YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

ÇİLEK, 'EMEKLİ İKRAMİYESİ' OLDU

Çilek, 'Emekli İkramiyesi' Oldu

MANİSA'nın Turgutlu İlçesi Elekli Mevkii'nde 5 dekarlık arazisi bulunan çilek üreticilerinden Nevzat Özçelik, 16 kökle başladığı çilek üretiminde...

MANİSA'nın Turgutlu İlçesi Elekli Mevkii'nde 5 dekarlık arazisi bulunan çilek üreticilerinden Nevzat Özçelik, 16 kökle başladığı çilek üretiminde 25 bin köke ulaştığını söyleyerek yoğun talep aldığını söyledi.

Turgutlu'da emekli, 3 çocuk babası Nevzat Özçelik 16 kökle 2 yıl önce başladığı "Emiralem çileği" üretiminden olumlu sonuç alınca 5 dekarlık arazisine 25 bin kök çilek fidanı ekti. Çileklere yoğun talep olduğunu anlatan Özçelik, şöyle dedi:

"Yılın ilk çileğini ilçede piyasaya biz veriyoruz. 5 dekarlık arazimde yılda 4 ton çilek üretiyorum. Tüketicilerin siparişi üzerine günlük olarak çileklerimizi pazarlayıp aile ekonomimize katkıda bulunuyoruz. Çilek yetiştirmeye başladığım ilk yılımda 10 sıra çileğim vardı. Bu sezon 25 bin fidanımla hasadına başladığımız çileklerimizden iyi bir gelir bekliyoruz. Çileklerimizi hasat sezonu başından sonuna kadar kilosu 5 TL'den satıyorum. Siparişler çok olursa işçi tutuyorum."

Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol, geçen yılın Nisan ayının sonunda başlanılan çilek hasadının bu yıl erken başladığını belirterek, şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz yıl özellikle natürel üretim yapan çiftçilerimizin Ocak, Şubat ve Mart aylarında havaların mevsim normallerine göre gitmemesi nedeniyle hem hasat dönemine geç girilmiş, rekoltede büyük düşüşler yaşanmıştı. Bu yıl havaların erken ısınması, don olaylarının erken bitmesi en çok natürel çilek üretimi yapan çiftçilerimizin yüzünü güldürdü. Bölgemizde 1000 dekarda çilek üretimi yapılıyor. Çilek hasadına yeni başlayan tüm çiftçilerimize bol ürünlü ve kazançlı bir sezon dilerim."

FOTOĞRAFLI

DHA
16
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS