• Avrupa Komisyonu Türkiye'nin AB Büyükelçisi'ni çağırdı
  • Hollywood filminde inanılmaz Erdoğan detayı
  • Lise cinayetinin ardından satanist örgüt çıktı
  • İstanbul'da dev operasyon ! Giriş çıkışlar tutuldu
  • Erdoğan'dan AK Parti'ye referandum talimatı
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

CHP MİLLETVEKİLİ AKİF EKİCİ, DENİZ MAHSULLERİNDE SAPTANAN AĞIR METAL BULGULARINI SORDU

Chp Milletvekili Akif Ekici, Deniz Mahsullerinde Saptanan Ağır Metal Bulgularını Sordu

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun cevaplaması istemiyle, deniz mahsullerinde ağır metallere rastlanması ve bu...

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun cevaplaması istemiyle, deniz mahsullerinde ağır metallere rastlanması ve bu bulgu nedeniyle yaşanan vakalar hakkında Meclise soru önergesi verdi.

Milletvekili Akif Ekici, ağır metal yüklü deniz ürünlerinin denetimi, bu ürünlerin tüketimi nedeniyle oluşan sağlık sorunları ile vaka sayılarına ilişkin bir soru önergesi verdi. Önergesinde, farklı zamanlarda yapılan denetimlerde ve risk analiz çalışmalarında denizlerdeki balıklar ile besin olarak tüketilebilen diğer deniz canlılarında ağır metal saptandığına işaret eden Ekici, bu durumun hormonlu sebze ve meyveler, genetiği değiştirilmiş gıdalar nedeniyle "daha kaliteli protein kaynağı" olarak düşündükleri balık ve deniz ürünlerini tüketmeye yönelen vatandaşların sağlığını tehlikeye soktuğunu vurguladı. Denizlerdeki kirlilik nedeniyle ağır metal yüklü deniz canlılarını tüketen kişilerin karaciğer kanseri ve böbrek yetmezliği gibi risklerle karşı karşıya olduklarını sıklıkla dile getirdiklerini kaydeden Ekici, tüketilen deniz mahsullerindeki ağır metal yükünün bugün itibariyle toplum sağlığını tehdit eder boyutlara ulaştığının da altını çizdi.

CHP'li Ekici, Bakan Müezzinoğlu'nun cevaplaması için verdiği önergesinde, "Ülkemizde satılan ve tüketilen balıklarda ve diğer deniz canlılarındaki kanserojen ağır metal yükünün tespiti konusunda en son yapılan çalışmanın tarihi ve bulguları nelerdir? Ülkemizde bir yılda ortalama kaç vatandaşımız kansere yakalanmaktadır? Bu vakalardan ne kadarı kanserojen ağır metal içeren balıkların ve deniz canlılarının tüketilmesi sonucu meydana gelmiştir? Kanserojen ağır metal yükü açısından hangi denizlerde yetişen hangi tür balıklar daha çok risk oluşturmaktadır? Ağır metal taşıyan balık ve deniz ürünleri konusunda halkımızı uyarmak ve bilgilendirmek için yürütülen somut bir çalışma var mıdır" sorularına yer verdi.

İHA
75
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS