• Erdoğan'dan yine olay olacak ''Hayır'' çıkışı
  • PKK'ya darbe üstüne darbe ! 33 terörist öldürüldü
  • 3 milyon mülteci Türkiye yolunda !
  • Adil Gür'den referandum anketi
  • Avrupa yaz saatine geçti, Türkiye'de saatler şaştı
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

E-PARTİ EŞ GENEL BAŞKANI HALICI: 50 MİLYONA YAKIN KİŞİNİN KİMLİK BİLGİLERİNİN SIZDIRILMASI, ÇALINMASI ÇOK VAHİM BİR KONU

E-parti Eş Genel Başkanı Halıcı: 50 Milyona Yakın Kişinin Kimlik Bilgilerinin Sızdırılması, Çalınması Çok Vahim Bir Konu

e-Parti Eş Genel Başkanı Emrehan Halıcı, "Kimlik bilgilerinin sızdırılması/çalınması" na ilişkin basın açıklaması yaptı.

e-Parti Eş Genel Başkanı Emrehan Halıcı, "Kimlik bilgilerinin sızdırılması/çalınması" na ilişkin basın açıklaması yaptı. Halıcı açıklamasında, "50 milyona yakın vatandaşımızın kimlik bilgilerinin sızdırılması/çalınması çok vahim bir konudur ve ciddiyetle ele alınıp sorumlularının bulunması ve cezalandırılması gerekir. Ayrıca iyi niyetle bir uyarıda bulunmak isterim. Hükümet yetkililerinin önlem olarak YSK'nın siyasi partilere seçmen bilgilerini vermemesini önermeleri çok yanlıştır" dedi.

Elektronik Demokrasi Partisi (e-Parti) Eş Genel Başkanı Emrehan Halıcı "Kimlik bilgilerinin sızdırılması/çalınması" na ilişkin yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "2011 yılı seçimlerinden önce "hayali seçmenlerin olduğu, ölülere oy kullandırtıldığı, yaşamadıkları binalarda seçmen olarak gözükenlerin bulunduğu" gibi konular tartışılıyor, seçimlerde hile yapılacağı kuşkusu ağırlık kazanıyordu. Bu nedenle 2011 yılında "Seçim Güvenilirliği"ni sağlamak amacıyla e-Seçmen uygulamasını başlatmıştık. Bu hizmeti parti ayırımı gözetmeksizin tüm vatandaşların kullanımına açmıştık. Ancak bir vatandaşımızın şikayetçi olarak dava açması nedeniyle YSK'dan gelen istek üzerine biz de uygulamayı o dönem kaldırmıştık. Yargılanmamın devam ettiği bu şikayet dışında büyük ilgi ve takdir gören bu uygulamamızın benzerleri daha sonra diğer partiler ve Yüksek Seçim Kurulu tarafından da kullanılmaya başlandı. Sayın başbakanın kastettiği dava eğer bu ise, bunun vatandaşların kimlik bilgilerinin sızdırılması konusuyla hiçbir ilgisi yoktur. Bizim vatandaşlarla paylaştığımız bilgiler (diğer siyasi partilerin ve YSK'nın paylaştıkları gibi) sadece sorgulamayı yapan kişinin seçmen olup olmadığı, hangi sandıkta oy kullanacağı ve ikamet ettiği yerde başka hangi isimlerin seçmen olarak gözüktüğü ile sınırlıdır. Oysa şu an basında ve kamuoyunda tartışılan kimlik bilgileri vatandaşların MERNİS projesindeki tüm bilgilerini kapsamaktadır. 50 milyona yakın vatandaşımızın kimlik bilgilerinin sızdırılması/çalınması çok vahim bir konudur ve ciddiyetle ele alınıp sorumlularının bulunması ve cezalandırılması gerekir. Ayrıca iyi niyetle bir uyarıda bulunmak isterim. Hükümet yetkililerinin önlem olarak YSK'nın siyasi partilere seçmen bilgilerini vermemesini önermeleri çok yanlıştır. Şeffaflığı ve denetimi ortadan kaldıran böyle bir durum seçimde hile tartışmalarını yeniden gündeme getirir. Yapılması gereken, YSK'nın şeffaflaşma konusunda atmakta olduğu olumlu adımları desteklemek ve gerekli teknolojik önlemleri almaktır."

DHA
64
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS