• Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar
  • PKK'dan kaçan terörist yaşadıklarını anlattı
  • Dursun Özbek'ten Hakan Şükür ve Arif Erdem açıklaması
  • İstanbul'da taksici dehşeti
  • Bakan kıdem tazminatı için yeni tarih verdi
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

GİYİLEBİLEN ÇANTA ÜRETTİ, TAKLİT EDİLMEKTEN KORKUYOR

Giyilebilen Çanta Üretti, Taklit Edilmekten Korkuyor

İstanbul Adliyesinde taklit davalarına bakan Fikir ve Sınai Haklar Hukuk Makemesi'nin Yazı İşleri Müdürü Esin Öney Nayir, giyilebilen çanta üretti.

İstanbul Adliyesinde taklit davalarına bakan Fikir ve Sınai Haklar Hukuk Makemesi'nin Yazı İşleri Müdürü Esin Öney Nayir, giyilebilen çanta üretti. Nayir, bir yerlerde çanta unutma riskini sıfıra indiren ve sırt ağrılarını ortadan kaldıran tasarımının taklit edilmesinden korkuyor.

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı (ISIF), Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu (IFIA) himayesinde ve Türk Patent Enstitüsü (TPE) ev sahipliğinde geçtiğimiz ay İstanbul Kongre Merkezi'nde yapıldı. Patentlerin, buluşların, yeni ürünlerin ve teknolojik fikirlerin ticarileştirildiği bir etkinlik olan fuarda İstanbul 1.Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi Yazı İşleri Müdürü Esin Öney Nayir'in "çantalı üst giysi" tasarımı, yerli ve yabancı 12 aday içinden üçüncü oldu. Nayir tasarımıyla bronz madalya aldı.

6 yıl önce Türkiye Patent Enstitüsü tarafından "faydalı model" olarak tescil edilen Esin Öney Nayir'in "çantalı üst giysi" modeli, raflarda yerini aldı. Taklit marka davalarının görüldüğü bir mahkemede çalışan Esin Öney Nayir'in tek korkusu da geliştirdiği tasarımının taklit edilmesi.

"ÜRÜNÜMÜN TAKLİTLERİNDEN SAKININ"

Ürününün taklit edilmemesi için büyük çaba gösterdiğini ve farklı projeler geliştirmenin peşinde olduğunu anlatan Esin Öney Nayir, "Benim bu ürünüm gencinden yaşlısına, kız çocuğundan erkek çocuğuna kadar herkesin kullanabileceği geniş bir yelpazeye sahip. İstenildiğinde tek parça istenildiğinde bir bütün olarak kullanabiliyorsunuz. Hırsızlığa ve çalınmaya karşı da etkili olan bu ürün, omuzdan kayma ve yer değiştirme gibi rahatsız edici durumları da ortadan kaldırıyor. Benim tek korkum ise ürünün taklit edilmemesi. Ben aynı zamanda mahkemede bu tür taklit birçok sanatçı ve buluş sahibinin haklarını korumak için uğraşırken kendi ürünümün de taklit edilerek mağdur olmak istemiyorum. Herkesin güvenle kullanabileceği bu ürünümün taklitlerinden sakının" dedi.

ÇANTAYI BİR YERDE UNUTMA RİSKİ YOK

Çantalı üst giysi; üst bedene giyilen giysiye fermuar, bağcık, veltra tutucuları gibi aparatlarla takılıp çıkarılma özelliğine sahip. Çantalı üst giysi, istenildiğinde giysi ve çanta olarak ayrı ayrı kullanılabiliyor. İstenildiğinde çanta vücudun üst kısmını kavradığından ağırlığın omuzlara olan direk temasını önleyip omuzdan kayma ve bir yerde unutulma gibi riskleri ortadan kaldırmak üzere tasarlanmış.

İHA
90
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS