• FETÖ durmuyor ! Gizli toplantıda kıskıvrak yakalandılar
  • İzmir'de iki ayrı patlama: 1 terörist öldü, 1'i yaralı yakalandı
  • İstanbul'daki otogarda kan donduran tecavüz
  • Kerkük'te Kürdistan bayrağı asıldı
  • Adana'da kanlı gece: 5 ölü
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

ELAZIĞ’DA SÜRDÜRÜLEBİLİR ALABALIK ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Elazığ’da Sürdürülebilir Alabalık Çalıştayı Düzenlendi

Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından "Sürdürülebilir Alabalık Yetiştiriciliği Çalıştayı" düzenlendi.

Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından "Sürdürülebilir Alabalık Yetiştiriciliği Çalıştayı" düzenlendi.

Çalıştayda, alabalıkta kuluçka dönemi, pazarlama ve akuaponik yetiştiriciliği olmak üzere 13 konu ele alındı. Bir otelin konferans salonunda gerçekleştirilen çalıştaya, Vali Yardımcısı Haluk Çakmak, Belediye Başkan Yardımcısı Mashar Ayas, Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Hakan Akgün, Keban Alabalık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şimşek, Fırat, Çukurova, Tunceli ve İnönü Üniversitesinden akademisyenler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve il müdürlüklerinden temsilciler katıldı.

2002 yılından bu yana su ürünleri yetiştiriciliğinin destek kapsamına alınmasıyla beraber 60 bin ton olan üretimin bugün 240 bin tonlara ulaştığını belirten Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Hakan Akgün, "Su ürünleri ihracatı 90 milyon dolardan 700 milyon dolara yükselmiştir. Ülkemiz alabalık yetiştiriciliği konusunda Avrupa'da lider konumdadır. Su ürünleri yetiştiricilik sektörünün daha iyi yerlere gelmesi için mutlaka TKDK desteklerinden yararlanması ve tarım sigortası yaptırarak tesislerini sigortalamaları gerekir. Son 3 yılda hızla büyüyen sektör su ürünleri sektörüdür. Geçmiş yıllarda zar zor şartlar altında üretim yapan sektör, bugün teknolojinin gelişmesiyle ciddi bir şekilde artmıştır. Bakanlığımızın desteğiyle su ürünleri sektörü, 85 ülkeye ihracat yapmayı başarmıştır" dedi.

Elazığ alabalık yetiştiriciliğinin şuanda Türkiye'de ve Avrupa'da birinci sırada olduğunu vurgulayan Keban Alabalık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şimşek, "Bu biz balıkçılar için sevindirici bir olaydır. Ama alabalıkta başkent olmak ve üretim yapmak kolay değil. Başta Fırat Nehri gibi böylesi bir güzel nehrin ilimiz sınırlarına geçmesi ve bunun yanında Keban ve Karakaya baraj gölü gibi devasa baraj göllerinin bu bölgede bulunması büyük avantajdır. Yabancıların " su akar Türk bakar" diye bir sözü vardı. Ama artık su akıyor Türk bakmıyor. Türk artık enerji ve balık üretiyor. Bundan dolayı ülkemizin ekonomisin ciddi anlamda katma değer ve istihdam sağlıyor. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye üretmiş olduğu ürünleri satıyor" diye konuştu

Konuşmaların ardından moderatörlüğünü Prof. Dr. Kenan Köprücü'nün yaptığı panelde, Doç. Dr. Murathan Kayım, Doç. Dr. Volkan Kızak, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Varol, Prof. Dr. Sibel Köprücü katılımcılara alabalık hakkında çeşitli sunumlar yaptı.

İHA
142
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS