• Dursun Özbek'ten Hakan Şükür ve Arif Erdem açıklaması
  • İstanbul'da taksici dehşeti
  • Bakan kıdem tazminatı için yeni tarih verdi
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan ''Hayır'' çadırında
  • Marketlerde ve mağazalarda naylon poşet devri bitiyor
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

CHP'Lİ ALTAY: DOKUNULMAZLIKLARI İLKESEL OLARAK DOĞRU BULMUYORUZ

Chp'li Altay: Dokunulmazlıkları İlkesel Olarak Doğru Bulmuyoruz

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, AK Parti'nin dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik Anayasa teklifine ilişkin, "Bizim için önemi olan teklifin görüşüleceği...

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, AK Parti'nin dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik Anayasa teklifine ilişkin, "Bizim için önemi olan teklifin görüşüleceği komisyonda alacağı son halidir. Komisyondan gelen metni bir görelim ama biz mantıken olarak ilkesel olarak dokunulmazlıkları doğru bulmuyoruz. Eksik de yetersiz de olsa CHP Genel Kurul'a dokunulmazlıkla ilgili gelmiş bir Anayasa değişikliği noktasında 2002'den beri söylediği yerdedir" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Altay, dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik AK Parti'nin Meclis'e sunduğu Anayasa değişikliği teklifinin CHP için önemli olmadığını ve asıl önemli olan şeyin teklifin görüşüleceği komisyondaki son hali olduğunu söyledi. CHP'li Altay, şöyle konuştu:

"AKP'nin teklifinin bizim için önemi yoktur. Bizim için önemi olan teklifin görüşüleceği komisyonda alacağı son halidir. Komisyonda CHP'li vekiller teklifin bizim iddia ettiğimiz çerçevede doğru bir hale gelmesi daha adil bir hale gelmesi ile ilgili bir çalışma yürütecekler. Bu çalışmada başarılı oluruz olmayız bilmem ama neticede en son dönüp dolaşıp TBMM Genel Kuruluna gelecektir. Biz bu konuda komisyonda gerekli katkıyı doğru olanı makul olanı oluşturmaya böyle bir metin ortaya çıkması için katkı vermeye çalışacağız. 96 veya 98'di sanırım Meclis'e yine benzer bir teklif gelmişti. 278 imzayla Meclis'e böyle bir anayasa değişikliği gelmişti. Bu teklif 212 oyda kaldı. İmza veren vekillerden en az 100'ü hücrede oy vermediler. AKP'nin bir parti disiplini içinde dokunulmazlıkların kaldırılması için anayasa değişiklik teklifine vekillerden imza alması kolay bir iştir. Ama gizli oylamada AKP vekillerinin bu konudaki samimiyetini Türkiye görecek. Biz hem devleti bölenlerin hem devleti soyanların dokunulmazlığını kaldıralım diyoruz. Bu teklif anayasanın eşitlik ilkesine uygun değil. Ortak zaman diliminde aynı suçu işleyen iki kişiden birininkinin dokunulmazlığı kalkacak birininki duracak. Gelin dürüst ve samimiyseniz bakanları da bunun içine koyalım önerdik bunu da. Bu olmaz dediler. Bakanları niye bu kadar muhafaza ederler. Suçu ne suçluyu örtmek için niye bu kadar çaba içindeler anlamıyorum. Komisyondan gelen metni bir görelim ama biz mantıken olarak ilkesel olarak dokunulmazlıkları doğru bulmuyoruz. Eksik de yetersiz de olsa CHP Genel Kurula dokunulmazlıkla ilgili gelmiş bir anayasa değişikliği noktasında 2002'den beri söylediği yerdedir. Herkes hücrede kendi bireysel iradesiyle oy kullanacak. CHP'yi bırakın AKP'den ne kadar evet diyecek ona bir bakın önce gizli oyla."

DHA
59
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS