan kuyumcular bu darphanenin çeyrek altın vermesi sonucu hafta başı itibariyle rahat bir nefes aldı.

Çeyrek altının tükenmesi sonucu altın bulamayan vatandaşa karaborsa dolandırıcıları el attı. Karaborsaya düşen altınların kuyumcu esnafını kötü etkilediğini belirten Mustafa Tevfik Kürtüncü, "Altın son 3 yılın en düşük seviyesindeydi. Küçük altın ortalama 135 TL civarındaydı. Fakat satacak altın bulamıyorduk. Şu anda fiyat 145 TL. Darphane tarihinde en büyük şiparişi alarak 5 buçuk tonluk bir üretim gerçekleştirdi. Bugün itibariyle de piyasaya altın artık girdi. Çeyrek altının şu anda 145 TL'den satışını gerçekleştiriyoruz. Yani şu anda satış

gayet güzel. Geçen hafta altına talep fazlaydı. Son 3 yılın en düşük seviyesindeydi. Talebte bir o kadar fazlaydı. Fakat altın bulamıyorduk bu yüzden vatandaşımızı mağdur ettik. Geçen hafta altın yokuğundan dolayı merdiven altı atölyelerde küçük altının üretilip satıldığına dair haberler

aldık. Gerçekten devletimizin el atması gereken hususlardan bir tanesi de bu. Yani sahte altın basıldı. Orijinal olarak elinde bulundurulan altınlar ise 140 TLcivarında iken 150 -155 TL hatta 160 TL olarak satıldığını işittik. Bunlar kuyumculuk sektörüne olan güvenin sarsılmasına sebep oluyor." şeklinde konuştu.

Bu dönemde yanlış anlaşıldıklarını, sanki altındüştüğünden dolayı satılmıyor imajı çizildiğini, bunun da sektöre olumsuz yansıdığını dile getiren Kürtüncü "Böyle bir şey yoktu. Talep arttıkça anında kasada bulundurduğumuz tüm altın

stoğumuz bitti. Darphane de altın vermediğinden dolayı böyle bir sorun gerçekleşti. Şu an için sorun yok. Küçük altında 10 TL yüzde 3-4'lük artış söz konusu. İşçiliksiz bileziklere halkımızın tam altın diye hitap ettiği altınlara da talep fazlaydı. " ifadelerini kullandı.

ALTIN İSTEYENE İŞÇİLİKSİZ ALTIN ÖNERİLİYOR

Altın fiyatlarının düşmesiyle birlikte kuyumcular çeyrek altın talebini karşılayamaz oldu. Kuyumcular; düğün, sünnet ve nişan sezonunun da başlamasıyla yok satan çeyrek altına alernatif hediyelik takı öneriyor. Çeyrek yerine, işçiliksiz bilezik alınmasını öneren kuyumcular, böylelikle sektörün sıkıntılı geçen süreçten çıkacağını ifade ediyor.

Hafta başında Darphane’nin piyasalara altın dağıtmasıyla kuyumcu tezgahlarında yeniden boy gösteren çeyrek, yarım ve tam altınlar, nişan ve düğün sezonu öncesi esnafı rahatlattı. Ancak, bu gelişmenin henüz ilçelere tam olarak yansımadığı ortaya çıktı. İl merkezlerinde bu sıkıntı aşılırken, ilçelerdeki kuyumcu esnafı müşterisini geri çevirmek durumunda kalıyor. 10 gündür ziynet olarak bilinen çeyrek, yarım ve tam altında yok sattıklarını belirten Şahin Şarlak, “Nişan ve düğün sezonu başladı. Ancak düğünde gelin ve damada takı takmak isteyenler çeyrek altın talep ediyor bizden. Biz de yok demek durumunda kalıyoruz. Bize darphanenin bastığı çeyrek altınlar ne zaman gelir bilmiyoruz.” dedi.

Yatırımcıya, altın olarak 22 ayar işçiliksiz bilezik önerdiklerini belirten Şarlak, şunarı ifade etti: "Bilezikte en azından kurtarma şansı var. Fiyat artışında kendini kurtarma şansı var. Müşteri daha az zarar eder. Gelip 20 çeyrek alacağınıza 1 tane işçiliksiz bilezik alın. Benden yatırım için çeyrek altın isteyenlere bileziği öneriyorum. Hem kullanılmadığı takdirde gram gram altını karşılıklı değiştirebiliyoruz. İşçiliği olan yüzük, alyans gibi takıları önermiyoruz. 500 liraya aldığı bir yüzüğü müşteri bir gün sonra 250 liraya satıyor. Bu durumda müşteri zarar ediyor.”

Darphane’nin bastığı çeyreklerin geldiğini ve almadığını belirten Fatih Kuyumculuk sahibi Fatih Demir, “Çeyrek altın çok pahalı geldi. 148 liradan ben alacağım, kaça satacağım. Üstüne 5 lira koyacağım ve bu sefer pahalı satmış olacağım. Adım pahalı satana çıkacağına yok satarım daha iyi. Onun için Darphane’nin dağıttığı altınlardan almadım. Gelen müşterilerime de çeyrek yok diyorum.” diye tepki gösterdi.

Düğünde takı takmak için dükkana gelen müşterilerine çeyrek altın veremediklerini dile getiren Erdal Gazez ise darphane’nin bastığı altınların pahalı geldiğini belirtti. Takı için gelen müşterilerine işçiliksiz bilezik önerdiklerini kaydeden Gazez, “Talep var ama yapacak bir şey yok. Çeyrek çok pahalı geldi. Biraz geri duruyoruz. 2-3 hafta da deva eder bu durum.” dedi.

Yakınlık derecesine göre eş, dost ve akrabalarının düğünlerine gittiğinde, gelin ve damada çeyrek altın taktıklarını belirten Servet Aktaş da “Düğün, nişan ve sünnet düğünlerinde çeyrek altın takmayı uygun görüyorum. Sezon başladı, geçen hafta bir yakınımın düğününe gittik. Daha önce tedarikli olduğumuz için elimizde çeyrek altın vardı. Şu an bulmak biraz zor. Fiyatlar da dalgalı gözüküyor. Altın’ın gramının 70 liraya kadar düşeceğini tahmin ediyorum. Bu nedenle altına yatırımı da düşünmüyorum.” diye konuştu.
 

1515
Diğer Kategorisinden Haberler

Haber3Group © 2001-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS