YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

DOĞUNUN PIRASASI ‘ÇİRİŞ’ TEZGÂHLARDAKİ YERİNİ ALDI

Doğunun Pırasası ‘Çiriş’ Tezgâhlardaki Yerini Aldı

Van'da havaların ısınmasıyla birlikte dağların yüksek kesimlerinde yetişen ve yöresel yemeklerde kullanılan "Çiriş" otu tezgâhlardaki yerini aldı.

Van'da havaların ısınmasıyla birlikte dağların yüksek kesimlerinde yetişen ve yöresel yemeklerde kullanılan "Çiriş" otu tezgâhlardaki yerini aldı.

Van'da dağların yüksek kesimlerinde yetişen çiriş otu, uzun süren kış mevsiminin ardından havaların ısınmasıyla köylüler tarafından toplanarak kent merkezindeki manav ve seyyar satıcılarda satışa sunuldu. Çiriş otunun birçok faydası olduğunu söyleyen Şen Halk Pazarı sahibi M. Salih Demir, "15 yıldır manav sektöründe çalışıyorum. İlkbaharın gelmesiyle birlikte yüksek kesimlerde yaşayan vatandaş ilk etapta bize çiriş otu getiriyor. İleriki zamanlarda ise uçkun, mende, sirmo ve siyabo olarak adlandırdığımız otları bize getiriyorlar. Bizlerde burada sebze ve meyvenin yanı sıra bunların satışını yapıyoruz. Bölge halkı çiriş otunun pırasaya benzettiği için halk arasında doğunun pırasası olarak biliniyor. Özellikle yöresel yemeklerde kullanılıyor. Aynı zamanda vatandaşlar çiriş otunu alarak kurutuyor ve bu sayede kışın da tüketiyor. Şu anda bizler kilosunu 2,5 liradan satıyoruz, ileride bu fiyat daha da düşüyor. Halkımız çiriş otunu çok seviyor ve bölgemizde olduğu gibi ilimizde de çiriş fazlaca tüketiliyor" dedi.

İHA
88
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS