• FETÖ durmuyor ! Gizli toplantıda kıskıvrak yakalandılar
  • İzmir'de iki ayrı patlama: 1 terörist öldü, 1'i yaralı yakalandı
  • İstanbul'daki otogarda kan donduran tecavüz
  • Kerkük'te Kürdistan bayrağı asıldı
  • Adana'da kanlı gece: 5 ölü

FİLİSTİN'DE YENİ PARTİ

Filistin'de Yeni Parti

Vefa ve Islah Partisi Başkanı Ebu Leyl:"Kurucularımızın bazılarının İslami Hareket geçmişi olabilir, ancak parti İslami Hareket'ten çıkmadı"- Parti kurucularından Ebu Cabir:"Knesset'e (İsrail parlamentosu) girmemizin davamız için hayırlı olmayacağına kana

KUDÜS (AA) - Filistin'de dün kurulan Vefa ve Islah Partisi Başkanı Şeyh Husam Ebu Leyl, partisinin İsrail tarafından yasaklanan İslami Hareket'ten çıkmadığını söyledi.

Ebu Leyl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Vefa ve Islah Partisi'nin bağımsız bir siyasi parti olduğunu belirterek bazı ilkeleri paylaşsalar da İslami Hareket ile ilişkilendirilmesine karşı çıktı.

"Kurucularımızın bazılarının İslami Hareket geçmişi olabilir, ancak parti İslami Hareket'ten çıkmadı." diyen Ebu Leyl, açıklık ilkesine, İslam ve Arap değerlerine dayalı bir politika izleyeceklerini vurguladı.

Ebu Leyl, "İsrail medyasının partinin, yasaklanan İslami Hareket'in bir versiyonu olduğu yönündeki tahrikleri alışageldiğimiz hedef alma ve kovuşturma içeren bir yaklaşım, bunu bekliyorduk." diye konuştu.

Partinin tüm Filistinlilere açık olduğunu belirten Ebu Leyl, "Parti iki kanattan oluşmaktadır. Bunlardan ilki içerideki Filistin halkıyla ilişkili iç siyasi çalışma yapan ancak Knesset'e (İsrail parlamentosu) girmekle ilgilenmeyen kanattır. Diğeri ise Filistin varlığını pekiştirmek isteyen sosyal kanattır." dedi.

- "En önemli hedefimiz bu topraklara bağlılığı pekiştirmek"

Partinin kurucularından İbrahim Ebu Cabir de İsrail parlamentosuna girmenin sonuçları hakkında gerçekçi değerlendirmeler yaptıklarını aktararak, "Knesset'e girmemizin davamız için hayırlı olmayacağına kanaat getirdik. Toplumda da seçimlere girmememiz konusunda bir kanaat var, biz de buna uyuyoruz. Biz herkesin görüşlerine açığız." ifadelerini kullandı.

Ebu Cabir, yeni partinin amaçları hakkında da şu bilgileri verdi:

"Partinin birtakım hedefleri var. En önemlisi bu topraklara bağlılığı pekiştirmek, kadının rolünün desteklenmesi, genç kesime önem verilmesi, şiddeti engellemek ve toplum içinde azaltmaya çalışmak, kurumların görevlilerin doğrudan halk tarafından seçilmesini sağlayacak mekanizmalar yoluyla Arap İzleme Komitesini geliştirmek, Negev ve diğer bölgelerdeki göç ettirme politikasıyla mücadele etmek."

Ebu Cabir ayrıca Mescid-i Aksa konusunda titizlik göstermek ve taviz vermemenin de partinin hedefleri arasında olduğunu kaydetti.

Vefa ve Islah Partisi Başkanı Şeyh Husam Ebu Leyl, yakın zamana kadar Şeyh Raid Salah liderliğindeki 1948 Filistin İslami Hareketi'nin ikinci başkanıydı.

İsrail güvenlik kabinesi 16 Kasım 2015'te İslami Hareketi, "Filistin'deki olayların arkasında olduğu" gerekçesiyle "yasa dışı örgüt" ilan etmişti.

İsrail'in 8,5 milyonluk nüfusunun yaklaşık 2 milyonu, 1948 yılındaki savaş ve işgale rağmen yurtlarında kalarak İsrail vatandaşı olan Filistinlilerden oluşuyor. Tel Aviv yönetimi, söz konusu Filistinlileri "İsrailli Araplar" diye tanımlıyor. 1948 Filistin İslami Hareketi de İsrail vatandaşı Filistinlilerin kurduğu geniş tabanlı bir toplumsal hareket olma özelliğini koruyor.

AA
68
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS