FINDIK FİYATLARI DEĞİŞKENLİK GÖSTERMEKTEDİR

Fındık Fiyatları Değişkenlik Göstermektedir

Ülkemizin diğer tüm ülkelere kıyasla liderlik halinde elinde bulundurduğu fındık üretimi bu senede tam gaz devam etmektedir.

             Fındık fiyatları her sene değişim gösterirken bu sene hangi fiyattan satıldığı, üretimde artış mı yoksa azalmamı olduğu, hangi faktörlerin fındık üretimine etki ettiği ve bunun dışında birçok faktörü bu makale de bulabilirsiniz.

  Fındık üretimi:

             Sene başı olan ocak ayından itibaren başlanarak zor ve meşakkatli işlemlerle üreticiye sunulmaya çalışan fındık ocak ayında çiçekleri kendilerini göstermeye başlar. İlerleyen aylarda hasata yaklaşan çiğ fındıklar çıkmaya başlar. Ağustos ayı geldiğinde ise hasat edilmeye hazır hale gelen fındıkların tam olgunluğa erişip erişmediği kontrol edilerek hasat aşamasına geçilir ve toplanır. Fındık fiyatları her ay değişiklik göstererek farklılık gösterir.

  Fiyat durumu:

             Bir hafta önce 16 liradan işlem gören fındık fiyatları  hafta içinde 13 lira düzeylerine inse de bu hafta içerisinde 15 lira düzeyinde devam etmektedir. Trabzon haber düşer mi artar mı hala bilinmiyor ama şuan ki işlem fiyatı olarak fındık 15 lira düzeyinde bir fiyata sahip olarak işlem görmektedir.

  Fiyat durumunu etkileyen faktörler:

             Fındık fiyatları her malzemede ve üretilen madde de dış ticarete ve diğer ülkelerin üretim düzeylerine göre değişiklik göstererek ya artıyor ya da azalıyor. Diğer dış ülkelerin fındık üretiminde ki artış ya da azalışa göre değişiklik gösteren fındık fiyatları şuan 15 lira düzeyinde devam etmektedir.

             Fındık üreticilerinin mallarını ellerinde tutarak pazara indirmemesi durumunda fındık fiyatları üreticinin kendini belirleyebileceği de açık bir durum olarak gün yüzüne çıkmaktadır. Bu sene üretilen fındığın pazara inen kısmı tamı tamına 600 bin ton olduğu bildirilmiştir. Üretim artışını gözler önüne seren bu miktar üretimin ülkemizde güzel yerlerde olduğunu gözler önüne sermektedir.

            Fındık üretimi ülkemizin geçim kaynakları arasında özellikle de Karadeniz ve Giresun tarafında yapılan fındık tarımı geniş bir geçim kaynağı olarak ülkemizde kullanılmaya devam etmektedir. Üretim miktarının ve fiyatlarının aydan aya hatta haftadan haftaya değişiklik gösterdiği fındık fiyatı hakkında her türlü bilgi makalede verilmiştir. Herhangi bir değişiklik ve fiyatlarda oynama durumunda sizlere aktarmaya devam ederek sizlere bilgi vereceğiz.

5377
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS