• Viyana'da Türk Büyükelçiliği’ne çirkin pankart!
  • Hakkari'de sızma girişimi: 1 asker şehit, 4 yaralı
  • Türk hacker'lar Apple'a hayatının şokunu yaşattı
  • Kılıçdaroğlu'ndan TSK çıkışı: Beni derinden yaraladı
  • Hakan Şükür'ün orada ne işi vardı ?
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

(GENİŞ HABER) - SULTANAHMET SALDIRISINA İLİŞKİN DAVADA 2 SANIĞA TAHLİYE...

(Geniş Haber) - Sultanahmet Saldırısına İlişkin Davada 2 Sanığa Tahliye...

SULTANAHMET'te geçen yıl gerçekleştirilen ve polis memuru Kenan Kumaş'ın şehit olduğu, 2 polisin de yaralandığı canlı bomba saldırısına ilişkin 2'si...

SULTANAHMET'te geçen yıl gerçekleştirilen ve polis memuru Kenan Kumaş'ın şehit olduğu, 2 polisin de yaralandığı canlı bomba saldırısına ilişkin 2'si tutuklu 5 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşmasında tutuklu 2 sanık tahliye edildi.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda öğleden sonra görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Abdula Abdulaev ve Yakup İbragimov ile 2 tutuksuz sanık katıldı. Şehit polis memuru Kenan Kumaş'ın eşi Gülcan Kumaş'ı ise Avukat Betül Özen temsil etti. Öte yandan, Rusça ve Çeçence bilen 2 tercüman da duruşma salonda hazır bulundu.

SANIK ABDULAEV: IŞİD TERÖR ÖRGÜTÜNÜN FİKİRLERİNE KATILMIYORUM

Kimlik tespitinin ardından tercüman eşliğinde savunmasını yapan tutuklu sanık Abdula Abdulaev, saldırıyı gerçekleştiren Diana Ramazanova'yı tanımadığını belirterek, "Diana kendini patlattıktan sonra beni suçladılar. Zaten ben 31 Aralık 2014 ile 7 Ocak 2015'e kadar Adana'daydım" dedi.

Suriye'ye hiçbir zaman gitmediğini söyleyen Abdulaev, "IŞİD'de katılmak için Rusya'dan, Çeçenistan'dan gelen insanları karşılamadım. Kesinlikle böyle bir şey olmamıştır. IŞİD terör örgütünün fikirlerine katılmıyorum. Üzerime atılı suçu işlemedim. 2011 yılında Türkiye'ye yasal yollarla geldim, oturma ve çalışma iznim vardı. Saffet isimli arkadaşım bana kot pantolon verdi, onları pazarda sattım, her bir kot pantolondan bana 1,5 dolar kalıyordu. Geçimimi bu şekilde sağlıyordum. Beraatimi istiyorum" diye konuştu.

"IŞİD TERÖR ÖRGÜTÜNÜN GÖRÜŞLERİNİ BENİMSEMEM"

Tutuklu sanık Yakup İbragimov da hakkındaki suçlamaları reddederek, "Benim hiçbir örgütle ilgi ve alakam yoktur. Türkiye'ye pasaportla geldim ve burada evlendim. Gümüş işi yapıyorum, tekstil ürünlerini de Çeçenistan'a ve Kazakistan'a gönderiyorum. Tevhid Dergisi'ni ve Halis Bayuncuk'u tanımam. Evimde bulunan eşyanın sahibi bir Dağıstanlıdır. Çantayı benim evime bırakmıştı. Bana gelip alacağını söyledi. Herhangi bir örgüte üye değilim. IŞİD terör örgütünün görüşlerini benimsemem. İddianamede bahsi geçen suçlarla ilgi ve alakam yoktur. Suçsuzum, beraatimi talep ederim" ifadelerini kullandı.

"HERHANGİ BİR ÖRGÜTLE İLGİ ALAKAM YOKTUR"

Diana Ramazanova'yı tanımadığını belirten tutuksuz sanık Khadzhi Chakaev ise "IŞİD isimli örgütü bilirim, onlara olumlu bakmıyorum. IŞİD terör örgütünü benimsemem. Murat ve Ebubekir isimli şahısların IŞİD'e gittiğini biliyorum. Beni de ikna etmeye çalıştılar ama ben gitmedim. Herhangi bir örgütle ilgi alakam yoktur" dedi.

"HAYATIMIN EN BÜYÜK YANLIŞINI YAPTIM"

Tutuksuz sanık İbrahim Kürkçü de Gaziantep'te taksi kiralayarak taksicilik yaptığını belirterek, "Gaziantep'te ikamet ediyorum. Burada tavuk pazarında 2 tane kadın yolcu aldım. Bunların yüzünü bile görmedim. Kapalı da olan bu kadınları otogara götürdüm. Bana bilet almamı söyleyerek 250 TL para verdiler. Hayatımın en büyük yanlışını yaptım. Bileti aldım ancak nereye gideceklerini de bilmiyordum. Suçlamaları kabul etmiyorum" diye konuştu.

TUTUKLU 2 SANIĞA TAHLİYE KARARI

Mahkeme heyeti, savunmalarının alınmış olması, dosya kapsamı, delil durumu ve tutuklulukta geçen süreyi de dikkate alarak, mağduriyetlerine sebebiyet vermemek için tutuklu sanıklar Abdula Abdulaev ve Yakup İbragimov'un tahliyelerine karar verdi.

Mahkeme Başkanı Ahmet Civelek tahliye kararlarına muhalefet şerhi koydu.

TAHLİYE EDİLEN SANIKLARA YURTDIŞI YASAĞI

Mahkeme heyeti ayrıca, sanıklar Abdulaev ve İbragimov'un pazartesi ve cuma günleri ikametlerine en yakın karakolda imza atmalarına karar verdi.

Abdulaev ve İbragimov'un yurdışına çıkışını da yasaklayan mahkeme heyeti, sanıkların pasaportlarının iadesi hususlarının kararla birlikte değerlendirilmesine ve sanıkların bizzat duruşmalara katılmasına hükmetti.

Duruşma eksikliklerin giderilmesi için Eylül ayına ertelendi.

İDDİANAME

İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcılarından Murat Çağlak tarafından hazırlanan 23 sayfalık iddianamede, 5 şüphelinin "Göçmen kaçakçılığı yapma" ve "Silahlı terör örgütüne üye olma" suçlarından ayrı ayrı 8'er yıldan 18'er yıla kadar hapsi isteniyor.

DHA
62
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS