• Erdoğan'dan sürpriz AB çıkışı
  • Terör örgütü İsviçre'de Erdoğan'ı hedef gösterdi
  • Merkel'i zorlayan Erdoğan sorusu
  • Bulgaristan, Milletvekili Aziz Babuşçu’ya ’giriş yasağı’ koydu
  • Yunanistan adalardaki sivillere silah eğitimine başladı
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

HDP'YE İZMİR ŞOKU

HDP'ye İzmir şoku

HDP'nin 4 Haziran Cumartesi günü yapmayı planladığı mitinge izin çıkmadı.

HDP'nin İzmir'de 4 Haziran Cumartesi günü saat 17.00'de Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın da katılımıyla Gündoğdu Meydanı'nda yapmayı planladığı dokunulmazlıkların kaldırılmasına tepki mitingine, İzmir Valiliği, "kamu güvenliği'ni gerekçe göstererek izin vermedi. Yüksekdağ, partisinin il binasında halkla buluşacak.

HDP'nin mitinginde HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın yanısıra Halkların Demokratik Kongresi (HDK) eşsözcüleri Ertuğrul Kürkçü ve Gülistan Kılıç Koçyiğit ile Demotratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle de konuşma yapacaktı. HDP İzmir İl Eş Başkanı Canan Kaplan, partisinin İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Valiliğin ret kararına tepki göstererek, konuyu yargıya taşıdıklarını açıkladı. Kaplan şunları söyledi:

"Biz İzmir Valiliği'nin değil, sarayın halktan duyduğu korkuyla mitingimizi yasakladığını biliyoruz. Kararın iptali için İzmir İdari Mahkemesi'ne müracaat ettik. Ancak yargının "Kaçak Saray'la içiçe olduğu herkes tarafından açıkça görülmektedir. Bu yasak kararı siyaset yapma ile örgütlenme ve toplantı özgürlüğünü ortadan kaldıran bir işlemdir. Biz bu yasakları kabul etmiyoruz. Gündoğdu'da herkese ve her türlü demokratik siyasi faaliyetler için verilirken, partimiz HDP'ye ayrımcı ve adaletsiz uygulamayı kabul etmiyoruz."

Kaplan İzmir'e gelecek olan Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın Adnan Menderes Havaalanı'ndan saat 13.30'da konvoy eşliğinde alınarak il binasına geleceğini saat 15.00'da parti binasında halkla buluşacağını söyledi.

NE DEMEK "KAMU DÜZENİ BOZULACAK'

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, "Bunun hiçbir haklı yönü olamaz. Demokratik Türkiye'nin 3'üncü partisi olan ve İzmir'de yaklaşık 250 bin oy alan bir partinin demokratik siyasette buluşma, halkıyla buluşma, partilileriyle buluşma çabası engellenmiş durumda. Valiliğin bu kararı anti demokratiktir, keyfidir, hukuka dayanmamaktadır. Ne demek kamu düzeni bozulacaktır böyle bir şey olabilir mi? Daha iki hafta önce MHP genel başkan adayının bir mitingi tertip edilirken Başbakan için böyle olanaklar sağlanırken Türkiye'nin üçüncü partisinin demokratik siyaseti öne çıkartan bir partinin var olan çalışmaları engellenemez. Valiliğin bu tavrını kınıyoruz" dedi.

DHA
849
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS