• Amerika-Rusya PYD ile kol kola
  • Sosyal medyada linç ettiler
  • Şehidi pasta yaptılar
  • Bakan'dan kıdem tazminatı açıklaması
  • TSK PKK'ya bomba yağdırdı
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU, FİLİSTİNLİ, AFGAN VE BANGLADEŞLİ MEVKİDAŞLARIYLA GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Filistinli, Afgan Ve Bangladeşli Mevkidaşlarıyla Görüştü

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistinli, Afgan ve Bangladeşli mevkidaşlarıyla görüştü.

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistinli, Afgan ve Bangladeşli mevkidaşlarıyla görüştü.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu, İstanbul'da İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı dolayısıyla bazı ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu, ilk görüşmesini Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki ile gerçekleştirdi. Malki'nin, görüşmede, Çavuşoğlu'na, İsrail'in yerleşim faaliyetleri, İsrail'in Filistinlilere ait evleri yıkma politikası ve Filistinlilerin haklarının uluslararası alanda korunması için atılan adımlar hakkında bilgi verdiği öğrenildi.

Görüşmede ayrıca, Filistinli gruplar arasındaki uzlaşı çabaları konusunda kaydedilen ilerlemelerin de gündeme geldiği belirtildi. Bakan Çavuşoğlu'nun, Türkiye'nin Filistin'e her sahada verdiği güçlü desteğini sürdüreceğini vurguladığı da bildirildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, daha sonra Afganistan Dışişleri Bakanı Selahaddin Rabbani ve Bangladeş Dışişleri Bakanı Abul Hassan Mahmood Ali ile bir araya geldi.

ASKERİ ALANDA İŞBİRLİĞİ GÖRÜŞÜLDÜ

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu'nun Bangladeş Dışişleri Bakanı Abul Hassan Mahmood Ali'yle gerçekleştirdiği görüşmede, karşılıklı üst düzey temas, ziyaret ve yatırımların artırılması, iş forumu ve karma ekonomik komisyon gibi mekanizmaların işletilmesi gerektiği vurgulandı. Görüşmede ayrıca, TİKA'nın Bangladeş'teki çalışmalarını yaygınlaştırabileceği gündeme gelirken, savunma sanayii konularında işbirliğinin artırılabileceği hususu ve askeri alanda işbirliğinin sürdürülebileceği vurgulandı.

TERÖRİZMLE MÜCADELE VURGUSU

Bakan Çavuşoğlu, Afganistan Dışişleri Bakanı Selahaddin Rabbani'yle de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Rabbani'nin, Afganistan'daki güvenlik durumu ve son siyasi gelişmeler hakkında Çavuşoğlu'na bilgi verdiği öğrenildi.

Bakan Çavuşoğlu'nun da, Türkiye'nin Afganistan'a yönelik kalkınma projelerini devam ettirdiğini vurguladığı belirtildi.

Edinilen bilgiye göre, görüşmede Çavuşoğlu, Afganistan Cumhurbaşkanı Ghani'nin aralık ayında Ankara'ya gerçekleştirdiği ziyaretin çok verimli geçtiğini ve bu ziyarette alınan kararların takibinin yapılması gerektiğini ifade etti.

Görüşmede ayrıca, terörizmle mücadele konusunda işbirliği yapılması hususunun öneminin vurgulandığı belirtildi.

DHA
60
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS