• Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar
  • PKK'dan kaçan terörist yaşadıklarını anlattı
  • Dursun Özbek'ten Hakan Şükür ve Arif Erdem açıklaması
  • İstanbul'da taksici dehşeti
  • Bakan kıdem tazminatı için yeni tarih verdi
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

CHP'Lİ YARKADAŞ: GÜMÜŞHANE'DEKİ TECAVÜZ İDDİASI İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ

Chp'li Yarkadaş: Gümüşhane'deki Tecavüz İddiası İle İlgili Araştırma Önergesi Verdi

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Gümüşhane'de ortağı olduğu yurtta kalan kızlara tecavüz ettiği ve AK Parti İl yönetimindeki ağabeyi ile...

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Gümüşhane'de ortağı olduğu yurtta kalan kızlara tecavüz ettiği ve AK Parti İl yönetimindeki ağabeyi ile bir AK Parti'li milletvekilinin devreye girmesiyle üstü kapatıldığı iddialarıyla ilgili olarak TBMM'ye araştırma önergesi verdi. Yarkadaş, "Tecavüz olayının siyasi bir partinin nüfuzunun kullanılarak kapatıldığını" ileri sürerek, iddiaların araştırılarak gereken önlemlerin alınmasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Gümüşhane'deki tecavüz iddiası ile ilgili TBMM'ye araştırma önergesi verirken Anayasa'nın 17 ve 19'ncu maddelerinin kişinin dokunulmazlığı, maddi ve manevi varlığı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hususlarını açık biçimde düzenlediğini hatırlattı. Yarkadaş, şöyle devam etti:

"Bu başlıklar altında yer alan; "Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamaz" ve "Herkes, kişi hürriyeti ve güvenliğine sahiptir" cümleleriyle de ülkemizde yaşayan her birey güvence altına alınmıştır. Ülkemizde son günlerde ortaya çıkan ve toplumda büyük infial yaratan sapkın eylemlerin ne yazık ki ardı arkası kesilmemektedir. Ülkenin farklı noktalarından her gün farklı bir tecavüz, istismar ya da taciz olaylarına şahit olmaktayız. Bu olayların araştırılarak üzerine gidilmesi ve gerekli önlemlerin alınması yerine ne yazık ki koruyucu ve kollayıcı refleksler gösterilerek olayların üstünün kapatılmaya çalışılması endişe vericidir. Son olarak Karadeniz bölgemizin küçük illerinden biri olan Gümüşhane'de yaşanan ve ulusal basında gerekli ilgiliyi görmeyen bir olayın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından araştırılması önem kazanmıştır. Bu olayın araştırılması ve sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılması üniversite eğitimi gören tüm gençlerimizi de yakından ilgilendirmektedir."

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, yıllarca diş ve tırnağından artırarak çocuklarını üniversiteye hazırlayan ailelerin üniversite eğitimi süresi boyunca çocuklarını devlete emanet ettiğini eğitim ve öğrenim hakkının engellenmemesinin devletin güvencesi altında olduğunu söyledi. Yarkadaş, şöyle dedi:

"Ailelerinden ayrılarak farklı şehirlerde üniversite okuyan gençleri o şehirlerde çeşitli zorluklar beklemektedir. Bu zorlukların en başında barınma ve yurt sorunu gelmektedir. İllerimizde alt yapısı hazırlanmadan açılan üniversiteler beraberinde yurt ve barınma sorununu da getirmiştir. Bu sorunlar ne yazık ki öğrencileri bir süre sonra tarikat, cemaat ya da kontrolsüz yapıların kucağına itmiştir/itmektedir. Gümüşhane ilinde yaşanan dehşet verici olaylar özel bir kız öğrenci yurdunda meydana gelmiştir. Basına az da olsa yansıyan detaylara göre, ilgili yurtta kalan bir kız öğrenciye darp ve tecavüz edilmiştir. Bu olayın doktor raporu ve mahkeme kararıyla tescillenmesine rağmen, ilgili olayda tutuklanan ve yurdun ortağı olduğu ifade edilen şahsın, bir süre sonra bir siyasi partinin nüfuzu kullanılarak serbest bıraktırıldığı Gümüşhane ilinde ana gündem maddelerinden biri olmuştur. Olayın üzerine giden ve detaylarıyla araştıran Ahmet Memiş isimli gazeteci aynı yurt içerisinde daha öncede 8 öğrencinin daha cinsel tacize uğradığını, kızların tehdit edilerek susturulduğunu ve olayların üstünün kapatıldığını ortaya çıkarmıştır. Olayı araştıran gazeteci korkunç bir gerçeğe daha ulaşmış; ilgili yurtta daha önce de bir kız öğrencinin uyuşturucuya alıştırılarak yurt sahibi abi kardeş tarafından tecavüze uğradığını gündeme taşımıştır. Bahsi geçen tüm tecavüz olaylarında ilgili kişilerin bir siyasi partinin il yöneticisi ve il milletvekili tarafından korunduğu iddiaları ise dehşet vericidir. Gümüşhane ilinde özel bir kız öğrenci yurdunda yaşanan taciz, tecavüz, darp olayları ve bu olayların bir siyasi partinin nüfuzunun kullanılarak kapatıldığı iddialarının araştırılarak gereken önlemlerin alınması amacıyla Anayasanın 98 inci, İçtüzüğün 104 ve 105'inci maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz."

DHA
91
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS