• FETÖ, Betternet uygulamasıyla haberleşiyor
  • İstanbul'daki özel hastanede skandal görüntü
  • Erdoğan: Atatürk olsa ''evet'' derdi
  • ''Almanya, MİT'in verdiği listedeki isimleri uyardı''
  • Dışişleri Bakanı'ndan son referandum anketi
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

"GENÇ KADIN LİDERLER FORUMU"

"Genç Kadın Liderler Forumu"

KADEM Genel Başkanı Aydın: - "Aile değerlerinin, insan hak ve hürriyetinin temel kabul edildiği bir inanç sistemini bütün dünyaya kabul ettirmeliyiz"

GAZİANTEP (AA) - Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Genel Başkanı Emine Sare Aydın, "Aile değerlerinin, insan hak ve hürriyetinin temel kabul edildiği bir inanç sistemini bütün dünyaya kabul ettirmeliyiz." dedi.

KADEM ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi tarafından, İpekyolu Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle "Genç Kadın Liderler Forumu" düzenlendi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesindeki forumun açılışında konuşan Aydın, kadının değerli görüldüğü, sağlıklı bir toplum ve geleceğinden umutlu bir nesle sahip olmak için gençlere adalet ve hakkaniyeti temel alan bir bilinçle yaklaşmak gerektiğini belirtti.

Değerlerin pek çoğunun ailede alındığına işaret eden Aydın, şöyle konuştu:

"İlk öğretmen annedir. Özellikle cinsiyetin üstün olamayacağı ailede kabul edilir. Hedef Türkiye toplumunu değil dünya toplumunu inşa etmektir. Aile değerlerinin, insan hak ve hürriyetinin temel kabul edildiği bir inanç sistemini bütün dünyaya kabul ettirmeliyiz. Bu değerler kabul edildiğinde savaşların olmadığı, kadının ikinci plana atılmadığı, herkesin kendi vatanında barış içinde yaşadığı bir dünyayı inşa etmiş oluruz."

-"Kadın ve çocuğu merkeze almazsanız adaletsizliği düzeltemezsiniz"

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de Şeyh Edebali'nin "insanı yaşat ki devlet yaşasın" anlayışını yol haritası edindiklerini belirterek "Bütün sosyal politikaların merkezine kadın ve çocuğu aldık. Kadın ve çocuğu merkeze almazsanız, politikanızın başı yapmazsanız toplumdaki bu eşitsizliği ve adaletsizliği düzeltemezsiniz." dedi.

Bugün kadın ve erkeklerin birlikte oturup kadınların sorunlarını konuşabildiğini kaydeden Şahin, "Sen bugün toplumun yarısını yok sayarsan, farklı bir noktaya koyarsan bunlar senin kalkınmana engel olur. Bunlar insan hak ve özgürlüklerinde yeterli mi derseniz, kesinlikle değil. Gidilecek ve yapılacak çok önemli işlerimiz daha var." şeklinde konuştu.

Gaziantep'te Suriyeli öğrenciler için yapılan çalışmaları anlatan Şahin, bir yıl içinde 70 bin çocuğun eğitime kazandırıldığını, onlar için yapılanların büyük fedakarlık olduğunu ifade etti.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz da üniversite olarak bu tür programlara destek verdiklerini ve kadınların toplumda daha aktif olabilmeleri için çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Foruma, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden akademisyenler katıldı.

AA
68
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS