YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

İSTİHDAM ORANININ EN YÜKSEK OLDUĞU BÖLGE TRAKYA

İstihdam Oranının En Yüksek Olduğu Bölge Trakya

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 Yılı İş Gücü Araştırması sonuçları açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 Yılı İş Gücü Araştırması sonuçları açıklandı. İstihdam oranının en yüksek olduğu bölge Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerini kapsayan Trakya oldu

TUİK İşgücü Araştırması 2015 yılı sonuçlarına göre Türkiye'de toplam çalışan sayısı 26 milyon 621 bin kişi olarak tahmin edildi. Çalışanların 18 milyon 562 bini erkeklerden, 8 milyon 58 bini ise kadınlardan oluştu. İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması Düzey 2'ye göre Türkiye'de toplam istihdamın yüzde 32,4'ü İstanbul, Ankara ve İzmir bölgelerinde yer alırken, bu bölgelerin çalışma çağındaki kurumsal olmayan nüfus içindeki payı yüzde 31,8 oldu.

Türkiye'de 2015 yılında toplam istihdamın yüzde 20,6'sını tarım, yüzde 27,2'sini sanayi, yüzde 52,2'sini hizmet sektörü oluştururken, istihdamın sektörel yapısı bölgelere göre farklılık gösterdi.

Türkiye genelinde 2015 yılına ilişkin istihdam oranı yüzde 46 iken, bölgeler itibarıyla bu oran yüzde 28,7 Mardin, Batman, Şırnak, Siirt ile yüzde 53,2 Tekirdağ, Edirne, Kırklareli arasında değişti. İstihdam oranının Türkiye ortalamasına en yakın olduğu bölgeler ise, Adana, Mersin, Ankara ve Bursa, Eskişehir, Bilecik oldu.

En önemli farklılık tarım sektöründe olurken, sektörün toplam istihdamdaki payı yüzde 0,7 İstanbul ile yüzde 59,5 Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan arasında değişti. Sanayi sektörünün payı bölgeler itibarıyla yüzde 11 Erzurum, Erzincan, Bayburt ile yüzde 39,4 Bursa, Eskişehir, Bilecik arasında değişirken, hizmet sektörünün payı yüzde 28,3 Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan ile yüzde 71,9 Ankara arasında değişti.

İHA
14
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS