• İstanbul 10°
 • Ankara 7°
 • İzmir 14°
 • Adana 16°
 • Antalya 16°
 • Bursa 11°
 • Diyarbakır 11°
 • BIST: 85.479
 • Altın: 84,199
 • Dolar: 2,2105
 • Euro: 2,7515
DÜNYANIN GÖZÜ ANKARA'DA ! PAPA TÜRKİYE'YE GELDİ (canlı)

KABE ÇEVRESİNDEKİ GENİŞLETME ÇALIŞMALARI -DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU, ÇALIŞMALARI YERİNDE İZLEDİ -DAVUTOĞLU: -"MÜBAREK KABE-İ MUAZZAMA'DAN SÖKÜLEN TEK BİR TAŞIN BİLE GERİ DÖNMESİ İÇİN ÇOK DİKKATLİ DAVRANMALI

MEKKE İrfan Sapmaz - İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Rohingya Temas Grubu toplantısını izlemek üzere geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan'a gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mekke'de Kabe çevresindeki genişletme çalışmalarını yerinde izleyerek yetkilMEKKE İrfan Sapmaz - İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Rohingya Temas Grubu toplantısını izlemek üzere geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan'a gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mekke'de Kabe çevresindeki genişletme çalışmalarını yerinde izleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun ziyareti sırasında çekilen, AA muhabirinin elde ettiği fotoğraf ve görüntüler, Kabe çevresinde Osmanlı dönemine ait revakların, genişletme çalışmalarını yapan Türk şirketi tarafından nasıl korunduğunu ortaya koyuyor.

Kabe çevresindeki genişletme çalışmaları kapsamında Kabe kapısı karşısındaki bölüm tamamıyla yıkılırken, daha önce Safa ve Merve tepelerinin arasında bulunan binanın inşası sırasındaki hasar gören ve yıkılan revaklardan kalan parçalar, büyük bir özenle Arafat'ta, Hasan Gürsoy İnşaat şirketinin depolarına kaldırıldı.

Arafat bölgesinde gerçekleştirilen çalışmalar sırasında revaklara, sütunlara ve Kabe'nin üçte birlik bölümünün yıkımı sırasında saklanan çeşitli yapılara nasıl bir özen gösterildiğini ve nasıl bir inşaat sürecinden geçtiğini bizzat Türk mühendisler ve mimarlardan dinleyen Bakan Davutoğlu, Suudi Arabistan yetkililerinin Kabe'nin genişletme çalışmalarını bir Türk şirketine vermesinden memnuniyetini ifade etti. Davutoğlu, Arafat bölgesine taşınan revakların yeniden yerlerine nakledilecek olmasından duyduğu sevinci de dile getirdi.

Yetkililer, Bakan Davutoğlu'na yıkım sırasında revakların, sütunların ve diğer parçaların zarar görmemesi için uygulanan inşaat tekniklerini de anlattı.

Buradaki tek bir taşın hesabını veremezseniz"-

Bakan Davutoğlu Kabe'den sökülerek Arafat'ta bir depoya götürülen revaklar, sütunlar ve diğer parçalar için taşıdığı hassasiyeti dile getirerek, "Mübarek Kabe-i Muazzama'dan sökülen tek bir taşın bile geri dönmesi için çok dikkatli davranmalısınız. Bu taşın hesabını veremezsiniz. Bu öyle bir husus ki, hesabı Yüce Rabbimize, Resulullah'a, Mimar Sinan-a ve hepimize verilecek bir hesaptır. Hepimiz bu konuda titiz olmalıyız" dedi.

Bakan Davutoğlu, yapılan çalışmaların çok büyük tarihi önemi olduğunun altını çizerek şöyle devam etti:

"Yenileme esnasında elinizden geldiği kadar bu tarihi çalışmaların her anını hem görüntüleyin, hem de fotoğraflayın lütfen. Bizden sonraki nesillere bu çalışmaların nasıl gerçekleştirildiğini ancak bu şekilde somut olarak anlatabiliriz."

Türk şirketinin Mekke'de görev yapan mühendisleri ve mimarları da Bakan Davutoğlu'na yürütülen çalışmaları en ince ayrıntılarına kadar anlattı. Yetkililer, söküm işlemleri, bu parçaların muhafaza edilerek paketlenmesi, paketlenen parçaların taşınması ve taşındıktan sonra parçalar üzerinde yapılan işlemleri içeren bütün inşaat süreci hakkında Bakan Davutoğlu'na bilgi verdi.

Yıkılan revakların yerine hazırlanan kalıplar üzerinde de inceleme yapan Davutoğlu, kalıplardan birini göstererek bunun aslına uygun olabileceği görüşünü dile getirdi. Yetkililere göre çürümüş ve tozlaşmış revaklar, hazırlanan orijinaline uygun kalıplarda inşa edilecek ve Kabe'deki eski yerlerine konulacak.

Eğer bizimle görüşmeseydiniz size kırılacaktık"-

Bakan Davutoğlu şirketin yetkilileri tarafından bilgilendirilirken, genişletme çalışmaları için gelen işçiler ile de bir araya gelerek sohbet etti.

İşçilerden biri Bakan Davutoğlu'na, "Sayın Bakanım size öncelikle teşekkür ediyoruz, bizimle görüştünüz. Şayet bizimle görüşmeyerek sadece uzaktan el sallayarak geçseydiniz size çok kırılacak ve üzülecektik. Bizimle görüşmenizden son derece mutlu olduk, bizlere moral verdiniz" dedi.

Davutoğlu bunun üzerine gülümseyerek şu karşılığı verdi:

"Olur mu öyle şey. Sizler şu anda mübarek Kabe-i Muazzama'da tarihi bir olaya imza atıyorsunuz. Ve büyük bir sorumluluğun yanı sıra stres altındasınız. Tabii ki size gelip sizinle sohbet edecektim. Buralara kadar gelip de uzaktan bir selamla geçiştirilir mi böyle bir ziyaret- Size selam vermeyip kime selam verecektim-"

Beni gece gündüz arayabilirsiniz"-

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ayrıca yetkililerle görüşmesi sırasında, "Türkiye olarak buradaki çalışmalara çok büyük bir önem veriyoruz. Gerek Sayın Cumhurbaşkanımız, gerekse Başbakanımız bu çalışmaları çok yakından izliyorlar. Suudi yetkililer ile de bu konuda sürekli temas halindeyiz. Hiç çekinmeden size cep telefonumu veriyorum gece gündüz 24 saat arayabilirsiniz" diye konuştu.

Bakan Davutoğlu, "Bu genişletme çalışmalarının Kral Abdullah tarafından bir Türk şirketine verilmesi Suudi Arabistan hükümetinin de büyük hassasiyetini gösteriyor. Bu anlamda sizin çalışmalarınız Suudi Arabistan tarafından da çok yakından takip ediliyor. Sizler de çok hassas olmalısınız, zaten öylesiniz" diyerek, hem Türkiye'nin hem de Suudi Arabistan'ın hassasiyetini dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, şirket yetkililerinden, "Sütunlar üzerinden, yüzyıllardan beri süre gelen ve zamanımıza kadar ulaşan hat yazılarını, ayetlerini lütfen titiz bir şekilde ortaya çıkartmaya çalışınız ve onların bundan sonra da yine uzun yıllar gidebilecek bir şekilde korunmasını temin ediniz" isteğinde bulundu.

Yetkililer, Bakan Davutoğlu'nun bu ricasına karşılık zaten kendilerinin de bu konuda çok titiz bir çalışma yürüttüklerini ifade etti.

Hasan Gürsoy İnşaat Şirketi yetkilileri, numaralandırma sistemi ile sökme ve kurma işlemlerinin hayata geçirildiğini anlatırken, uzun yıllar boyunca revaklarda tozlanma meydana geldiğini ve Safa ile Merve tepelerinin inşaatı sırasında sarsıntılardan revakların hasar gördüğünü ve bazılarının çöktüğünü hatırlattı.

Bundan sonraki çalışmalarda, Kabe'nin etrafındaki henüz yıkılmayan diğer bölümlerde bu durumun göz önüne alındığı ve bu hassasiyet ile çalışılacağı bildirildi.

Yayıncı: Ekrem Kaftan

AA
34

Son Gelişmeler Kategorisinden Haberler
 • Zabıtaların Yakaladığı Dilenci Gazetecilere Saldırdı

  Samsun’da zabıta ekiplerinin düzenlediği operasyonla yakalanan dilencilerden biri, kendisini görüntüleyen basın mensuplarına saldırdı.

 • Kadına Şiddet Eğitimi Verildi

  Kadına Şiddet Eğitimi Verildi

  Malatya’da düzenlenen toplantıda, kadına şiddet konusu ele alındı.

 • Mersin’de 12 Kişinin Öldüğü Tren Kazasının 3. Duruşması Yapıldı

  Mersin’de, yolcu treninin işçileri taşıyan servis minibüsüne çarpması sonucu 12 kişinin öldüğü kazanın 3. duruşması yapıldı. 15’er yıla kadar ağır hapis cezası istemiyle yargılanan tutuklu sanıklar bariyer görevlisi Erhan Kılıç ile servis sürücüsü Fahri K

 • Örtü Altı Seracılık Sektör Oldu

  Örtü Altı Seracılık Sektör Oldu

  Ordu'da, 1994 yılında deneme amacıyla başlatılan örtü altı sera sebzeciliği, ekonomisi fındığa dayalı Ordu'da kividen sonra ikinci bir gelir kaynağı oldu.

 • Fenerbahçe'den İstanbul Valisi Şahin'e ziyaret

  İSTANBUL (AA) - Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri, İstanbul Valisi Vasip Şahin'i makamında ziyaret etti.Sarı-lacivertli kulübün internet sitesinden yapılan...

 • Değirmen Taşları Direniyor

  Değirmen Taşları Direniyor

  Sayıları oldukça azaldığı için artık bir kültür varlığı haline gelen, küresel ısınmanın beraberinde getirdiği sera etkisiyle kuruyan su kaynaklarının taş dibeklerini artık çalışmaz hale getirdiği su değirmenleri gelişen teknolojiye rağmen zamana direniyor

 • Akıllı Kapılar Hırsızlara Göz Açtırmayacak

  Kopyalanabilen anahtarlar, kolay açılabilen kapı ya da pencerelerle gerçekleşen hırsızlık olaylarına karşı, teknoloji güvenlik alanında birleşti ve kişiye özel kapı sistemleri geliştirildi. Yüksek güvenlikli tedbirlerle tasarlanan kapılar, el, ayak ve avu

 • Nevşehir’de Meydana Gelen Trafik Kazası

  Acıgöl-Nevşehir karayolunda öğretmenleri taşıyan servis minibüsüyle yolcu otobüsünün çarpıştığı kazada hayatını kaybeden öğretmenler Melek Gürtemel (29) ve Halime Eryılmaz (25) son yolculuklarına uğurlandı.

Hükümetten Kandil'e önemli mesajlar!Yusuf Ziya Cömert'ten operasyon yorumuPKK'lılar Ankara'da dehşet saçtı !
Erdoğan'ın yerine Başbakan o olacak !''Dost görünüyor ama sevmiyorlar''Gülen'e acı haber !
''Bahçeli'nin yaptığı Dersim'e meydan okumaktır''Sahte doktor bakın neler yapmış !Diyarbakır polisi açık hedef halinde !
Haber3Group © 2001-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS