HRW FİLİSTİN VE İSRAİL DİREKTÖRÜ BAŞİ:

Hrw Filistin Ve İsrail Direktörü Başi:

"İsrail hapishanelerindeki Filistinli çocuklar, bir yetişkini bile dehşete düşürecek ve travmaya sokacak şekilde muamele görüyor. Bağırma, tehdit ve dayak, polisin bir çocuğa karşı kullanacağı yöntem ya da onlardan doğru bilgiyi edinmenin bir yolu olamaz"

KUDÜS (AA) - İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Filistin ve İsrail Direktörü Sari Başi, İsrail hapishanelerindeki Filistinli çocuklara yönelik muamelenin "bir yetişkini bile dehşete düşürecek ve travmaya sokacak" boyutlarda olduğunu ifade etti.
HRW'nin Kudüs ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Filistinli çocuk mahkumlara yönelik, ebeveynleri yanlarında olmadan sorgulaması da dahil, uygulamalarının uluslararası hukuka aykırı olduğu belirtildi.
Sari Başi, "İsrail hapishanelerindeki Filistinli çocuklar, bir yetişkini bile dehşete düşürecek ve travmaya sokacak şekilde muamele görüyor. Bağırma, tehdit ve dayak polisin bir çocuğa karşı kullanacağı yöntem ya da onlardan doğru bilgiyi edinmenin bir yolu olamaz." ifadelerini kullandı.
Filistinli çocukların düzenlediği saldırılarda bir artış olduğunu ve bunun bir problem teşkil ettiğini savunan Başi, bununla birlikte İsrail güvenlik güçlerinin çocuk mahkumlara tüm çocukların hak ettiği insani ve onurlu muameleyi göstermesi gerektiği değerlendirmesinde bulundu.
Açıklamada, HRW tarafından incelenen 6 farklı vakada çocukların, yanlarında ebeveynleri olmadan sorgulandığının, dövüldüğünün ve sabahın erken saatlerinde dışarıda soğukta oturtulduğunun belirlendiği kaydedildi.
- İsrail polisi: "Rapor doğru değil"
İsrail polis sözcüsü Micky Rosenfeld, AA muhabirine yaptığı açıklamada, HRW'nin raporunun tamamen gerçek dışı ve yanıltıcı olduğunu savundu.
Rosenfeld, "Büyük bir suç işlendiği veya saldırı düzenlendiği zaman şüpheliler gözaltına alınmakta ve yapılan sorgulamalar orada bulunan avukatlar tarafından yazılı ve görüntülü olarak kayıt altına alınmaktadır." ifadesini kullandı.Filistinli amca çocukları Ahmed (13) ve Hasan Manasıra'ya (15) 12 Ekim'de bıçaklı saldırı gerçekleştirdikleri iddiasıyla İsrail güçleri tarafından ateş açılmıştı. Hasan olay yerinde hayatını kaybederken, Ahmed yaralanarak olaydan sağ kurtulmuştu. Olaydan kısa bir süre sonra Ahmed'in yaralı halde yerde yatarken Yahudi yerleşimciler tarafından küfürlere maruz kaldığı video yayımlanmış ve büyük yankı uyandırmıştı.Bu olaydan bir süre sonra basına yansıyan başka bir video kaydında ise, İsrailli bir dedektifin sorgu esnasında Ahmed'e küfür ve tehditler savurduğu, üzerine yürüyerek korkutmaya çalıştığı görülmüştü. Filistinli mahkumlarla ilgilenen Eddemir isimli insan hakları örgütünün açıkladığı rakamlara göre İsrail hapishanelerinde 400'den fazla Filistinli çocuk bulunuyor. Bu çocukların yarıdan fazlasını geçtiğimiz ekim ayından bu yana tutuklananlar oluşturuyor. Ekim ayının başından beri Filistinlilerle İsrail güçleri arasında yaşanan olaylarda 202 Filistinli ve 29 İsrailli hayatını kaybetti. Olaylarda 4 de yabancı uyruklu yaşamını yitirdi.

AA
78
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS