• Erdoğan'dan sürpriz AB çıkışı
  • Terör örgütü İsviçre'de Erdoğan'ı hedef gösterdi
  • Merkel'i zorlayan Erdoğan sorusu
  • Bulgaristan, Milletvekili Aziz Babuşçu’ya ’giriş yasağı’ koydu
  • Yunanistan adalardaki sivillere silah eğitimine başladı
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

"EVDE KALMIŞ BİTMEMİŞ ANTİBİYOTİK OLAMAZ"

"Evde Kalmış Bitmemiş Antibiyotik Olamaz"

Prof. Dr. Ünal:- "Maalesef ülkemizde yapılan çalışmalarda her evde bir, iki çeşit antibiyotik olduğu tespit edildi. Ağrı kesici, ateş düşürücü evde olabilir ama doktor izniyle verilen antibiyotik böyle bir ilaç değildir. Her antibiyotik bir enfeksiyon has

ŞANLIURFA (AA) - HALİL FİDAN - Hacettepe Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serhat Ünal, evde gelişigüzel antibiyotik ilaçlarının bulunmaması gerektiğini belirterek, "Maalesef ülkemizde yapılan çalışmalarda her evde bir, iki çeşit antibiyotik olduğu tespit edildi. Ağrı kesici, ateş düşürücü evde olabilir ama doktor izniyle verilen antibiyotik böyle bir ilaç değildir. Her antibiyotik bir enfeksiyon hastalığı atağında ona özel olarak verilir." dedi.

Prof. Dr. Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de antibiyotik kullanımının gereğinden fazla ve kontrolsüz kullanılmasının yanlış olduğunu belirterek, sadece bakterilere karşı etkili ilacın, hastalıkla mücadeleyi ortadan kaldırdığını ifade etti.

Antibiyotiklerin gelişigüzel kullanılmaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Ünal, "Hastalık olunca tabi ki ilaç vereceğiz ancak antibiyotikleri gereksiz yere yaygın ve yanlış kullandığımız zaman direnç gelişmesi çok oluyor. Direnç gelişince de bir sonraki kişiyi etkiliyor. Başka bir kişide enfeksiyon yaptığı zaman o kişideki mikrobu öldüremiyoruz ve o antibiyotik kullanılamaz hale geliyor. Yeni antibiyotikler artık yok, elimizdekileri çok iyi kullanmalıyız. İlaçları kurallarına göre kullanmalıyız doğru ilacı doğru kişiye, doğru zamanda, doğru dozda vereceksiniz. Ama ilave olarak burada direnci hep aklımızda tutacağız." diye konuştu.

Türkiye'de birçok evde gelişigüzel farklı antibiyotiklerin bulunduğunu ve bunları duruma göre herkesin kullandığını aktaran Ünal, doktor tarafından hastaya verilen ilaçların bitinceye kadar tüketilmesi gerektiğini belirtti.

- "Birbirinize ilaç tavsiye etmeyin"

Antibiyotiklerin ağrı kesicilerle karşılaştırılmamasını isteyen Prof. Dr. Serhat Ünal, şu uyarılarda bulundu:

"Maalesef ülkemizde yapılan çalışmalarda her evde bir, iki çeşit antibiyotik olduğu tespit edildi. Ağrı kesici, ateş düşürücü evde olabilir ama doktor izniyle verilen antibiyotik böyle bir şey değildir. Her antibiyotik bir enfeksiyon hastalığı atağında kişiye gerekli testler yapılarak ona özel olarak verilir. Çünkü değişik gruplar var ama hepsi birbirine benziyor. Bu ilaçlar, her enfeksiyon hastalığı için kişiye özel o hastalık için verilir. İlaç doktorun verdiği dozda ve tarihte bitecek. Zaten bitmemişse ya eksik dozda ya da eksik sürede kullanılmıştır. Kör topal iyileşmiş olabilirsiniz ama direnç gelişimi hızlanabilir. O kişide doktor tarafından verilen ilaç o hastalıkta bitecek. Eksik kullanırsan iyileşme yavaşlıyor, ondan daha da beteri direnç gelişimi başlıyor. O nedenle evlerde antibiyotik olmamalı."

Her ateşin enfeksiyon hastalığı olmadığını kaydeden Prof. Dr. Ünal, "Birbirinize ilaç tavsiye etmeyin. Mutlaka doktora gidilecek, doktor muayenesini yapacak, enfeksiyon hastalığı olduğunu ispat edecek, uygun antibiyotiği verecek, uygun dozda bitecek şekilde verecek. Evde kalmış bitmemiş antibiyotik olamaz. Yanlışlardan biri maalesef evde antibiyotik var diyelim, annesine verilmiş, iyi gelmiş, hadi babası da kullansın, böyle olmaz. Kişiye zararı olur. Direnç gelişmesini hızlandırdığı için topluma zararı olur." ifadelerini kullandı.


AA
89
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS