• Sonar'ın anketinden ''Hayır'' çıktı
  • Sinan Oğan'ın toplantısında arbede çıktı
  • Devlet Bahçeli: ''Ülkücüyüm diyen...''
  • Erdoğan'dan yine olay olacak ''Hayır'' çıkışı
  • PKK'ya darbe üstüne darbe ! 33 terörist öldürüldü

ERDOĞAN'DAN SÜRPRİZ KARAR: O PROGRAMA KATILACAK

Erdoğan'dan sürpriz karar: O programa katılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nde yüksek mahkemenin 54. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenecek törene katılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu Sabah Anayasa Mahkemesi’nde yüksek mahkemenin 54. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenecek törene katılacak. Erdoğan’ın; bu törene katılacak olması, Cumhurbaşkanı’nın Anayasa Mahkemesi’nin bazı kararlarına gösterdiği tepkinin o kararlarla sınırlı olduğu ve devletin ana işleyişindeki uyumda temel bir sıkıntının olmadığını göstermesi açısından sembolik açıdan önemli.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan; Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül'ün tahliyelerine ilişkin kararının ardından ilk kez 5 Nisan’da baş başa görüşmüştü.
Zühtü Arslan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki bu kabulde, Erdoğan’a, yüksek mahkemenin kuruluş yıldönümü davetiyesini iletmişti.
 
Erdoğan’ın, Anayasa Mahkemesi’ndeki törene katılıp katılmayacağı merak ediliyordu.
 
'SAYGI DUYMUYORUM' DEMİŞTİ
 
Erdoğan; Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve AnkaraTemsilcisi Erdem Gül'ün tahliyesiyle ilgili yüksek mahkeme kararının ardından şu açıklamada bulunmuştu:
 
"Anayasa Mahkemesi bu şekilde bir karar vermiş olabilir. Ben Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu karara sadece sessiz kalırım o kadar. Ama onu kabul etmek durumunda değilim, bunu çok açık net söyleyeyim ve verdiği karara da uymuyorum, saygı da duymuyorum. Niye? Çünkü ortada bir gerçek var. Bakın bu bir beraat kararı değildir. Bu bir tahliye kararıdır. Aslında onlarla ilgili kararı veren mahkeme kararında direnebilirdi. Eğer kararında direnmiş olsaydı bu bireysel başvuru veya Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu karar boşa çıkacak ve yahutta şu anda tahliye edilmiş olan bu kişiler AİHM'e gideceklerdi."
 
Zühtü Arslan da, "Kararlarımız eleştirilebilir ama bütün makamları bağlar" demişti.
 
TÖRENE KATILACAK
 
Bu polemiklerin ardından 5 Nisan’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Erdoğan ile Arslan görüşmüştü. Arslan, Cumhurbaşkanı’na davetiyeyi iletmişti.
 
Erdoğan, bu sabah saat 10.30’da Anayasa Mahkemesi’nin 54. Kuruluş yıldönümü nedeniyle yapılacak törene katılacak. Tören, Anayasa Mahkemesi’nin Ankara - İncek’teki binasında yapılacak.
 

Milliyet
1085
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS