• Bakan Soylu söz verdi ''Hesabını ödeteceğiz''
  • Sivillerin üzerine bomba yağdı: 200'den fazla ölü var
  • Avrupa Komisyonu Türkiye'nin AB Büyükelçisi'ni çağırdı
  • Hollywood filminde inanılmaz Erdoğan detayı
  • Lise cinayetinin ardından satanist örgüt çıktı

KILIÇDAROĞLU'NDAN ŞAŞIRTAN BAŞKANLIK SÜRPRİZİ

Kılıçdaroğlu'ndan şaşırtan Başkanlık sürprizi

Türkiye, "Türk tipi Başkanlık sistemini" tartışırken CHP lideri Kılıçdaroğlu "ABD modeli başkanlık sistemi" istedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu önceki görüşlerinin aksine bir açıklama yaparak, ABD modeli başkanlık istedi. Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop, “Biz de zaten Amerikan modelini öneriyoruz” dedi.

"Kan dökülür” dediği başkanlık sistemi konusunda flaş bir çıkışta bulunarak, “ABD’deki gibi başkanlık sistemini getirecekseniz buyrun getirin” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na AK Parti’den yanıt gecikmedi. TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, “Zaten biz de ‘federasyon’ ve ‘senato’ dışında, Amerikan modelini öneriyoruz” dedi.

Bir TV programına katılan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “ABD’deki gibi başkanlık sistemini getirecekseniz buyur getirin. Öyle olsun istemiyor. Kanunlar var, devletler var, yerel yönetimler var” ifadelerini kullandı. Açıklamanın sevindirici olduğunu ifade eden AK Parti’li Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop, “Demek ki, kategorik olarak başkanlığa karşı çıkmadığını, başkanlıkla ilgili düzenlemelere bakarak kanaat oluşturacaklarını ifade ediyor. Bu yeni bir şey. Daha önce CHP, kategorik olarak karşı çıkıyordu. Bu görüş, partinin, Kılıçdaroğlu’nun arkasında duracağı bir görüş ise CHP açısından farklı bir durumu ortaya koyuyor. İçerik önemli diyor. Bu önemli gelişme” değerlendirmesinde bulundu.

‘FEDERASYON’U DIŞLIYORUZ

“Kılıçdaroğlu’nun, AK Parti önerisini, mukayeseli olarak Amerikan modeliyle iyi incelemedikleri kanaatindeyim” diyen Şentop, AK Parti önerisinin Amerikan modelinden farkını şöyle anlattı:

“Bizim önerdiğimiz model zaten ABD ‘deki başkanlık modeli temelinde. Bizim sadece Amerikan modeline iki temel itirazımız var. Biz, federasyonu dışlıyoruz. Üniter yapıya dayanan model öneriyoruz. İkincisi de senatoyu dışlıyoruz.”

SENATO DENENDİ OLMADI

Şentop, “Senato konusundaki gerekçelerimizin en önemlisi ise Türkiye’de 61 ile 80 arasında senatonun uygulanmış ve tecrübesinin olumlu bir tecrübe olmayışı. O dönem uygulanan senatonun, Türkiye’de faydalı olduğuna dair kanaat yok. Bütün kesimler senatoyu eleştirmişlerdir, senato Türkiye’de yürümemiştir. İkinci sebebi de, senato genellikle federasyonlarda mevcuttur. Temsilciler Meclisi, milletin toplamını temsil eder, senato ise federe devletlerin temsilcilerinden oluşmaktadır. ABD’de nüfusa bakmaksızın federe devletler senatoda temsil edilirler. Türkiye’de senatonun doğru olmadığını, hem tecrübesi, hem teorik olarak gerekli olmadığını düşünüyoruz” diye konuştu.

ÖNERİMİZ  ABD MODELİ

Önerdikleri modelin esasen Amerika’daki model olduğunu ifade eden Şentop, “Bunu inceleyecek olan CHP’nin de, modeli doğru anlaması gerekir. ABD’de bir Anayasa var. Bir de Anayasal teamüller var. Bunun ikisini birlikte değerlendirmek lazım. Bazı teknik detaylar dışında ABD’deki başkanlık sistemini temel alıyoruz” şeklinde konuştu. 

Akşam
2671
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS