• Sonar'ın anketinden ''Hayır'' çıktı
  • Sinan Oğan'ın toplantısında arbede çıktı
  • Devlet Bahçeli: ''Ülkücüyüm diyen...''
  • Erdoğan'dan yine olay olacak ''Hayır'' çıkışı
  • PKK'ya darbe üstüne darbe ! 33 terörist öldürüldü
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

GÜNCELLEME - 'GİTARCI' OLARAK BİLİNEN KESKİN NİŞANCI ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Güncelleme - 'Gitarcı' Olarak Bilinen Keskin Nişancı Etkisiz Hale Getirildi

Teröristlerin Yüksekova'dan kaçmasını engellemek amacıyla düzenlenen operasyonda, aralarında "gitarcı" olarak bilinen "Zinar" kod adlı keskin nişancı ile bir kadın keskin nişancının da bulunduğu 13 terörist etkisiz hale getirildi- Teröristlerle gitar çant

ANKARA (AA) - Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde etkisiz hale getirilen 13 teröristin arasında biri kadın iki keskin nişancının da yer aldığı tespit edildi.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde devam eden operasyonlarda, güvenlik kuvvetlerine teslim olmaktan veya ölmekten başka bir seçeneği kalmadığını anlayan teröristlerin, oluşturulan güvenlik çemberinden kaçma çabaları başarısız oldu.

İki farklı terörist grubunun 10 Nisan günü saat 22.00 civarında Yüksekova'dan Şemdinli istikametine doğru kırsal alanı kullanarak ilerlediği, operasyon kapsamında dış kuşakta görevli komando unsurları tarafından kullanılan keşif gözetleme sistemleri aracılığıyla tespit edildi. Durumun 3'üncü Piyade Tümen Komutanlığı Harekat Merkezine bildirilmesi üzerine teröristlerin Yüksekova'dan kaçmasına engel olmak ve kırsalda bulunan diğer teröristler ile birleşmelerini engellemek amacıyla kaçış güzergahlarını kapatacak şekilde bölgeye helikopterlerle komando ve jandarma unsurları sevk edildi.

Bölgede bulunan birliklerin ateş desteği ile dar bir alanda sıkıştırılan teröristlerden 3'ü gece bölgeden kaçma girişimleri sırasında etkisiz hale getirildi. Teröristlerden birinin taşıdığı gitar çantasında Zagros keskin nişancı tüfeği bulunduğu görüldü. Yapılan incelemede, etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin "gitarcı" olarak bilinen Zinar kod adlı terörist, diğerinin ise Baz kod adlı Zana Ararat olduğu tespit edildi. Kadın teröristin Kanas keskin nişancı tüfeği taşıdığı, aynı zamanda Zagros keskin nişancı tüfeği nişancısı olduğu belirlendi. İki keskin nişancının ölümünden teröristlerin duydukları üzüntü, telsiz konuşmalarına da yansıdı.

Havanın aydınlanması ile diğer teröristlerin yakalanması amacıyla devam eden operasyonda güvenlik güçleri bataklık bölgesinde 6 koldan arama başlattı. Teröristlerle güvenlik güçleri arasında yaşanan temas sonrası çıkan çatışmada 10 terörist daha etkisiz hale getirildi. Teröristlerin üzerinde yapılan aramalarda 3 biksi makineli tüfek, 5 Kalaşnikof piyade tüfeği (AK-47), 4 RPG-7 roketatar, 1 Kanas piyade tüfeği, 4 tabanca ile 6 sırt çantası içinde 2 bin muhtelif çapta mühimmat, C4 patlayıcı ve düzenekler ele geçirildi.

Öte yandan keskin nişancının üzerinden çıkan krokide Yüksekova şehir merkezinde bir evin işaretlendiğini tespit eden güvenlik güçleri, söz konusu eve düzenledikleri operasyonda 39 Kalaşnikof tüfek ve 4 bine yakın mermi ele geçirdi. Yapılan araştırmada, silahların daha önce etkisiz hale getirilen teröristlere ait olduğu ve depo olarak kullanılan eve diğer teröristlerce ileride yedek kullanım amaçlı olarak nakledildiği öğrenildi.

- Sinsi tuzak etkisiz hale getirildi

Başarılı operasyonları engellemek için barikatlara, çukurlara, ev ve bahçelere tuzak kuran teröristlerin Silopi'de hazırladığı hain tuzak, güvenlik güçlerinin dikkati sonucunda fark edildi. Teröristlerin bir evin duvarında asılı duran lambanın içine bombaatar mühimmatı ile tuzakladığı el yapımı patlayıcı etkisiz hale getirildi.

- Şırnak'ta devam eden operasyonlar

Şırnak’ta bölücü terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek için devam eden operasyonlarda teröristler tarafından kurulan barikatlar kaldırılıyor. Teröristlerce güvenlik güçlerine zarar vermek için yollara, duvarlara, bina girişlerine, toprak altına tuzakladıkları birçok el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha ediliyor.

Ayrıca teröristlerin vatandaşlara ait binalarda oluşturdukları yaşam alanları, gözetleme amaçlı açılan mazgallar, evlerden evlere geçiş amacıyla kullanılan tüneller ile kazılan çukurlar da tek tek kapatılıyor.

AA
120
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS