• Sonar'ın anketinden ''Hayır'' çıktı
  • Sinan Oğan'ın toplantısında arbede çıktı
  • Devlet Bahçeli: ''Ülkücüyüm diyen...''
  • Erdoğan'dan yine olay olacak ''Hayır'' çıkışı
  • PKK'ya darbe üstüne darbe ! 33 terörist öldürüldü
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

İZMİR’İN İLK ATIK GETİRME MERKEZİ AÇILIYOR

İzmir’in İlk Atık Getirme Merkezi Açılıyor

Çevreye yönelik yatırım ve projeleriyle üreten Karşıyaka Belediyesi, İzmir'in ilk "Atık Getirme Merkezi'ni tamamladı.

Çevreye yönelik yatırım ve projeleriyle üreten Karşıyaka Belediyesi, İzmir'in ilk "Atık Getirme Merkezi'ni tamamladı. Doğaya zarar veren atıkların geri dönüşümünün sağlanacağı merkezin, 2016 Haziran ayında törenle hizmete gireceği belirtildi.

Doğaya bırakılan; ancak yeniden kullanımı mümkün olan atıkların geri dönüştürülmesine yönelik projeler üreten Karşıyaka Belediyesi, Latife Hanım Mahallesi'nde 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi inşa etti. Türkiye'deki sayılı merkezler arasında yer alan ve İzmir'de ilk kez hayata geçirilen modern tesisin resmi açılışının, 2016 Haziran ayındaki Çevre Haftası'nda geniş katılımlı bir törenle yapılacağı kaydedildi.

Bin 600 metrekarelik kapalı alana sahip tesiste, belediye ekiplerince toplanacak ve vatandaşların getireceği atıklar 14 ayrı türde ayrıştırılacak. Kağıt ve kartonlar, plastikler, metaller, camlar, ahşaplar, tekstil eşyaları, piller, elektronik eşyalar, floresan lambalar, son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar, ömrünü tamamlamış lastikler ve tehlikeli atıklar (çözücüler, kimyasallar vb.) sınıflandırılarak lisanslı firmalara teslim edilecek. Böylece, her yıl tonlarca atık doğaya karışmadan geri dönüşüme ve ekonomiye kazandırılmış olacak. Ayrıca merkezde bir de eğitim salonu açılarak, öğrencilere çevre bilinci aşılamaya yönelik uygulamalı eğitimler gerçekleştirilecek.

Tesisi ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da, gelecek nesillere daha sağlıklı bir çevre bırakmayı hedeflediklerini belirtti. Akpınar, "Yaşadığımız çevre her geçen gün kirlenirken, biz doğa dostu projeleri hayata geçirmek için çalışıyoruz. Zararlı atıkların doğadan temizlenmesi ve yeniden üretime kazandırılabilmesi adına yine öncü olarak, Atık Getirme Merkezi kuruyoruz. Her yıl tonlarca atık bu sayede bertaraf edilecek. Gelecek nesillere daha sağlıklı bir çevre bırakabilmek için kalıcı önlemler almamız gerektiğinin bilinciyle, doğamıza sahip çıkmayı sürdüreceğiz" dedi.

İHA
74
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS