• Hollywood filminde inanılmaz Erdoğan detayı
  • Lise cinayetinin ardından satanist örgüt çıktı
  • İstanbul'da dev operasyon ! Giriş çıkışlar tutuldu
  • Erdoğan'dan AK Parti'ye referandum talimatı
  • İŞSİZLİK RAKAMLARI AÇIKLANDI

FRANSA'DA SENDİKALAR AYAKLANDI !

Fransa'da sendikalar ayaklandı !

Fransa'da sendikalar ayaklanınca bazı bölgelerde hayat olumsuz etkilendi.

Başbakan Manuel Vals, protesto eylemleri ve grevlere neden olan çalışma yasasındaki değişikliklerin toptan geri çekilmeyeceğini tekrarlarken, bazı "ayarlamalar" yapılabileceğini söyledi. Grevci işçiler otoyollara ve köprülere barikat kurdu. Barikat kurulan yerler arasında Normandiya'daki bir nükleer denizaltı üssü de var.

Grev nedeniyle Paris, Nantes ve Toulouse kentlerinden hava ulaşımı aksadı. Ülkede farklı sektörlerde devam eden grevlere makinistlerin de katılmasıyla şehir içi ve şehirlerarası tren ulaşımının da aksaması bekleniyor. Sendikalar ayrıca ülkenin önde gelen kentlerinin çoğunda protesto eylemleri yapılması çağrısında bulundu.

--7097286.jpeg

Yüzlerce işçi liman kenti La Havre'daki önemli bir köprüye barikat kurduktan sonra şehir merkezine yürüdü. Nükleer santrallerde örgütlü CGT Sendikasına üye işçiler de grevlere katılmaya karar verdi. Grevden ülke genelindeki 19 nükleer santralin 16'sının etkileneceği bildirildi. Nükleer santraller Fransa'da elektriğin yüzde 75'ini sağlıyor.

--7097296.jpeg

Büyük liman kentleri Marsilya ve La Havre'da grevci işçiler barikatların etrafından toplandı. Grevler yayılırken Başbakan Manuel Vals iş yasasındaki değişikliklerde bazı ayarlamalar yapılabileceğini söyledi. CGT ve diğer sendikalar, hükümetin anayasadaki bir düzenlemeyi kullanarak istihdam yasasındaki değişiklikleri parlamento onayına sunmadan yasalaştırma kararına öfkeli. Hükümetse şirketlerin personel almasını ve kovmasını kolaylaştıran değişikliklerin, işsizlik oranlarını düşürmek için gerektiğini savunuyor.

--7097298.jpeg

ÇALIŞMA YASASINDAKİ DEĞİŞİKLİKLER

Haftada 35 saat çalışma limiti değişmiyor ancak sadece ortalama çalışma süresi olarak kabul edilmesi teklif ediliyor.

Şirketlere yerel sendikalarla görüşüp daha fazla ya da daha az çalışma süresi uygulamalarına geçme hakkı tanınıyor. Yasa teklifindeki azami çalışma süresi ise 46 saat. Şirketlere maaş indirimi konusunda daha fazla hak tanınıyor. İşten çıkarmalar kolaylaştırılıyor. Çalışanların izinlerini ne zaman kullanabileceği konusunda şirketlerin söz hakkı artırılıyor.

449
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS