• Ailesiyle birlikte sokakta kalınca
  • CHP'den sürpriz erken seçim iddiası
  • Amerika-Rusya PYD ile kol kola
  • Sosyal medyada linç ettiler
  • Şehidi pasta yaptılar
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

CHP TÜZÜK TASLAĞINI YAZMAYA BAŞLADI

Chp Tüzük Taslağını Yazmaya Başladı

Olağan Kurultayın ardından, tüzüğün yenilenmesi için düğmeye basan CHP, parti örgütlerinden gelen talepler doğrultusunda "tüzük taslağı" yazımına başladı- Genel Başkan Yardımcısı Tezcan:-"Gelecek 1-2 hafta içinde taslak yazımını tamamlayıp yetkili kurulla

ANKARA (AA) - MEHMET TOSUN - Parti tüzüğünün yenilenmesi için düğmeye basan CHP, parti örgütlerinden gelen talepler doğrultusunda "tüzük taslağı" yazımına başladı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 16-17 Ocak'ta gerçekleştirilen 35. Olağan Kurultay sonrasında, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun verdiği talimat doğrultusunda, yeni bir tüzük için çalışmalar başladı.

Partide, Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan başkanlığında oluşturulan bir komisyon, mevcut tüzükte bütünlüğü bozan ve birbiriyle çelişen maddeleri belirledi.

Bu kapsamda, partinin il ve ilçe başkanlıklarına gönderilen genelgede, "üyelik, parti organları, kongreler ve kurultay, parti adaylarının belirlenmesi, disiplin işlemleri ve harcamalar" gibi başlıklarda görüşlerini genel merkeze iletmeleri istendi.

Örgütlerden gelen talepleri tek tek değerlendirip tasnif eden Tezcan başkanlığındaki komisyon, taslak bir tüzüğün yazımına başladı. Taslak yazımını 1-2 hafta içinde tamamlayacak olan komisyon, bunu örgütlerle paylaşarak, eksiklikleri giderecek.

Hazırlanacak nihai tüzüğün, Haziran'da yapılması beklenen tüzük kurultayında hayata geçirilmesi planlanıyor.

- Örgütlerin talepleri

Tüzük değişikliği konusunda örgütlerden gelen talepler arasında, 60 olan Parti Meclisi (PM) üye sayısının, 40'a düşürülmesi yer alıyor. Örgütler, üye sayısı düşen PM'nin yönetimde daha aktif rol oynayacağına inanıyor.

Genel başkan tarafından atanan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerinin, PM tarafından seçilmesine olanak tanıyacak bir düzenleme talebinde de bulunan örgütler, mevcut tüzükteki yüzde 10'luk gençlik ve yüzde 33'lük cinsiyet kotalarının ise yükseltilmesini istiyor.

Örgütler, ön seçimlerin daha adil yapılmasını sağlayacak uygulamaların hayata geçirilmesi taleplerini de genel merkeze iletti.

- "Tüzüğe son şeklini örgüt verecek"

Konuya ilişkin açıklamada bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, partilerini yine bir tüzüğe kavuşturmak için il ve ilçe örgütlerinden istedikleri görüşlerin, raporlar halinde kendilerine ulaştığını belirtti.

Bu raporları tasnif ettiklerini, Siyasi Partiler Kanunu'na uygunluk açısından değerlendirmelerini yaptıklarını ifade eden Tezcan, "Çalışmalarımız hızla devam ediyor. Tüzükte yapılacak değişikliklerle ilgili yazım çalışmalarına başladık. Gelecek 1-2 hafta içinde taslak yazımını tamamlayıp yetkili kurullarımızın bilgisine sunacağız. Yazılan maddeleri örgütlerimize gönderip, örgütlerin de 'olurunu' aldıktan sonra kurultayımızı yapacağız" dedi.

CHP'nin mevcut tüzüğünün zaman içinde çok fazla değiştiğini, bunun, birbiriyle çelişen maddelere yol açtığına dikkati çeken Tezcan, şöyle devam etti:

"Tüzük bütünlüğü bozuldu. Bu çerçevede, birbiriyle çelişen maddeleri ortadan kaldıracak, bütünlükçü bir tüzük hazırlayacağız. Temel kurumları düzenleyeceğiz. Zaman içinde değişikliklere uyum sağlayabilecek daha esnek bir tüzük oluşturmayı planlıyoruz. İl ve ilçe örgütlerimizden tüzük değişikliğine ilişkin gelen önerilerde, çok farklı teklifler var. Bunlar tartışılacak, Parti Meclisi sayısı ile kadın ve genç kotasının değiştirilmesi konusunda öneriler var. Tartışacağız, tüzüğümüze son şekli örgüt verecek."

Tezcan, kurultay tarihini, çalışmalar tamamlandıktan sonra netleştireceklerini kaydetti.

AA
74
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS