• Hollywood filminde inanılmaz Erdoğan detayı
  • Lise cinayetinin ardından satanist örgüt çıktı
  • İstanbul'da dev operasyon ! Giriş çıkışlar tutuldu
  • Erdoğan'dan AK Parti'ye referandum talimatı
  • İŞSİZLİK RAKAMLARI AÇIKLANDI
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ ATTAR'DAN DEMİRTAŞ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Giresun Üniversitesi Rektörü Attar'dan Demirtaş Hakkında Suç Duyurusu

GİRESUN Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aygün Attar'ın, Türk Hukuk Enstitüsü Genel Başkanı Avukat Ali Çelikkaya ile birlikte HDP Eş Genel Başkanı Selahattin...

GİRESUN Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aygün Attar'ın, Türk Hukuk Enstitüsü Genel Başkanı Avukat Ali Çelikkaya ile birlikte HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

Giresun Üniversitesi Rektörlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, "Devlete karşı savaşa tahrik" suçlaması ve "Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama" iddialarıyla açılan davanın dilekçesinde, Demirtaş'ın Rusya ziyareti sırasındaki tutum ve ifadeleri ile Azerbaycan'ın Karabağ'daki son operasyonlarına yönelik sözlerinin yer aldığı belirtildi. Rektörlükten yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Hatırlanacağı üzere, Selahattin Demirtaş, Rus jetinin Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülmesinden sonra çıkan kriz sırasında Moskova'ya bir heyetle giderek Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşmüştü. Rusya ve HDP kaynakları, görüşmede, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Başkanı Kamuran Yüksek, HDP Dış İlişkiler Sorumlusu Nazmi Gür, Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Rusya Temsilcisi Selahattin Soro, Rusya Kürtleri Ulusal ve Kültürel Federal Otonomisi Eş Başkanı Ferhat Patiyev ve Kürt Sosyal Kurumlar Birliği Eş Başkanı Merab Şamıyev'in bulunduğunu bildirmişlerdi. Görüşmenin basına açık kısmında Demirtaş'ın sınır ihlal eden Rus uçağının düşürülmesini hata olarak gördüğünü beyan ettiği, Türkiye'nin gerilimden beslenen bir dış politika izlediğini söylediği biliniyor. Prof. Dr. Aygün Attar, dava dilekçesinde, bu görüşmenin açık bilgilerinden dahi Demirtaş'ın tutumunun yabancı devlet yetkililerini Türkiye Cumhuriyeti Devletine yönelik tahrik, hatta savaşa teşvik suçu kapsamına girdiğini, ayrıca PKK/PYD'ye doğrudan veya dolaylı destek sağlandığını belirtti."

Öte yandan, Demirtaş'ın 5.4.2016 tarihindeki TBMM Grup konuşmasında Azerbaycan'ın BM, AGİT ve uluslararası toplumca kabul edilmiş topraklarının bütünlüğünü temin etmek için giriştiği harekat için, "katliam" ifadesini kullanmasını düşünce özgürlüğünün sınırlarını aşan ve cezai sorumluluk gerektiren fiil olduğunu belirtti. Attar, Demirtaş'ın Karabağ için, "Dağlık Karabağ Özerk Cumhuriyeti" ifadesinin de doğru olmadığını, Karabağ'da hiçbir zaman Özerk Cumhuriyet kurulmadığının altını çizdi. Attar ayrıca, Demirtaş'ın daha önce "Kobani" olayları sırasında da "silahlı çatışmalar Kobani değil de Azerbaycan'da olsaydı siyasi iktidarın tavrı aynı mı olacaktı?" demek suretiyle Azerbaycan ve Azerbaycan Türkleri üzerinden Türk halkı arasına kin ve nefret sokmaya çalıştığının anlaşıldığına işaret etti."

FOTOĞRAFLI

DHA
78
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS